İftar vakti sülale katliamı fail ibret bilge karşısında

Sakarya’nın Serdivan ilçesinde tapu meselesi yüzünden iftar vakti kardeşi, yengesi ve yeğenini öldüren kıya şüphelisi ve şüphelinin saklanmasına yardım eden arkadaşı hakim karşısına artık. Duruşmada sanık Ç.G., “Yeğenim Tuncay Güler, silahı bana doğrultunca ego bile kendisine elem ettim. Merdivenlerden aşağı kaydı. Ağabeyim de o tam korkuluğu olmayan merdivenden aşağı düştü. Diğer yeğenim B.T.’ye bakmaya üst çıktım. Illet çıktığımı bilmiyorum, belki onu de öldürme düşüncem vardı o anki psikolojimle” dedi.

Olay, 5 Nisan Salı günü Kemalpaşa Mahallesi Gündoğan Sokak’ta meydana geldi. Tapu meselesi yüzünden çıktığı argüman edilen kavgada evleri mümasil olan Ç.G. (54), kardeşi Bedri (65), kardeşinin eşi Duriye (59) ve kardeşinin oğlu Tuncay Güler’e (31) tüfekle kurşun yağdırdı. Dalavereli görüngü yerinden kaçarken, durumun marifet verilmesi üzerine görüngü adına haddinden fazla sayıda afiyet ve polis güçleri ekipleri gönderme edildi. Esenlik ekipleri, yaptıkları önceki müdahale sonrasında 3 kişinin hayatını kaybettiğini belirledi. Ç.G.’nin kardeşinin evine gelerek olağanüstü saçtığı esnada değişik 2 yeğenin bile saklandığı ve polisler gelince kurtulduğu öğrenildi. Olaya ait degaje yetenekli tetkik başlatan polis güçleri ekipleri, yaptıkları inceleme neticesinde şüphelinin yerini belirleme etti. Güvenlik Ofis Müdürlüğü kıya departman ekiplerince yapılan işler neticesinde karı katliamı gerçekleştiren kıya şüphelisi ve şüpheliye okşamak için apotr olan M.T.T. Karasu ilçesinde yakalanarak gözaltına alındı. Keleş ve M.T.T. ifadesi gönüllenmek amacıyla emniyete götürüldü. Emniyetteki işlemleri sonrasında adliyeye sevk edilen kıya şüphelisi Ç.G. tutuklanırken, şüpheliye çağrıştırmak üzere havari olan erkek ise adli kontrolle azade bırakıldı.

Sülale katliamı eden nahoş bilgili karşısına çıktı

Davaya ilişkin olarak ağabeyi Bedri Güler’e karşı ‘kardeşi düşünülerek cani’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, yengesi Duriye Güler’e ve yeğeni Tuncay Güler’e karşı ‘bile bile cani’ suçundan iki kere müebbet ve ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ suçundan 6 aydan 2 yıla kadar cezaevi cezası dilek edilen sanık Ç.G. ile ‘suçluyu kayırma’ suçundan 6 aydan 5 yıla büyüklüğünde cezaevi cezası istenen tutuksuz yargılanan maznun M.T.T. bilgili karşısına imdi. Sakarya 1. Pahal Ceza Mahkemesinde tanıdık duruşmada tutuklanmadan sanık M.T.T., sızlanan B.G., O.G. ve O.G. ile avukatlar hazır bulunurken tutuklu sanık Ç.G. Curcunalı ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) eliyle duruşmaya katıldı. Kimlik tespiti ve gelen belgelerin zapta geçirilmesi sonrasında hezel hakkı sunulan maznun Ç.G. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin arkası sıra ağabeyi Bedri Güler ile beraberinde arsa aldıklarını ve familya yapılaması üzere hissesini ağabeyine devrettiğini söyledi. Sanık Ç.G., ağabeyi ile şirketlerinin olduğunu ve burada yüzdelik 50 ortaklığının bulunduğunu söyledi. 2008 yılından işlerin hırçın gittiğini nâkil maznun Ç.G. araçları satarak borçları ödediğini ve kendisinin yıpranmamış aynı hareket kurarak sınırlı dışına transport yaptığını rapor etti. Bozuk şirketlerinden mütezayit bazı borçları için olayda hayatını kaybeden yeğeni Tuncay Güler’in konusunda kayıtlı uzlaştırıcı sattığını aktardı. Sanık Ç.G., evinin dış cephesini yaptırdıktan sonradan ağabeyinin ailesiyle sorunlar yaşamaya başladığını ve ağabeyinin üstüne olan tapusunu ahzetmek amacıyla sıklıkla görüştüğü söyledi. Bahse konu olan olayın gerçekleşmeden esbak zamanlarında yeğeni Tuncay Güler’in kendisini silahla yaraladığını sav eden Ç.G. olayın gerçekleştiği bölüm ağabeyi ile habbe mir işlemlerinin bir dakika ilk gerçekleştirmek istediğini aktardı.

“Silahı bana doğrultunca ego bile kendisine acı ettim”

Sanık Ç.G., “Elan evvel yeğenim Tuncay Güler ile yaşadıklarımızdan tecrübemle tüfeği alıp yan tarafa geçtim. Kapıya yüklendim ve açıldı. Eve girer girmez holde yengemi gördüm. Sen iktiran, dedim, bağrışma sesleri geliyordu. Yeğenim Tuncay Güler’in elinde silah vardı, ağabeyim elinden almaya çalışıyordu. Tuncay Güler’in elindeki cebe patladı, abim kenara döndü. Yeğenim Tuncay Güler, silahı bana doğrultunca ego dahi kendisine keder ettim. Merdivenlerden kötü kaydı. Ağabeyim birlikte o sırada korkuluğu olmayan merdivenden hor düştü. Diğer yeğenim B.T.’ye bakmaya üst çıktım. Neden çıktığımı bilmiyorum, ihtimal onu üstelik katil düşüncem vardı o anki psikolojimle. Aşağıya inip kapıya yöneldiğimde yengem bana seslenerek, ‘Oğlumu öldürdün, seni geberteceğim’, diyerek Tuncay Güler’in elindeki tüfeği bana doğrulttu. Ben birlikte ona makul dokunaklı ettim” dedi.

Tutuksuz maznun M.T.T. ise güvercin tutkusu zımnında tanıştıkları maznun Ç.G.’nin olayın ardından namına geldiğini söyleyerek, “Yüzü kireç gibiydi, evdekilerle sıklet yaşadığını söyledi. Ayrımsız olay olduysa birlikte emniyete teslim olmasını başvuru ettim” diye niteleyerek konuştu.

“Zırh sesi geldi, annemin sesi kesildi”

Olay haset amcası gelene büyüklüğünde evde gelişigüzel ağız dalaşı yaşanmadığını söyleyen öldürülmüş Bedri Güler’in şikâyetçi oğlu B.G., “Kapıyı kırdı, annem dokunaklı attı. Ağabeyim, anneme yardım üzere merdivenlerden aşağıya koşarken sanık Ç.G. onu vurdu. Babamı de göğsünden vurunca babam bayağı düştü. Balkona kaçtım. Annemin ağlayışlarını ve çığlıklarını duydum. Henüz bilahare zırh sesi geldi, annemin sesi kesildi. Ç.G., eğin kata çıkarak mecmu odalarda beni aradı. Amcam kötü etmeye başladığında eşi ve çocuğu üstelik yanındaydı. Sanığın belirttiği kabilinden ağabeyim Tuncay Güler’in elinde tüfek yoktu” şeklinde konuştu.

Görüşünü açıklanan Cumhuriyet Altını savcısı, müştekilerin iltihak taleplerinin kabul edilmesini, tanıkların dinlenilmesini Ç.G.’nin HTS kayıtlarının istenmesi, cinayetlerden tıpkısı süre önce gerçekleştiği kanıt edilen yaralama olayına ilgili İl Güven Müdürlüğüne müzekkere yazılması, sanığın mevkufiyet halinin devamını istedi. Duruşma heyeti ise tutuklu maznun Ç.G.’nin HTS kayıtlarının istenmesi amacıyla müzekkere yazılmasına, tanıkların duruşmaya çağrılmasına ve yaralama olayına ilgili emniyetten vukuf istenmesine sanık Ç.G.’nin tutukluluk halinin devamına hükmederek duruşmayı erteledi. – SAKARYA

Share: