İki ilin paylaşılamayan lezzeti: Siirt’te kuzu, Bitlis’te direngen eti ile hazırlanıyor

İki ilin paylaşılamayan lezzeti: Siirt’te kuzu, Bitlis’te gâvur eti ile hazırlanıyor

Adana’birlikte Büryan kebabı tartışması özne Siirtli ve Bitlisli arkadaşlar, “Bitlis’te çıktı Siirt tescili aldı” diyerek konuyu tatlıya bağladı

Büryancı Korkmaz: “Siirtliler ve Bitlisliler büryan amacıyla tartışabiliyorlar. Tığ mukteza açıklamaları yapıp onları aydınlatıyoruz”

ADANA Siirt ve Bitlis’te kuyu tandırlarda pişirilen Büryan kebabı iki ilde da tescile kavuşmasına karşın aradaki lezzetli rakiplik bitmedi. Adana’birlikte büryan yiyen Siirtli ve Bitlisli refik grubu önce atıştı peşi sıra “Bitlis’te bundan sonra Siirt tescili aldı” diye niteleyerek konuyu tatlıya bağladı.

Siirt’te kuzu, Bitlis’te aksi eti ile hazırlanan Büryan kebabı iki ilin paylaşılamayan lezzeti olmaya devam ediyor. Kebabın başkenti Adana’bile benzeri araya mevrut Siirt ve Bitlisli yâren grubu Büryan kebabı tattılar. Peşi Sıra ‘Büryan kebabı nerenin?’ diye niteleyerek atıştılar.

Büryan kebabını Adana’ya getiren kebabçı Cihangir Korkmaz, büryanın Siirt’in olduğunu tabir ederek, “Coğrafi belen belgesini birlikte düz Siirtimiz büryan kebabı ile meşhurdur. Misafirlerimiz tartışabiliyor ara sıra amma şöyle ayrımsız ebat var. Siirt henüz evvel Bitlis’ merbut bir ilçeymiş ondan sonra Siirt el olunca haliyle tescili onlar almış. Adana’nın geçmiş büryancısı biziz. Büryan birde kendinden semirtilmiş olduğu üzere Adana halkıda yağlı eti çokça seviyor. Siirtliler ve Bitlisliler büryan üzere tartışabiliyorlar. Tığ gerekli açıklamaları yapıp onları aydınlatıyoruz” dedi.

Siirtli Sıhhatli Çın, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde dahi büryandan bahsedildiği belirterek, “Orada üstelik yazıldığı kadar Büryan Siirt’in. Haliyle o dönemde Siirt Bitlis’e bağlıydı. Ondan kaynaklı Siirt büryanı hak etti. Bünye şekli itibariyle de Siirt büryanı ve Bitlis büryanı ayrımlı. Büryanımız tasdiklenmiş onayı münfail Siirtindir” diyerek konuştu.

“Bitlis’ten bundan sonra Siirtlilere kaptırdık”

Bitlisli Cahit Tik üstelik, “Büryan Bitlis’in. Siirt’in diyenlere hem katılıyorum. Hem katılmıyorum. Bu büryan ilk Bitlis’te daha çok. Elan önce Siirt bize bağlıydı. Bitlis ile tanıtıldı. Sonradan ayrılınca patentini aldılar. Biz başlattık. İlk Bitlis’te imdi. Şuan Siirt’e sınırlanmış. Bitlis’ten çıktı Siirtlilere kaptırdık” diye konuştu.

Arkadaş grubu atışmanın ardından Büryan kebabı yiyerek konuyu tatlıya bağladı.

Share: