İdil İlkin’in “Cennetsi” sergisi, 16 Ekim’e kadar ziyarete peyda

Contemporary Istanbul Vakfının (CIF) karı sahipliği yaptığı İdil İlkin’in “Cennetsi” adlı sergisi, Fişekhane Cocoon musahabe alanında 16 Ekim’e kadar görülebilecek.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, Haro Cümbüşyan’ın katkılarıyla Ilişik Biç Ye İç, LG OLED evo ve Difolab gelişim birliğinde planlı sergide, biyo-tekellüm yolu ile mütenavip yenilenebilir enerji modellerini ele düz artist İdil İlkin, edimsel pratiğini bitkiler ve laboratuvar malzemeleri ile sunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İlkin, sergiye ilişik şunları kaydetti:

“Bu konuyu işlerken, özellikle limon bahçesi etkisine doğrudan neden olan erke sektörü özellikle girmek üzere ilgilenen herkesi biyo-ışımayı alternatif ayrımsız geleceğin parçası yerine düşünmeye çağırma ediyorum. Cennetsi’yle uğraşırken, top soyut bir sürecin içine girdim. Kullanmayı bilmediğim kimyasallardan sâdır sonucu yoklamak garip ayrımsız bekleyişti. Gözle görülmeyen bu moleküller, bilgelik sınırlarından laf sınırlarına atladı. Elli mikronluk nano parçacıklar birer ışıma ajanı haline geldi. Bu süreçte gözle görebildiğim yegâne öz likit benzeri kokteyl oldu. Karışımı bitkilere verince, bitkiler ışıdı, ego da bu tepkimeyi sanatıma taşıdım.”

Serginin küratörü Ekmel Ertan ise 16 Ekim’e kadar vazıh olan sergiye ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Danışma ile bilimi, uzlaştırılması ağırbaşlı iki ayrı disiplin olarak rüyet eğiliminde olmamız, terbiye sistemi ve sosyal değerlerin bile bu yanılgıya katkıda bulunması, malumat insanlarının kendilerini neoliberalizmin yararcı tutumuna konfirmasyon etmesi üzere nedenlerle musahabe işe hızlı ve işlevsiz kendisine görülür. Bilgelik insanlarının ve sanatçıların dolay yargılarını geçmek, sanatı ve bilimi hayatımızın bütünleşik unsurları kendisine algılamak için birlikte çalıştıklarına şahit olmak toplumumuz için çokça önemlidir. İş birliği rastgele iki tarafın üstelik ufuklarını genişletmesine, zaaf uyandırmasına, bakir araştırma ve öğrenme süreçlerinin önünü açmasına ve aksi hâlde benzer sıfır ‘kullanılmamış bilgi’ potansiyelini ortaya çıkarmasına katkıda bulunur. Henüz de ati anbean, iş birliği bilimin doğası üzerine yeni düşüncelere kez açabilir ve bilgiyle olan ilişkimizi ve yaklaşımımızı yeniden şekillendirebilir.”

Share: