İnsanda 50 yılda oluşan böbrek taşı, 13 maaş bebekten çıkarıldı!

Elazığ’dahi faal Batuhan ve Kübra Bozkurt çiftinin 13 kamer evvel dünyaya mevrut kızları Zeynep Arya’nın daima hastalanmasından dolayı familya, haftanın çoğunluğunu kentteki hastanelerde geçirmeye başladı. Sürekli doğal gaz sıkışması tanısı ile esasen eve gönderilen aile, arkası sıra Fethi Sekin Kent Hastanesi’nde çözümleme yaptırdı. Yapılan tetkiklerde kızlarının böbreğinde 5 santim büyüklüğünde taş olduğunu öğrenen sülale, Mediline Hastanesi Bevliye Uzmanı Serhat Yentür’e başvurdu.

”BÖBREK TAŞI ŞİKAYETİ İLE GELDİLER”

Yapılan etraflı incelemenin ardından Hekim Yentür, perkütal tekniği ile böbrekten mevcut 5 santimetrelik taşı aldı. Minik Arya, muvaffakiyetli sabık operasyonun arkası sıra sağlığına kavuştu. Bebeğin 13 mahiye olduğunu belirten Bevliye Uzmanı Serhat Yentür, “Bize böbrek taşı şikayeti ile geldiler. Bize geldiklerinde sol böbreğinde 5 santim taş vardı. Normalde bebeklerde haddinden fazla kesif tanıdık bire bir format değil amma nazik bir taş ile karşılaştık. Taş böbreğin içini ağız ağıza dolduruyordu. Eksantrik yerlerde zahir cerrahi yöntemi önerilmiş. Bizde mini perkütal tekniği ile bölgede ki taşları temizleyebileceğimizi aileye bildirdik ve ameliyatını gerçekleştirdik. Ameliyatı çokça güzel oldu. Bebeğimiz ameliyatın peşi sıra gayet gür. Aynı aksilik olmazsa taburcu edeceğiz” dedi.

SEBEBİ ARAŞTIRILACAK

Bu kadar balaban bire bir taş olmasının alışılagelen olmadığını vurgulayan Yentür, “Mahsus metabolik altında bire bir sevgili var onunla ilişik üstelik inceleme yapılacak. Esasen oluşmaması amacıyla otama alması geçişsiz. Aslında faaliyetler bu işin sonu değil başlangıcıdır. bundan sonra bebeğimizde çözümleme yapılacak ondan sonradan üstelik sebebi araştırılacak. Sebebine müteveccih bile tedaviye başlayacağız. Bebeğimizi ancak bu şekilde tıpkı elan taş olmasından koruyabiliriz” dedi.

”BEBEKLERDE GÖRDÜĞÜM BILDIRME BALABAN TAŞLARDAN BİRİYDİ”

Kendisinin çok siftinlik ama taşın çokça büyük olduğunu dile getiren Yentür, “Benim bebeklerde gördüğüm arz nazik taşlardan biriydi. Ameliyatı güzelce geçti. Bebeğimiz de gayet dimdik. Bu operasyon normalde çokça kırılan ve pres bir ameliyat. Bebek olması birlikte bu işi daha zorlaştırıyor. Zira erişkin benzeri insanda 4 buçuk litre soluk varken bu bebeğimizde 400 cc zaman var. Kâhil aynı insanın eksik litre kadar nefes kaybında beden onu tolere ederken bebeklerde 40 cc’lik kanama de tolere edilemeyebiliyor. Ameliyatın kendisi doğrusu ayrı tıpkısı riskti. Çokça ilgi edilmesi gereken uzun teknikler kullanılması gereken tıpkı ameliyatı gerçekleştirdik.

”NORMALDE ETRAFLI YILLARDA OLUŞABİLECEK BİR TAŞ”

Ameliyatımız gayet liyakatli geçti. Elazığ’de bu şekilde cerrahi müdahale beğenmek hepimize hava veriyor. Bebeğimizin böbreğinde oluşan taş, haddinden fazla etrafli yıllarda oluşabilecek tıpkı taş. Bu taş çokça kısa aynı sürede oluşmuş. Gebelik sürecinde ve sonraki süreçte taş yokmuş doğumdan sonra bu taş oluşuk. Bu biçim bebeklerde kim fenomen kâhil insanlardan değişik oluyor. Metabolik benzeri sevgili oluyor onu bile inceledikten sonraları tedavisine başlayacağız” diye niteleyerek konuştu.

BEBEĞİN DURUMU İYİ

Kızının doğumdan itibaren hastalanmış olduğunu aktaran Batuhan Bozkurt, “Aynı haftada iki sefer hastaneye gidiyorduk. Daim gaz sancısı diyerek esasen eve geliyorduk. Fethi Sekin Kent Hastanesinde doktorun teşhisi ile böbreklerinde taş olduğunu öğrendik. Fırat Üniversitesi Hastanesinde vazıh operasyon yapılacağını söylediler. Mediline Hastanesinde kâin Serhat öğretmen ile tanıştık. Buraya geldik ve kızımın ameliyatını gerçekleştirdik. Kızımın böbreklerinde 5 santimetre kadar bir taş olduğunu öğrendik. Tıpkısı adamın 50 senede oluşturabileceği taşı kızım 1 senede oluşturmuş. Başarılı tıpkı operasyon gerçekleştirdik. Şuan birlikte durumu çok ongun, hocalarımız ve hemşireler sonsuz bizimle ilgilendiler” şeklinde konuştu.

Share: