IMF’den İtalya ekonomisi için bu sene yüzdelik 3’lük nema beklentisi

Arsıulusal Para Fonu (IMF) tarafından yapılan açıklamada, İtalya ekonomisine ilişik 4. konu konsültasyonunun tamamlandığı bildirildi.

İtalya ekonomisinin, Kovid-19 salgınının neden olduğu gerilemenin peşi sıra tüvana tıpkısı şekilde toparlandığı tamlanan açıklamada, istihdam ve hisse senedi gücüne katılımın ağız ağıza düzeldiği, bankaların budaklı kredilerinin azalmaya bitmeme ettiği ve resülmal pozisyonlarının güçlendiği aktarıldı.

Açıklamada, mutluluk ekonomisinin bakir zorluklarla karşı karşıya olduğuna özen çekilerek, Ukrayna’daki uğraş ve toptan tedbir zincirinde Kovid-19 ile ilişkin aksamaların, küresel murat yavaşlarken de erke fiyatları ile enflasyonu üst ittiği ve esas im kıtlığını yoğunlaştırdığı kaydedildi.

Yeterli enerji arzının sağlanmasının bir evleviyet olduğu vurgulanan açıklamada, ülkenin yıldız kesiminde incitici tıpkı kuraklığın azık fiyatlarını daha birlikte baskılayacağı ve enerji güvenliğiyle ait sorunları henüz da kötüleştireceği uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, “Büyümenin dağ aynı şekilde ılımlı arkaç gelmesi ve Ukrayna’daki cenk, mal politikasının sıkılaşması, devam eden hazırlık zinciri aksaklıkları ile elan yüksek ve temelli pahalılık dolayısıyla etki altında kalması bekleniyor.” ifadesi kullanıldı.

Nema hızında yavaşlama beklentisi

Mevki ekonomisinin sabık sene yüzdelik 6,6’lık tahaccüm gösterdiği anımsatılan açıklamada, İtalya ekonomisinin çoğunlukla sabık yıldan gelen güçlü devirle bu yıl yüzdelik 3 ve gelecek sene yüzde 0,7 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Ülkede ortalama almanak enflasyonun ise bu sene yüzdelik 6,7 ile zirve yapması ve elan sonradan aşamalı kendisine düşmesinin beklendiği aktarıldı.

Ahir yıllarda enerji fiyatlarının itidalli arkaç gelmesiyle amme yatırım harcamalarıyla desteklenen büyümenin artacağının hesap edildiği belirtilerek, ana tahminle ilgili belirsizliğin faziletkâr olduğu ve süfli yönlü risklerin görünümü şanlı ölçüde etkileyebileceği rapor edildi.

Açıklamada, erke fiyatlarında henüz fazla artışın ve finansal koşulların birden sıkılaşmasının nema ile mali konsolidasyon çabalarını baskılayabileceği kaydedildi.

IMF’nin açıklamasında gelecek aylarda Rusya’nın erke ithalatının ağız ağıza askıya alınmasının, üretimi şanlı ölçüde azaltabileceği belirtildi.

Sri Lanka’daki siyasi kriz zımnında IMF ile sözleşme ertelendi

 

IMF: Küsurat düyun Asya bölgesini riske sokuyor

 

Share: