İnternette gayrimenkul ilanlarında kullanılmamış ahit

Sağlık İdaresi Başkanlığı (GİB) aracılığıyla yayınlanan kullanılmamış düzenleme ile internette taşınmazlar ilanlarında eskimemiş periyot başladı. Alacak Asıllar Kanunu Genel Tebliği ile toplumsal medya özellikle görünmek üzere, web portalları üzerinden yapılacak söylenegelmiş, taşınmaz ile mal ve hizmetlerin alınması, satılması veya kiralanması işlemleri artık Gelir İdaresi Başkanlığına maaş yerine bildirilecek. Böylecene gayrimenkul piyasalarını manipüle ederek hane fiyatlarını yükselten fırsatçılara ayn açtırılmayacak.

Örneğin, tıpkısı gayrimenkulü 5 milyon liraya genel ağ üzerinden sattığınız, ancak kazanç ve harçların haddinden fazla çıkması sebebiyle gayrimenkulün fiyatını 2 milyon liralık namına gösterdiniz. İlana koyduğunuz kent, satışın 5 milyondan olduğunu Dirimlik İdaresine bildirecek. Tıpkısı şekilde tapu birlikte bu satışın 2 milyon teklik olarak tescil edildiğini Dirimsel İdaresine bildirecek. Dirimsel İdaresi aradaki ayırt kadar almaç ve satıcıya masraf matrah farkı çıkaracak ve Alacak Ziyaı Cezası ile tahsilini yapacak. Vandöz açısından ise 5 yıllık süreyi doldurup doldurmadığına bakıp ona bile ayrıyeten matrah farkı ve kazanç kaybı cezası kesilecek. Benzeri şekilde bu satışa delalet fail emlak bürosu varsa ve faturasını de kesmediyse ona bile mal ceza uygulanacak.

‘Mağduriyet sona eriyor’

Elfi Taşınmazlar Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Aydemir, söz konusu düzenlemenin özellikle cali ilanlar ile köken değerleri manipüle fail fırsatçılara boğaz verilmeyeceğini ve bu sayede vatandaşların mağduriyetinin en organ indirilebileceğini söyledi. Aydemir, “Yurt piyasaları sonuç birkaç yıldır ne yazık kim ağır sıklet ayrımsız belirsizlik ve bedel dengesizliği ile mücadele içindeydi. Bu müphemiyet ve denk politikalarındaki tutarsızlık sebebiyle başta vatandaşlarımız kalkmak üzere umum kesimlerin mağduriyeti küçümseme konusuydu. Fakat yıpranmamış yapılan aranjman ile bu sorunların detaylı vadede önüne geçileceğini düşünüyoruz” dedi.

Öte yandan düzenleme ile konut fiyatlarında muhteşem bir oranda düşüş yaşanıyor. Düzenlenmenin yayınlamasından itibaren gelişmemiş ant içerisinde taşınmazlar portallarında düzlük düzlük ilanların tıpkı çoğu üstelik yayından kaldırıldı.

İnternetten günlük silinen göz ilanı sayısı ikiye katlandı

 

Ev car sitelerine eğlenceli bilgelik ödeme zorunluluğu getiriliyor

 

Konutlarda Isı Yalıtım Projesi başladı

 

Konutta üretim kuşkusuz artar?

 

Mütebeddil konut cesaret sisteminden ki elbette etkilenecek?

 

Share: