İSTANBUL-NAZIR GELGEL İLK EVİM-İLK İŞYERİM SOSYAL KONUT PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Gelgel, geçmiş açıklayan Cumhuriyet tarihinin sunu şişman sosyal göz projesiyle ilişik, “Milletimizi yer haddinden fazla sevindiren madde, bakir yuvalarımızın maliyet fiyatı üzerinden yaptığımız yüzde 40 tenzilat oldu. İlk etabın envestisman maliyeti 422 milyar liralık. Bu bedelin yüzdelik 40’ını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. Gençlerimiz bu projeyle ilk defa özel bir ev hakkına erbap olacaklar. Eylül 1992 tarihinden sonra doğan dinç kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden müracaat edebilecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cemaziyelevvel Cumhuriyet tarihinin en şişman toplumsal göz projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları zaman başlayan ve ilk teşrin kocaoğlan sonuna büyüklüğünde sürecek proje kapsamında Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Çalım İlk Evim-İlk İşyerim ismi sunulan toplumsal göz hamlesine ilgilendiren zül edilenleri anlattı. Beşiktaş’taki tıpkı otelde planlı toplantıda TOKİ Başkanı Ömer Keder da meydan aldı. Vekil Hava, zaman başvurusu başlayan projenin 12.45 itibariyle 225 bin referans aldığını belirtti.  Icra Vekili Alım, projeyle ev ve kira fiyatlarında üstelik düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

EMEKLİ VE GENÇLERE 50’ŞER BİN KONUT

81 ilde, 600 ilçede projelerin yapıldığını belirten Icra Vekili Hava, “Ayırmış olduğumuz kontenjanlarla alay malay, pozitif ayrımcılık namına tabir ettiğimiz kontenjan sıralamamız şöyle. Şehit ve gazi ailelerimiz amacıyla 12 bin 500 konut ayırıyoruz. Sakat kardeşlerimize tekrar benzeri şekilde 12 bin 500 bölük ayırıyoruz. Emeklilerimize ve gençlerimize bile 50’şer bin bölük kontenjanı bu proje kapsamında sunuyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZ İLK DEFA HUSUSI KONUT HAKKINA SAHİP OLACAKLARBakan Gelgel, “Gençlerimiz bu projeyle ilk kez özel bir bölük hakkına cemaat olacaklar. Ilkgüz 1992 tarihinden bilahare doğan canlı kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden başvurma edebilecekler. Referans üzere 18 yaşı kıstasımız var. Sosyal ev projesinden faydalanacak vatandaşlarımızın başvurularını illerde yer beş altı aynı yıl durma etmesi veya o ilin nüfusuna mukayyet olması gerekiyor. Temas haneden sadece aynı referans hakkı olabilecek. Vatandaşlarımızın eşinin ve çocuklarının üstünde konuta başvuracaklarsa ev, hisse senedi hesabına başvuracaklarsa iş yeri, arsaya başvuracaklarsa arsasının ve konutunun bulunmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2 ARTI 1 OCAK 2 BİN 800,  3 ARTI 1 AILE 3 BİN 187 LİRABakan Alım, “Milletimizi sunma çok sevindiren husus, eskimemiş yuvalarımızın maliyet fiyatı üzerinden yaptığımız yüzde 40 indirim oldu. 81 ilimizde, 609 ilçemizde yapacağımız sosyal ev projelerimizde vatandaşlarımız, toplamda 608 bin lira fiyata topluluk 2 zait 1 konutlarımıza, maaş 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle bu konuta cemaat olacaklar. Hep 850 bin liralık fiyatla 3 pozitif 1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle erişebilecekler. Henüz önceki 14 bin ve 16 bin olarak açıklanmıştı. Yapılan memur mahiye artışları vesilesiyle birlikte bu oranları artırdık. İstanbul’birlikte gömlek geliri 18 bin liranın, özge illerde 16 bin liranın altında olan rastgele vatandaşımıza referans kapımız zahir” dedi. Vekil Alım, taksitlerin sözleşmeden sonradan başlayacağını ve toplanmış ofis bedelinin yüzdelik 10’unun peşinat kendisine verileceğini söyledi. Konutların 50 binini İstanbul’dahi, 18 binini Ankara’de, 12 bin 500’ünü İzmir’dahi, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’da, 7 bin 500’ünü Konya’da, 4 bin 500’ünü Kayseri’de yapılıyor.

SOSYAL BÖLÜK SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 10 MİLYONA ULAŞACAKBakan Gurur, “20 yılda 1 milyon 170 bine ulaştırdığımız bölük sayısını inşallah bu projelerle birlikte 2028 yılına geldiğimizde 2 milyon rakamına çıkartmış olacağız. Toplamda içtimai basamak sahibi vatandaşlarımızın sayısı da yaklaşık 10 milyona kazanmış olacak” dedi.

2 YIL İÇİNDE ARSALARA İNŞAATLARINI YAPABİLECEKLERAlt yapıları ve imarı bitmiş arsalar birlikte sunulduğunu belirten Nazır Çalım, “Hep 60 milyon metrekarelik alanda planlarını hazırladığımız 100 bin konutluk arsamız amade. Faizsiz şekilde arsalarımızı sunuyoruz. İki asıl arsamız var. İlki 350 ila 500 metrekare büyüklükte arsalar olacak. Bunlar müstakil konutların yapılacağı arsalar. Ev büyüklükleri birlikte 105-150 metrekare beyninde mütebeddil konutları yapabilecekler. Fiyatlarımız 192 bin 500 liradan başlıyor. Bin 604 liradan başlayan taksitler 10 sene önel ile faizsiz benzeri şekilde ödeyeceği yöntemle vatandaşlarımız arsasını alabilecekler. Sözleşmeye müteakip 2 sene içerisinde arsalarda inşaatlarını yapabilecekler. Teknik bindi vereceğiz, proje desteği vereceğiz” diyerek konuştu. Nazır Kurum, paydaşlı parsel üzere dahi mahiye 937 liradan başlayan taksitlerin olacağını belirtti.

28 İLDE 10 BİN YENİ İŞ YERİBakan Kurum, “Esnafımızai sanayicimize, gençlerimize yeni iş yerlerimizi sunacağız ve 10 bin skor hareket yerimizi önce etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya kadar 28 ilimizde bu projemiz 50 ila 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin kullanılmamış hisse senedi yapmış, vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. 350 bin liradan başlayacan fiyatlarla 2 bin 633 liralık taksit taksit, 120 ay vadeyle sanayicimize, genç girişimcilerimize bu projemizi sunmuş olacağız” dedi.

BASAMAK VE KİRA FİYATLARI DA ETKİLENECEK

Bakan Çekicilik, “Yuvalarımızın hareket yerlerimizin hep envestisman değeri tahminî 900 bilyon liralık. İlk etabının envestisman maliyeti 422 bilyon teklik. Bu bedelin yüzdelik 40’ını da devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. 2 trilyondan fazla finansal ve üretime çevrilmiş tıpkısı kazançlı hareketliliği başlatacak. Eş ve icar fiyatlarında doğrusu proje duyulur duyulmaz kötü gelmeye başladı, düşürecektir” ifadelerini kullandı.

– Karaköse

Share: