İngiltere’de hane piyasası çöküyor mu?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

İngiltere’dahi 2008 yılında hane fiyatları zirve noktasındayken, ÇAKER’deki faziletkâr faizli mortgage krizi uluslararası boyutta bire bir itimat sıkışıklığına el açmıştı. İngiltere’bile mortgage kredileri simultane durduruldu. Bu de ev satışlarının bıçak kabil kesilmesine sefer açtı ve karı fiyatları ani ve koyu ayrımsız düşüş yaşadı. Mortgage krizinin hatırası ve açık aynı alana yayılan sonuçları bibi bir nice insanın zihninde sıcaklığını koruyor.

Fidelity International’dan Becks Nunn’ın haberine bakarak, İngiltere merkezli finans kurumu Nationwide’ın akıbet yayınladığı ev denk endeksi, averaj göz fiyatlarının İngiltere’da arka arkaya 11’inci ayda birlikte arttığını ve 271.613 sterlinlik rekor seviyeye ulaştığını gösteriyor. Bu süreçte faiz oranları yükselmeye bitmeme ediyor ve tıpkısı duraklık ihtimali daha çok tıpkısı dedikodudan fazlasıymış üzere gözüküyor. Bu koşullar, İngiltere’da bölük balonunun her an patlayabileceğini kanıtlıyor.

Eş fiyatları illet bu büyüklüğünde faziletkâr?

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, pandemi süreci başladığında dizge evine çakılı kaldı ve bölük piyasası donma noktasına geldi. Ev piyasasında yeniden benzeri faaliyet yaratabilmek amacıyla ise hükümet gâh önlemler kabul etmek durumunda kaldı.

2020 yılı Temmuz ayında, geçmiş adına, ilk 500 bin sterlinlik mal satışını ıstampa vergisinden affedilmiş tutan bire bir tasrif ile yola çıkıldı. Alıcılar bu vergi indiriminden faydalanmak için adeta sıraya girdi ancak nitelikli hane arzının merbut ve sıkı olması dolayısıyla fiyatlar tırmanmayı başladı.

Peşi Sıra, 2021 yılı April ayında başlatılan ve yalnızca yüzde 5’lik bir güvence akçesi ile ipoteklerin garanti altına alınmasını sağlayan hükümet destekli yüzdelik 95 tutu planı devreye sokuldu. Bu ebat ancak eşit araştırması yapabilecek alıcıların bazılarını yeni evlerinin merdivenlerine büyüklüğünde götürünce, kalan rica karşısında sülale fiyatları baştan alevlendi.

Pandemi süreci fiyatlı kentsel alanlardan daha alçak gönüllü bölgelere huruç talebini artırdı ve bu uzanım hane fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Bilcümle bunlara alarga çalışmanın hane piyasası üzerindeki etkisi da eklendi. Pandemi süreci evden çalışmayı ayrımsız seçenekten ayrımsız zorunluluğa dönüştürdü. Bu birlikte birçok koca amacıyla işe gidip gelmeyi gelişmemiş yürüyüşlere indirgemesine illet oldu. Son yerine fiyatlı kentsel alanlardan henüz mütevazı bölgelere nakil talebi arttı ve bu nitelik göz fiyatlarının tıpkısı el henüz ve bu nöbet önlenemez şekilde yükselmesine bozukluk oldu.

Kalan faiz oranlarının etkisi

İngiltere Eşkâl Bankası, 2021 yılından beri enflasyonu taharri altına alabilmek üzere Ürem oranlarını tartılı şekilde artırıyor. Şu dakika bu heybet yüzdelik 9,1 ile serencam 40 yılın yer erdemli seviyesinde seyrediyor.

Nationwide Mir Ekonomisti Robert Gardner, göz balonunun patlamaya hazır olup olmadığıyla ilişkin namına, ev satın alımları için onaylanan tutu sayısının Nisan ayında pandemi öncesi seviyelere düşmesiyle gelişigüzel, ev piyasasında aynı yavaşlamanın belli belirsiz işaretlerinin dahi gelmeye başladığını söylüyor. Gardner, “Amma Velakin, faziletli enflasyonun hanehalkı bütçeleri üstünde kalan hırçın baskısı hücre alındığında konut piyasasının şaşırtıcı tıpkı ivme yakaladığını bile ahzetmek gerekiyor” diyor. Gardner, piyasadaki basamak stokunun bağan olmasının üstelik bölük fiyatları üzerinde yukarı yönlü bire bir baskının devam etmesine koruyucu olduğunu sözlerine ekliyor.

Kaliteli ev sıkıntısı

Ufukta ekonomiye dair dayanabilen çokça tanınmayan bulunuyor. Yükselen ev fiyatlarının insana ferah hissettiren tarafı, artan hayat maliyeti ve faiz oranlarının fevk taraflı ivmesi ortada belki bile buharlaşacak ve bu üstelik piyasaya aynı düzelti gelmesini sağlayacak. Ancak kaliteli hane talebi bibi arzın çok üzerindeyken, ev piyasasında nazik bir iniş evet dahi yine bir cesaret sıkışıklığı yaşanma olasılığı berenarı düşük görünüyor.

MEMLUK’üstelik bekleyen göz satışlarında sürpriz

 

Erdemli para şişkinliği sunma haddinden fazla İngiltere’yi vuracak

 

Share: