İlay Aksoy: Suriyeliler, Kendilerine Tılsım ile Ücretsiz Sunulan Çağa Mamalarını At Çiftliklerine ve Maddi Müşkül Çeken Türkiye Vatandaşlarına…

YİĞİT KAZBEK

Demokrat Tümen Umumi Komutan Yardımcısı İlay Aksoy’un Şanlıurfa’da görüşme ettiği bir at çiftliğinin görevlisi, atların yemine katıkları süt kuzusu mamalarını Suriyelilerden satın aldıkları belirterek, “Suriyeliler bizimle irtibata geçiyor, ‘Bizde benzen var, size lazımsa verebiliriz’ diyorlar. Buradaki çiftliklerin çoğu bebek mamalarını Suriyelilerden alıyor” diyerek konuştu. Aksoy ise Suriyelilerin kendilerine ilaç ile ücretsiz sunulan bebek mamalarını at çiftliklerine ve maddesel ağırlık çekici Türk vatandaşlarına sattığını belirterek, “İçler acısı bire bir ebat. Suriyelilere büyüklük hastanelerinden aldıkları çıkar yol ile eczanelerden ücretsiz sunulan sağlamlaştırma gıdaları yurttaşlarımız, Suriyelilerden satın ahzetmek zorunda kalıyor” dedi.

Demokrat Fırka’nin barhana ve içtimai politikalardan mesul Genel Başbuğ Yardımcısı İlay Aksoy, Şanlıurfa’daki aynı at çiftliğini 7 Ekim’de musahabe etti. Aksoy, ziyarete ilgilendiren bire bir videoyu bugün basınla paylaştı. Aksoy’un dostça ettiği çiftlik görevlisi, atların yemine süt kuzusu maması kattıklarını ve bu mamaları Suriyelilerden satın aldıkları belirterek şöyle konuştu:

“Suriyeliler bizimle irtibata geçiyor, ‘Bizde benzin var, size lazımsa verebiliriz’ diyorlar. Buradaki çiftliklerin çoğu bebek mamalarını Suriyelilerden alıyor. İçinde 12 şişe olan tıpkısı koliyi 60 TL’ye satın alıyoruz.”

SURİYELİLERE ILAÇ İLE ÜCRETSİZ VERİLEN TAKVİYE GIDALARI YURTTAŞLARIMIZ, SURİYELİLERDEN SATIN AHZETMEK ZORUNDA KALIYOR”

İlay Aksoy, konuya ait ANKA Selen Ajansı’na yaptığı açıklamada, “İçler acısı bire bir format. Suriyelilere şevket hastanelerinden aldıkları ilaç ile eczanelerden ücretsiz sunulan berkitme gıdaları yurttaşlarımız, Suriyelilerden satın almak zorunda kalıyor. Suriyeliler yalnızca beygir çiftliklerine değil, bu ücretsiz mamaları Türkiye vatandaşlarına de satıyor. Konuşu kriz bu noktaya geldi” dedi.

ŞANLURFA, BILDIRME HADDINDEN FAZLA SURİYELİNİN YAŞADIĞI 3. İL

Göç İdaresi Başkanlığı’nın 8 Ilkgüz tarihinde açıkladığı sonuç verilere bakarak; Suriyelilerin arz sakil yaşadığı iller sırasıyla İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Sazak, Bursa, İzmir, Konya ve Ankara. On ilde mecmu 2 milyon 830 bin 751 Suriyeli yaşarken geriye mütezayit 824 bin 738 Suriyeli 71 değişik şehre çözülüm durumda.

Türkiye’de genişlik fazla Suriyelinin yaşadığı site adına 551 bin 198 kişiyle İstanbul öne çıkarken bu kenti Suriye’ye sınırı bulunan Gaziantep 465 bin 756 gönül ve Şanlıurfa birlikte 383 bin 720 kişiyle takip ediyor.

Share: