İnşaat malzemeleri ihracatında haziran rekoru

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Aut Tecim Endeksi’nin haziran ayı sonuçlarını açıkladı.

Buna bakarak, yapım malzemeleri endüstri ihracatı, haziranda geçen yılın aynı dönemine göre yüzdelik 16,94 artarak 3,36 bilyon dolara yükseldi. söz konusu rakam parçalanmamış zamanların genişlik erdemli mahiye verisi olarak kayıtlara geçti.

Haziran itibarıyla serencam 12 aylık ihracat ise 34,52 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı. Kilogram başına sakıt averaj birim kıymet ise almanak bazda yüzdelik 28,5 artarak 0,63 dolar seviyesine yükseldi.

Dış ticarette haziranda efdal takat sınırı gösteren yapım malzemeleri sanayisi, hacim olarak daha sadık artışla 5,31 milyon tonluk ihracat gerçekleştirdi.

Almanak (serencam 12 mahiye) dış satım miktar yerine 63,56 milyon tona gerilerken, ortalama ihracat ünite fiyatı 0,54 dolar/kg oldu. Haziranda ihracat ünite denk endeksi 108,98 puanla 2015 Ocak’tan bu yana bildirme yüksek seviyesine çıktı.

İthalattaki artma üstelik sürdü

bahis konusu dönemde ithalattaki çoğalma da bitmeme etti. Haziranda inşaat malzemeleri ithalatı sabık yılın benzeri dönemine bakarak yüzdelik 27’lik artışla 957 milyon dolara yükseldi.

Haziranda ithalatta değer ve cirim olarak üstelik yılın sunma efdal rakamları görüldü. İnşaat malzemeleri ithalatı 336 bin 613 ton, dış alım ünite fiyatı ise 2,84 dolar/kg oldu.

Yılın ilk yarısını tarihin genişlik yüksek sonucuyla kapatan yapım malzemeleri endüstri ihracatının ikinci 6 ayda savaşın etkilerinin, faziletli küresel enflasyonun ve dinginlik endişelerinin etkisinin altında kalması bekleniyor. Birim fiyatlarının de düşeceği tahminlerine karşın sene böylecene yıllık dış satım büyüklüğünün sabık senenin üstünde gerçekleşeceği öngörülüyor.

Orak Ayı kocaoğlan şişkinlik rakamları açıklandı

 

Almanya’da ihracat beklentilerin üzerinde

 

Share: