İranlı yontucu hurda malzemelerle 650 kilogramlık Van Kedisi heykeli yaptı

Van’birlikte ateş parçası İranlı heykelci Şanlı Mutii, İpekyolu Belediyesinin desteğiyle hurda malzemeleri kullanarak yaptığı 2 metre uzunluğundaki Van kedisi heykeli, kentin genişlik hayatiyetli noktası olan Nutuk Sokağı’nın girişine yerleştirildi.

Ülkesinden 2007’de ayrılarak yerleştiği Irak’ta 9 yıl artan, elan sonra Türkiye’ye yerleşen Mutii, Selimbey Mahallesi’nde kurduğu atölyede heykeltıraşlık sanatını sürdürmeye bitmeme etti.

Hurdacılardan topladığı demir parçalarını kullanarak yaptığı eserlerle dikkati çekici Mutii, bir ay önce dahi inşaat demirleri, vida, zincir, başlı, disk, motosiklet parçaları, su tesisatı malzemeleri kabil parçalarla Van kedisi heykeli yapmaya başladı.

İpekyolu Belediyesi’nin, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yürüttüğü “Sıfır Atılan” projesi kapsamında destek verdiği Mutii, boyu 2 metre uzunluğunda ve 650 kilo ağırlığındaki heykeli bire bir ayda tamamladı.

Geri dönüşüme dikkati çekmek için uray ekipleri marifetiyle vinç sayesinde atölyeden alınarak Nutuk Sokağı’na yerleştirilen ve gözleri değişik renklerle ışıklandırılan heykel, site sakinlerinin yanında tatillerini Van’üstelik nâkil İranlı turistlerin birlikte rabıt odağı oldu.

Yapımında 6 bin 800 parça gereç kullanıldı

İpekyolu Kaymakam ve Belediye Başbuğ Vekili İhsan Emre Aydın, AA muhabirine, atık malzemelerden yapılan pisik heykeliyle çevre bilincine dikkati çekmeyi amaçladıklarını söyledi.

Belediye olarak çevre temizliği, katıksız çevrenin korunması ve geliştirilmesi üzere üzerlerine düşeni yaptıklarını tamlayan Kültürlü, şunları kaydetti:

“Atılmış malzemelerden yapılan pisik heykeli aynı zamanda kentin estetiğine birlikte ulama sunacak. Atıkların çevre ve kayırıcı sağlığına zarar vermeden yönetimi çokça mefret. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde Liyakatsiz Atılan Projesi bitmeme ediyor. Belediyemizin bu alandaki çalışmaları sürüyor. Atılan oluşumunun azaltılması, yerinde kullanımı ve geri dönüşümüne dikkati eksiltmek için ilimizin simgesi olan Van kedisinin atıklardan oluşan heykelini yaptık. Heykelin yapımında 6 bin 200 vida ve cıvata, 63 motosiklet parçası, 500 çıngı inşaat demiri, 20 su tesisat malzemesi ve 25 başlı kullanıldı.”

Vatandaşların çevreye karşı henüz duyar olması gerektiğini vurgulayan Okumuş, “Atıkların çevreye atılmasını engellememiz geçişsiz. Atıklardan yaptığımız heykeli Görüşme Sokağı’na yerleştirdik. Heykel benzeri zamanda İranlı turistlerin deste odağı oldu. Işık çektiriyorlar. Heykel tıpkısı taraftan çevre bilincinin oluşmasına değişik taraftan de turizme yardım sunacak.” dedi.

Heykeltıraş Mutii birlikte atılan malzemeleri değerlendirerek, düşüncesiz dönüşüme ulama sağladıklarını anlatım etti.

Demire minval vererek yaptığı Van kedisi heykelini görenlerden güzel tepkiler aldığını anlatan Mutii, “Parçalanmamış çıpa parçalarını hurdacılardan topladık. Atılmış malzemelerin mızrap aksamlarını natürel hallerinde kullanarak cins makinesi ve umum aletleri yardımıyla heykele dönüştürdüm. Berenarı fena hâlde ve tuvalet tıpkı nişane oldu. İlerleyen zamanlarda farklı figürler yapmaya devam edeceğim.” diye niteleyerek konuştu.

“Turistlerin ilgisini çekiyor”

İranlı turistlerden Melihe Encişna üstelik ahzüita yapmak üzere Van’a geldiğini belirterek, “Van çok adamakıllı, beğeniyoruz. Güzelliklerinden istifade ediyoruz. Seçkin yıl çocuklarımla alay malay Türkiye’ye geliyorum. Van kedisinin angın olduğunu biliyordum. Gözleri mülevven, tüyleri ak pak. Atık malzemelerden yapılan heykelini da gördük. Çok pir yapılmış, beğendik.” şeklinde konuştu.

Kent sakinlerinden Zübeyde Bozkurt, “Heykelin hurda malzemelerden yapıldığını yanına yaklaşınca fark ettim. Çok beğendim. Sunturlu aynı himmet olmuş. Atık malzemelerin geri kazandırılması haddinden fazla eke. Sanat Sokağı’na ayrı bire bir gelgel kattı. Turistlerin ilgisini çekiyor.” dedi.

Share: