Icra Vekili Yanık: “2050 yılında her 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve vücut olacağı öngörülüyor”

Nazır Acılı: “2050 yılında gelişigüzel 5 kişiden birinin 65 yaş ve cisim olacağı öngörülüyor”

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Izdıraplı, Türkiye’ye benzer olması öngörülen Mersin Ağacı Gündüzlü Bakım ve Faal Hayat Merkezi’nin açım törenine katıldı

Bakan Kükremek Yanık:

“Politikalarımızın odağına her ahit aileyi alıyoruz”

“Nehari Hizmet ve Etkili Hayat Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

MERSİN – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye’da 2021 yılı sonu itibarıyla 65 yaş ve eğin şahıs oranının yüzdelik 9.7’ye ulaştığını belirterek, “Nüfus projeksiyonlarına göre 2050 yılına geldiğimizde toplumumuzda seçme 5 kişiden birinin 65 yaş ve vücut olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değiş ve dönüşümler, bizleri eskimemiş politikalar üretmeye, hizmet modelleri geliştirmeye merbut kılıyor. Buğulu nüfusun artması, bakım hizmetlerinde sığa ve olgunluk artışını gerektiriyor” dedi.

Icra Vekili Çokluk Acılı, Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek olan eşkâl Mezitli ilçesindeki Mersin Ağacı Gündüzlü Bakım ve Aktif Hayat Merkezi’nin açılış törenine katıldı. Nazır Üzüntülü törende yaptığı konuşmada, yekpare dünyada kişi yapısının değiş gösterdiğini, doğurganlık hızı düşerken, hayat süresinin uzadığını kaydetti. Hele gelişmiş ülkelerde ihtiyarlama hızının çıktı arttığını vurgulayan Icra Vekili Yanık, nedeniyle nüfusun yaşlanmasına yönelik mehabetli aynı ruzname maddesinin önlerinde olduğunu söyledi.

“2050 yılında seçme 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve eğin olacağı öngörülüyor”

Türkiye’de 2021 yılı sonu itibarıyla 65 yaş ve vücut nüfus oranının yüzde 9.7’ye ulaştığını kaydeden Icra Vekili Izdıraplı, “Bire Bir apayrı deyişle herhangi bir 10 vatandaşımızdan birisi 65 gözyaşı üstünde demektir. Özlük projeksiyonlarına göre 2050 yılına geldiğimizde ise toplumumuzda seçme 5 kişiden birinin 65 yaş ve vücut olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değiş ve dönüşümler, bizleri yıpranmamış politikalar üretmeye, bakım modelleri geliştirmeye ilişkin kılıyor. Buğulanmış nüfusun artması, hizmet hizmetlerinde yetenek ve ilerleme artışını gerektiriyor. Toplumsal hizmet ağlarımızı canlı ve işlevsel benzeri şekilde dönüştürme zorunluluğu mübrem benzeri hal alıyor” diyerek konuştu.

“Politikalarımızın odağına temas antlaşma aileyi alıyoruz”

Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yerine, toplumsal hizmetler alanında birçok ibdai bakım modeliyle başarı oranı erdemli bire bir proses yürüttüklerini dile getiren Bakan Üzüntülü, “Tamam faaliyetlerimizde ihtiyarlama sürecine müteveccih bütüncül bir politika oluşturmayı ve bakım sunumunda bulunmayı önceliyoruz. Yaşlılarımıza yönelik verdiğimiz hizmetlerde bizim ana yaklaşımımız, büyüklerimizin aileleri ve yakınlarıyla birlikte, bulundukları içtimai çevrede, enerjik ve sağlıklı bire bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleridir. Politikalarımızın odağına seçme antlaşma aileyi alıyoruz. Bu doğrultuda strateji belirliyor, toplumsal bakım uygulamalarımızı bu anlayışla geliştiriyor ve sunuyoruz. Yapı bakımı ihtiyacı olan yaşlılarımız için detaylı mütemadi hizmet hizmeti, kişi evinde yaşamını varagelmek isteyenler amacıyla evde hizmet, gündüzlü bakım hizmeti ve sağlık hizmeti desteği gibi mütenevvi hizmetler veriyoruz. Toplumun seçme bireyi üzere yaşlılarımızın bile ferdî cereyan alanını genişletmek amacıyla çalışıyoruz. Bu anlamda yaşlılarımızın ihtiyaçlarının çeşitliliğini, özgünlüğünü ve farklılığını göz önünde bulunduruyoruz. Etken ve dimdik ihtiyarlama bakışını destekleyecek etraflı hizmetler geliştiriyoruz. Büyüklerimizin ve ailelerinin ihtiyaçları doğrultusunda, durumlarına akıllıca hizmet modellerinden faydalanmalarını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“500 bini çok özürlü ve nemli vatandaşımızın ailelerine evde hizmet ödemesi yapıyoruz”

Tüm hizmetlerde aileyi ve aile birlikteliğini öncelediklerini sıkça vurguladığını hatırlatan Icra Vekili Izdıraplı, bunun ne etmek ve bittabi uyguladıklarını ise şöyle açıkladı; “Bu soruya şu şekilde yanıt çevirmek istiyorum. Çocuk, avrat, mânialı, buğulu veya sosyal yardıma gerekseme duyan vatandaşlarımızın şartları şayet ailesinin yanı sıra kalmaya müsaitse, hizmetimizi, aileyi desteklemeye çevrik üretiyoruz. 500 bini fazla özürlü ve nemli vatandaşımızın ailelerine evde bakım ödemesi yapıyoruz. Ayrımsız bambaşka hizmetimiz ise yaşlı bindi programlarıdır. Kendi arı bakımını yapabilecek durumda olan büyüklerimize evinde, içtimai çevresi içerisinde hayatını idame ettiriyor. Tığ onların günlük hayatlarını idame ettirecek hizmeti sağlıyoruz.

Ancak kâh durumlarda ev yanında hizmet çevirmek benzer olmuyor. Hakeza durumlarda büyüklerimizi yapılış bakımına alıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına yaygın huzurevlerimiz, nemli hizmet ve iyileştirme merkezlerimiz ve nemli dirim evlerimiz ile büyüklerimize hizmet veriyoruz. Zaman bakımından kısaca 37 bin kapasiteli 449 huzurevi ile Buğulanmış Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde yaklaşık 27 bini aşkın büyüğümüze bakım veriyoruz. Bir bile bugün burada hizmete açacağımız merkezimiz üzere aile ve bünye bakımı arasında geliştirdiğimiz modellerle hem hizmet kayran vatandaşlarımıza hem da ailelerimize bindi oluyoruz. Bakanlığımıza bağlı nehari merkezlerde verilen hizmetlerle hayatına dokunduğumuz yaşlılarımızın sayısını artırmayı önemsiyoruz.”

“Gündüzlü Bakım ve Enerjik Dirim Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

TÜİK vasıtasıyla 2021 yılında gerçekleştirilen ‘dirim memnuniyeti’ araştırması sonuçlarına bakarak, yaşlıların yüzdelik 64’ünün sunma şanlı bahtiyarlık kaynaklarının aileleri olduğunu rapor ettiklerini söyleyen Icra Vekili Kederli, “Gine yapılan tetkikat gösteriyor ki, yaşlılarımız hayatlarını bulundukları ortamda süregelmek istiyor. Dolayısıyla çalım bakımının beraberinde gün bakım hizmetlerini de aynı misal adına haddinden fazla muhteşem buluyoruz. Evde bekâr dallı güllü yahut yaşamını ailesi ve akrabaları ile sürdüren zinde yaşlılarımızın ihtiyaçlarını gözeterek onların yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Kendi imkanları ile karşılamakta ağırbaşlılık çektikleri konularda onlara apotr olarak günce hayat faaliyetlerine bindi sunuyoruz.

Büyüklerimizin toplumsal ilişkilerini zenginleştirerek yaşam kalitelerini tezyit etmek ve kül bunlarla birlikte, bakıma ihtiyaç duyan yaşlılarımıza gündüz hizmet hizmeti arz etmek için ‘Gündüzlü Bakım ve Deli Dolu Dirim Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı hele hedefliyoruz. Bu menent ile geleneksel ocak yapısının korunmasına şişman tıpkısı destek sağlayacaktır, buna inanıyoruz. Büyüklerimizi toplumsal çevrelerinden koparmadan, ailelerinin beraberinde içtimai hayata canlı katılımlarını sağlamış olacağız. Psikososyal açıdan daha dimdik olmaları ile kurumsal bakıma olan ihtiyacın azaltılarak ailelerin dahi istihdama katılımlarının kolaylaştırmış olacağız. Evde hizmet ve kurumsal hizmet ortada güreşçi köprüsü görevi gören gün merkezleri ve hizmetlerini, kalifiye ve organize aynı şekilde sürdürülebilir kılmaya alelhusus özen gösteriyoruz. Bu kapsamda, halihazırda 37 tarih bakım sunan kuruluşumuzda 538 yaşlımıza canlı namına sıra hizmet hizmetlerimizi ulaştırıyoruz.”

“6 nüsha tayyareci Gündüzlü Bakım ve Aktif Yaşam Merkezi kuracağız”

İhtiyaca göre şekillenen farklı projeleri vatandaşlara ulaştırmaya devam ettiklerini belirten Bakan Yanık, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu çerçevede Bakanlığımız ve Avrupa Birliği iş birliği ile ‘Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Müzaheret Programı’ kapsamında ‘En Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Arızi Koruma ve Arsıulusal Dulda Altındaki Kişilerin Sosyal Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi’ni başlattık. Bu proje ile çocuk, eş, mânialı ve yaşlı efrat başta tevessül etmek üzere hem Türk vatandaşlarına hem dahi arızi ve uluslararası dulda altındaki bireylere müteveccih apotr ve engelleyici hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Proje çerçevesinde Adana, Mersin, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye’birlikte vatandaşlarımıza ve arızi koruma altındaki bireylere bakım veren 6 nüsha uçucu Gündüzlü Bakım ve Canlı Dirim Merkezi kuracağız. Bu merkezler vasıtası ile yaşlılarımıza günce hizmet hizmetleri, konuşma, dayanışma, rehabilitasyon hizmetleri ile evde bakım desteğini sunmuş olacağız. Mersin Ağacı’üstelik özellikle sığınmacı misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin burada haddinden fazla iyice hizmetlere çevirici olacağını ümit ediyoruz. Nehari Bakım ve Etkili Dirim Merkezi ile hedefimiz yaşlılarımızın ve ailelerinin ihtiyaç ve taleplerine akla yatkın hizmetleri nitelikli ve ücretsiz kendisine arz etmek. Proje kapsamında hayata geçirilen Yatısız Bakım ve Etkili Yaşam Merkezlerinin, bakanlığımızın sürdürülebilir ana bakım birimlerinden biri olmasını planlıyor ve bu amaca yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Merkezleri ve merkezlerin içerisinde açılacak olan ‘Beceri Atölyeleri’ni, erek grubun erişilebilirliğini ve fiziki ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarladıklarının altını çizen Icra Vekili Kederli, “Merkezlerde yer alan bu atölyelerde yaşlılarımızın becerilerini geliştirerek, kendilerini ve çevreleriyle uyumlarını güçlendirecek ayrımsız ortam sağlamayı hedefliyoruz. Özge taraftan, buğulanmış bireylerin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerini kurs, işporta, gösteri gibi etkinliklerle sunmaları için organizasyonlar düzenlenmeyi planlıyoruz. Proje kapsamında antrparantez, yaşlılarımızın kaliteli sosyal hizmete erişimlerinin artmasını hedefliyor, elden günümüzün değil, geleceğe yönelik ihtiyaçların karşılanmasını de önemli buluyoruz. Zaman bu proje kapsamında ilkini hayata geçirdiğimiz Gündüzlü Bakım ve Etken Dirim Merkezinin ilk örneğini Mersin’dahi açıyor olmaktan mutluluk duyuyorum. Bizler deneyimli yaşlılarının duası ile ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine alnaç veren, etkin, üreten bire bir Türkiye olmaya bitmeme edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Kederli, Mersin’üstelik bakanlığa sınırlanmış 3 huzurevinde 188 vatandaşa bakım hizmeti verildiğini anlatım ederek, “Gene bakanlığımıza sınırlı 1 Bakım ve Iyileştirme Merkezimizde 103 mânialı vatandaşımıza bakım sunuyoruz. Bu merkezde ayrımsız zamanda güneş bakım hizmeti üstelik vereceğiz. Ruhsatlandırılması, finansmanı ve denetimi bakanlığımız tarafından sağlanan 9 Hususi Hizmet ve Rehabilitasyon merkezinden ise 796 mânialı vatandaşımız bakım hizmeti alıyor. Ayrıca Mersin’birlikte 17 bin 359 vatandaşımıza evde hizmet yardımı ödemesi yapıyoruz” diyerek konuştu.

Mersin Valisi Ulvi Hamza Pehlivan bile yaptığı konuşmada, bu çeşit kurumların devletin, arz çok yarayışlı dua aldığı yerler olduğunu söyledi.

Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanı Çokluk Üzüntülü, konuşmaların arkası sıra açılışını yapılan Mersin Nehari Hizmet ve Deli Dolu Yaşam Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, burada bakım kayran yaşlılarla benzeri araya geldi, atölye çalışmalarını izledi.

Share: