İran bankacılık sistemine mevki dışından erişimi kesti

İran resmi ajansı IRNA’nın bildirdiğine göre ülkenin bankacılık sistemine dışarıdan ulaşım eğreti olarak kesildi. Kısıtlamaların, siber tehditlerin engellenmesi için izinli makamların tavsiyesi konusunda uygulandığı ifade edilen haberde henüz çok bilgelik verilmedi.

Akıbet yıllarda İsrail’in suçlandığı tıpkı sıra siber saldırıyla karşı karşıya mütezayit İran, İsrail’e müteveccih siber saldırılar düzenlemekle suçlanıyor.

Ne olmuştu?

İran’ın suçlandığı siber saldırıların sonuncusu, 14 Haziran’da İsrail merkezli siber güvenlik firması “Check Point Research” eliyle açıklamıştı. Açıklamada, bire bir kimlik avı saldırısında çarkıt İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve ABD’nin eski Tel Aviv Büyükelçisi dahil eğin dozaj İsrailli ve ABD’li yetkililerin meram alındığı ve İranlı oldukları adisyon edilen elektronik beyin korsanlarının gâh yetkililerin e-öğün yazışmalarını ele geçirdiği kaydedilmişti.

İran’da ise son adına 27 Haziran’da, Huzistan eyaletinde ülkenin en büyük çelik şirketlerinden biri siber saldırıya uğramış, saldırının arkası sıra şirkete ilgili üç tesiste üretimin durdurulduğu duyurulmuştu.

Microsoft, İsrail’e müteveccih siber saldırıları durdurduklarını açıkladı

İsrail’de kamu kurumlarına siber hücum

İran kerem televizyonuna siber çevik

Share: