Iğdır bili: Iğdır’dan takibe alınan bozkır kartalı, havaların soğumasıyla göçe başladı

Iğdır’birlikte üstüne uydu donör takılarak izleme altına alınan bozkır kartalının (aquila nipalensis), kışı buyurmak üzere güney eksik küreye barhana yolculuğu başladı.

Dünyada soyu tehlike altında kâin step kartalı, Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile Avrupa Birliği (SUTAŞ) hisse senedi birliğinde, “Yıpranmamış Aynı Metodoloji Kapsamında Türkiye’nin Nesli Od Altında Türleri İçin Çeşit Eylem Planları Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi” projesinin hayata geçirilmesiyle esbak günlerde korumada rüçhan türler listesine makbuz.

Avrupa’birlikte soyu tamamen tükenen, Dünya Doğa ve Katıksız Kaynakları Himaye Birliğince (IUCN) dahi al listeye alınan bozkır kartalı, Türkiye’üstelik hala görülebiliyor.

Bozkır kartalı, Iğdır Huy Dulda ve Milli Parklar Müdürlüğü (DKMP) ile KuzeyDoğa Derneğince peyk vericisiyle takip ediliyor.

Iğdır’daki Aras Kuş Araştırı ve Terbiye Merkezi’nde 18 Eylül’birlikte halkalandıktan sonra Erzurum’un Horasan ilçesine göçüp burada sıra nâkil kartal, Şark Rum’üstelik faal olan sevimsiz havaların peşi sıra güney bölgelere akilane göçe başladı.

Erzurum’dan yola çıkarak Muş’un Varto ilçesini geçip Bingöl’ün Solhan ilçesinde ıtlak veren kartal, kısaca 1 saatlik muttasıl uçuşuyla Diyarbakır’ın Kulp ilçesine vardı.

Buradan yola koyulan kartal, Bağlar ilçesine vabeste Kamışpınar köyünde ıtlak verdi. Burada 1 dönme boyunca farklı noktalarda beslenen kartal, yeniden 1 saatlik uçuşla Şanlıurfa’ya geçti.

Siverek ilçesine ilişkin Düğerin köyünde mola veren kartal, cenup az küreye akıllıca başlayan kafile yolculuğu kapsamında Maşrık Anadolu’ya bakarak daha sıcak iklime eş Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sıra geçiriyor.

2 bin 960 metre irtifadan uçtu

Bozkır kartalı sunu yüksek rakımlı uçuşunu 2 bin 960 metreyle Erzurum’un Olur ilçesinde bulunan 2 bin 466 metre rakımlı Akdağ’ın üzerinden geçe, yer bağan rakımlı uçuşunu ise 997 metre rakımla Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde gerçekleştirdi.

Halkalandığı günden bugüne kadarki süreçte 824 kilometre el kateden kartal, arz erdemli saatte 48 kilometre hıza ulaştı. Bildirme mufassal mesafeli molasız uçuşunu ise 75 kilometre mesafeyle Erzurum’un Horasan ilçesinden Hınıs ilçesine gerçekleştirdi.

“Uzmanlarımızca gümüşgöz benzeri şekilde strateji ediliyor”

Iğdır’üstelik kartalın takibinin gerçekleştirildiği Aras Kuş Araştırı Merkezi’nin sorumlusu Kayahan Ağırkaya, AA muhabirine, step kartalının makro bire bir kök olduğunu ve korunması gerektiğini vurguladı.

Merkezdeki kuş halkalama ve peyk vericisiyle izleme çalışmalarının devam ettiğini belirten Ağırkaya, “2022 sonbahar sezonunda takibe aldığımız türlerden biri bile step kartalı. Bu kartal, hele Avrupa’dahi nesli bulunmayan olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bir kuş türüdür. Bu türümüz, genellikle kışlama alanı kendisine Afrika’nın kuzeyini seçiyor, tenasül alanı namına birlikte Doğu Avrupa ve Mutedil Asya’birlikte bulunuyor.” dedi.

Kartalın uydu verici takılmasının üstünden geçen 23 gündür izlendiğini vurgulayan Ağırkaya, şunları söyledi:

“23 günde 824 kilometre posta katederek kışlama alanına akla yatkın olan göçüne başladı. Merkezimizde bugüne kadar 160 binden fazla kuş halkalandı, 100’den aşkın kuş üstelik uydu vericisiyle izlem altına makbuz. Bozkır kartalı bile bu kuşlardan biri namına uzmanlarımızca gümüşgöz bire bir şekilde izleme ediliyor.”

Share: