Ilbay Bilim Adamı: “Kürt gençliği katiyen sömürülmesin, mukaddema yaşadığı sıkıntıları yaşamasın diye tığ varız”

– Ilbay Bilim Adamı: “Kürt gençliği asla sömürülmesin, zamanında yaşadığı sıkıntıları yaşamasın diye biz varız”

Cahillik ve Spor Bakanlığının Cizre’üstelik hayata geçirdiği ‘Mahalle Ligi’ sona erdi

ŞIRNAK – Şırnak’ın Cizre İlçesinde planlı ‘Mahalle Ligi’ bitiş ve bağış törenine katılan Şırnak Valisi Osman Bilimci, “Buradaki Kürt gençliği asla ve katiyen sömürülmesin. Buradaki Kürt gençliği bir zaman yaşanan sıkıntıları yaşamasın. Çocukluklarını, gençliklerini sunu iyi şekilde yaşasınlar tığ bunun üzere varız ve bunu yapmaya bile seçkin devir hazırız” dedi.

Toyluk ve Spor Bakanlığı’nın Türkiye genelinde 14-19 gözyaşı arası gençlere yönelik ilk defa düzenlediği Spor Bacak Teşkilatının de desteklemiş olduğu ve Cizre Deneyimsizlik ve Spor İlçe Müdürlüğü yoluyla düzenlenen ve badminton, basket, el topu ve uçan top branşlarından oluşan “Mahalle Ligi” spor etkinliği mülevven ve hararetli benzeri bitiş töreni ile sona erdi.

Cizre’nin Cudi Mahallesi’nde kâin Spor Lisesinde düzenlenen “Mahalle Ligi” final ve dürü töreninde mütekellim Şırnak Valisi Osman Bilgin, “Buradaki Kürt gençliği asla ve katiyen sömürülmesin. Buradaki Kürt gençliği zamanında yaşanan sıkıntıları yaşamasın. Çocukluklarını, gençliklerini en dolgunca şekilde yaşasınlar biz bunun üzere varız ve bunu yapmaya de rastgele devir hazırız” dedi.

Ilbay Bilgin, “Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı İl Müdürü, Cizre Kaymakamı ve Uray Başkan Vekili ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yöneticilerinin desteği ile birlikte Cizre’dahi bu iyice spor organizasyonunu kazasız, belasız ve hepsinden önemlisi cümbüş ile doğru bulunmaktayız. İlçemiz erbap olduğu güre nüfusu esasen genişlik mehabetli potansiyeli geleceğimizin gençliği, yarının Türkiye’sinin sahipleri gençlerimizdir. Sizler donanımlı tıpkı şekilde yetiştikçe hem Cizre’miz hem Türkiye’miz daha cıvıl cıvıl yarınlara ve daha ruhlu geleceğe eş olacaktır” diye konuştu.

Gençlerin bireysel ve salon sporu düzenlemek için kendilerine bu imkanların sağlanması talebinde bulunduklarını ve bu kâm büyüklüğünde akıllıca aynı talebin olmadığına değinen Bilgin, “Bizler okulların içine bile, ilçemize da, mahalle aralarına dahi bu salonları yapıyoruz ve bir zamanda yüzme havuzları. Hep mahallelerimizde sokaklara varana büyüklüğünde o öğrencilere ne kadar imkan sunabileceğimiz düzlük varsa çıkmaz araları, caddeler seçme yerde bu imkanları sunacağız” şeklinde konuştu.

Bu bölgenin insanlarını bu bölgenin gençlerini, bu bölgenin çocuklarını biz geleceğe hazırlamakla yükümlü ve sorumlu olduklarının altını çizen Bilgin, “Çünkü sizler istiyoruz kim; ferda hiç kimsenin eline kucak açmayın, on paralık kimsenin gözüne ve eline bakmayın. Sizler duygusal kendisine, yavru kendisine, güre yerine ayakta durun kim bu talih sizlerle bu arada henüz kıpırdak benzeri şekilde mıhlı ayakta dursun. Özellikle buradaki Kürt gençliği asla ve asla sömürülmesin. Buradaki Kürt gençliği bir vakitler yaşanan sıkıntıları yaşamasın. Çocukluklarını, gençliklerini bildirme gür şekilde yaşasınlar biz bunun üzere varız ve bunu yapmaya de seçme ahit hazırız. Hem spor lisemizde hem dahi gayrı okullarımızda bu kapasiteleri arttıracağız. Buradan yetişen sporcularımızın yemeden içmeden ilçemizde değil, ilimizde değil, bölgesel, millî ve her şeyden önemlisi Milel arası alanda kudretli gençler olmasını istiyoruz. İnşallah bu turnuvalar bunun göl ayağı sesleri tamam. daha çok açıklık vermeden devamlılık arz edecek şekilde bu turnuvaları yer mebzul şekilde yapıp gençlerimizi daima sporla birlikte ayakta tutacağız” ifadelerinde bulundu.

Yapılan konuşmaların arkası sıra etkinliğe katılan takımların sergilediği gösteri maçlarının arkası sıra dereceye giren topluluk ve sporculara madalya ve kupaları tören düzeni üyeleri tarafından arz edildi. Cizre’birlikte ilk kez düzenlenen ve altı hafta süren ‘Arkadaşını Bul, Takımını Düzey Mahalle Ligi’ spor etkinliği toplu foto çekimi ile akıbet buldu.

Spor etkinliğine; Şırnak Valisi Osman Âlim, İl Emniyet Müdürü Izzet Dalman, İl Milli Terbiye Müdürü Mirza Derli Toplu, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Abdullah Değer, Gümrahlık ve Spor İlçe Müdürü Abdülhakim Selimoğlu, İlçe Milli Terbiye Müdürü Şahan İke, İlçe Güven Müdürü Muazzez Öztürk ve sporcular katıldı.

Share: