İnşaat sektörüne çekinmezlik arttı

Türkiye Amade Beton Birliği (THBB), inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve bakım sektörlerindeki bulunan kapsam ile muhtemel gelişmeleri gösteren “Hazır Beton Endeksi” 2022 Mayıs Kocaoğlan Raporu’nu açıkladı. Sabık kamer uygulamaya konulan basamak destek paketi sonrasında ortalık oyuncularının güveni yükselirken bunun daha beklentiye ve faaliyete yansımadığı görüldüb

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) rastgele kamer açıkladığı Amade Beton Endeksi ile Türkiye’da yapım sektörü ve angajmanlı imalat ve hizmet sektörlerindeki kâin durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koyuyor. İnşaat sektörünün genişlik esas girdilerinden biri olan ve bir zamanda üretiminden sonra kısa tıpkı müddet ortamında stoklanmadan inşaatlarda makbul amade betonla ilişik bu Indeks, yapım sektörünün tahaccüm hızını ortaya koyan bildirme mehabetli göstergelerden biri.

THBB, Amade Beton Endeksi’nin 2022 Mayıs Kocaoğlan Raporu’nu açıkladı. Rapora bakarak, Sonuç 3 aydır eşik değerin üstünde düzlük alan Ruh baştan bayağı taraflı akıntı etmiş ve mayıs ayında eşik değerin altına indi.

Açıklamada şöyle denildi;

“Sınırda akıntı eden Atılganlık Endeksi mayıs ayında yükseliş göstererek eşik değerin üzerinde konumlanmıştır. Toparlanma gösteren Ümit Endeksi ise daha mergup düzeyden uzak görünmektedir. Müttehit Beton Endeksi, faaliyetteki daralmanın etkisiyle vabeste da olsa süfli cepheli akıntı göstermiştir.

Güzeşte yılın bir ayına bakarak mayıs ayında atılganlık aut özge endekslerde bir enkaz dikkati çekmektedir. Zindelik nisan ayındaki yükselişini devam ettirememiş görünmektedir. Alelhusus faaliyetteki düşüşe nazaran beklenti düzeyindeki gerilemenin henüz efdal olması özen çekicidir. Sabık ay uygulamaya konulan bölük destek paketi sonrasında piyasa oyuncularının güveni yükselirken bunun daha beklentiye ve faaliyete yansımadığı görülmektedir.

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “TÜİK tarafından akıbet açıklanan Bina Ruhsatı sayıları 2022 yılında inşaat sektörünün rotasının anlaşılması açısından önemlidir. Bina sayısı, kat sayısı ve mesaha verilerine bakıldığında bina ruhsatı sayısının 2022 yılının evvel çeyreğinde, eski yılın bir dönemine nazaran %20’nin üstünde azaldığı görülmektedir. Geriye çevrilmiş 8 çeyrek yani akıbet 2 yılda, Bina Ruhsatı sayılarında tıpkısı eksilme görülmemişti.” dedi.

Mayıs ayında açıklanan Bölük Finansman Desteği’ne değinerek sözlerine devam eden Çetin Işık “2022 yılının geride bıraktığımız geçmiş çeyreğindeki veriler, Türkiye’nin pandeminin soylu erki etkilerinin ortadan kalkmaya başladığı 2020 yılının 3. çeyreğine düşüncesiz döndüğünü göstermektedir. Bu yönüyle mayıs ayında açıklayan Göz Finansman Desteği’nin ne büyüklüğünde kocaman olduğu tıpkı yol henüz anlaşılmaktadır. söz konusu paketlerin, elan piyasayı etkileyecek düzeye ulaşmadığı ancak inşaat sektörünün 2022 yılındaki rotasının belirleyicisi olacağı oranlama edilmektedir.” diyerek konuştu.

Ev fiyatlarında rekor artma: Antalya ilk sırada

 

İnşaat malzemeleri ihracatındaki yükseliş sürüyor

 

İnşaat malzemeleri üretimi yüzde 4,7 arttı

 

Share: