Iğdır ruzname: İSTAD Başkanı Karakoyunlu’dan Hocavend’de toplu çukur bulunmasıyla ilişkin açıklama Açıklaması

İstanbul Türkiye Azerbaycan El Birliği ve Kültür Derneği (İSTAD) Başkanı Sefer Karakoyunlu, Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan Hocavend ilinin Edilli köyünde 1. Karabağ Savaşı’nda Ermeniler marifetiyle katledilen Azerbaycanlı askerlere ilişkin dolgun oyuntu tespit edilmesiyle ilişik, “Bu bir çarpışma ve adamlık suçudur. Bunu yapanların kesin cezalandırılması gerekir. Soydaşlarımızın us yerde kalmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Karakoyunlu, yaptığı açıklamada, 2. Karabağ Savaşı’nda 44 günlük alplık mahmul savaş sonucu, toprakların işgalden kurtarıldığını belirtti.

1. Karabağ Savaşı’nda ise 20 bin civarında şehit verildiğini ve 1 milyon kişinin göçe bağımlı tutulduğunu hatırlatan Karakoyunlu, açıklamasında şu görüşlere düzlük verdi:

“Hocalı’da yapılan soykırımda birlikte kısaca 5 bin kaybımız var. Defaatle Ermenistan resmi kurumlarına ve Kızılhaç teşkilatlarına başvurulduğu halde, kayıpların akıbeti için bugüne kadar vukuf alınamadı. Seçme dolaşma Azerbaycan’ın işgalden azad edilen bölgelerinden dolgun oyuntu fışkırıyor. Acun sebep sessiz kalıyor? İnsan haklarından dem vuranlar, sağır ve körü oynuyor. Bu duruma meal vermekte güçlük çekiyoruz. Bu tıpkı cidal ve adamlık suçudur. Bunu yapanların pekâlâ cezalandırılması gerekir. Soydaşlarımızın bellek yerde kalmamalıdır.”

Share: