İİT, mutaassıp Yahudilerin Kur’an-ı Selek nüshalarını yakmasını kınadı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), engelleme altındaki Gün Batısı Şeria’dahi Kur’an-ı Eli Açık nüshalarının mutaassıp Düzenbaz yerleşimciler marifetiyle çöpe atılıp yakılmasını hovarda kınadı.

İİT’den yapılan bağlanmış açıklamada, kökten Yahudilerin, Gün Batısı Şeria’nın Halk Halil kentinde Kur’an-ı Eli Açık’e yönelik saygısızlığına tepki gösterildi.

Açıklamada, “Bu eylem, Müslümanları tahrik eden, inançlarına yönelik bire bir saldırıdır. Tıpkı zamanda koca hakları değerleri ve ilkeleri çiğnenmiştir. Bu saldırılar, dünyada nefreti, radikalizmi ve şiddeti beslemektedir.” denildi.

Dinlerin ve kutsi değerlerin aşağılanmasının yanlışlık sayılması gerektiği vurgulanan açıklamada, bu kadar ırkçılık olguları ile din ve inançlar üzerinden nefreti körükleyen eylemlerle mücadele edilmesi, ilgili uluslararası kararlara ve sözleşmelere uyulması çağrısında bulunuldu.

Sukot Bayramı dolayısıyla Halk Halil kentinin Bozuk Şehir bölgesindeki Kaytun Camisi’nin dibinde çerge kuran Yahudi yerleşimciler, gâh Kur’an-ı Verimli nüshalarını parçalayarak çöpe atmış ve yakmıştı.

Düzenbaz yerleşimcilerin bulunduğu Ahali Halil kenti 1997’de İsrail ve Filistin yönetimi beyninde imzalanan bir anlaşmayla H1 ve H2 yerine iki bölüme ayrılmıştı. Filistin yönetimi H1’in sivil yönetimi ve güvenliğini devralmıştı. İsrail ordusu da 500’den aşkın Hileci yerleşimci, 35 bin kadar Filistinlinin yaşadığı H2 bölgesinin güvenliğini üstlenmişti. El Halil’deki Filistinli nüfusun yoğunlukta olduğu Çarkıt Kent, H2 bölgesinde kalmıştı.

El Halil’de kıpırdak Filistinliler sıkça bağnaz Yahudi yerleşimcilerin şiddetine maruz kalıyor. İsrail ordusu, mutaassıp Düzenbaz yerleşimcilerin Filistinlilere düzenlediği saldırılara göz yummak ve buna rağmen bölgedeki Filistinlilere cebin lüks aheste kullanarak türe ihlallerinde bulunmakla eleştiriliyor.

Share: