Icra Vekili Varank, Bilişim Vadisi’nde baziçe ihya yaz kampını musahabe etti

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’üstelik ancak ekleme altın üretimle modern medeniyetler seviyesinin yakalanabileceğini, bunun de yazılım, tasarım alanında adam yetiştirmekle olabilir olduğunu söyledi.

Kocaeli’deki Enformatik Vadisi Dijital Canlandırma ve Oyun Biriktirme Merkezi (DIGIAGE) tarafından düzenlenen “Oyun Ihya Yaz Kampı ve Global Ekosistem Buluşması”nı musahabe fail Varank, gençlere dondurma dağıtarak yazdıkları oyunları denedi.

Gençlere hitap eden Varank, özellikle uygulayım bilimi tabanlı işlerde büyük ivmelenme olduğunu belirterek, Türkiye’nin rastgele tarafında gençlerin kişi girişimlerini kurarak baziçe sektöründe çalışmalar yaptığını dile getirdi.

Avrupa’birlikte sonuç iki çeyrektir oyun alanında yeryüzü fazla yatırım kayran şehrin İstanbul olduğuna değinen Varank, ikincinin Londra olduğunu ancak orada birlikte yeryüzü çok yatırımı Türk girişimcinin aldığını, bu kabiliyeti keşfetmekten memnun olduklarını söyledi.

Icra Vekili Varank, şöyle konuştu:

“Gençlerimize hem fiziksel imkanları sağlayarak hem vacip ustalık destekleri sağlayarak, mentörlük desteği sağlayarak, onların karşılarına bu alanda kariyer planları çıkarken neler çıkabilir, bununla ilişkin çözümler üreterek canlı arkadaşlarımızın öncelikle ayakları üstünde durmasını istiyoruz. Bu üzere organizasyonlar onların kariyerlerine haddinden fazla güç katkı sağlayıcı etkinliklerdir. Bu sene 4 bin referans oldu, 600 arkadaşımız burada, yabancı misafirlerimiz burada. Buranın sağladığı en balaban avantajlardan birisi, bando oyununu öğretmesi. On günde kimi zaman uğraş ederek, bazen uzlaşarak arkadaşlarımız burada takım oyununu öğreniyor. Hayat seçkin antlaşma dümdüz işlemiyor. Burada yaşadığınız bazı fiziksel teessürat de aslında hayatta karşınıza çıkma sıkıntılara sizi alıştıran, o kapalı ortamlarda ‘Nasıl ayakta kalabilirsiniz, işinize devam edebilirsiniz’ bunu gösteren tıpkı aktiflik. Arkadaşlarımızın yurtlarda, çadırlarda kalması, uykusuz kalarak işlerini bitirmeye çalışması esasen onlara çokça kilolu avantaj sağlıyor.”

Bu organizasyonun imdi da devam edeceğine değinen Varank, “Gençlerimizi buralara davet edecek, onların önünü açmaya çalışacağız. Türkiye fakat munzam kızıl üretimle muasır medeniyetler seviyesini yakalayabilir. Ekleme değerin alanları nerede? Siz güre kardeşlerimizde, yazılımda, tasarımda… İşte bu alanlarda hangi kadar haddinden fazla eş yetiştirirsek Türkiye’yi bu alanda çağcıl medeniyetler seviyesinin üstüne o kadar yalın kat çıkarabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kampta oyun yazan takımların yatırımcılara lokma tatlısı yaparak para desteği arayacağına belen fail Varank, akıbet iki senede Türkiye’dahi alelhusus teknolojik alanda işlere 1,5 bilyon dolarlara varan yatırımlar yapıldığını gördüklerini vurguladı.

“Oyun sektöründe yakaladığımız ivmeyi devam ettireceğiz”

Varank, geleneksel hareket insanlarının birlikte bu alanların ne büyüklüğünde ek değerli olduğunu görmeye başladığını belirterek, kendilerinin onlara bu kullanılmamış alanlara ulama sağlamalarını referans ettiklerini söyledi.

Türkiye’de bundan ekolojik ortam kadem sermayesi fonlarında üstelik ayrımsız ivme yakalandığını rapor fail Varank, “Yarın ati fonların iri aynı kısmı sonuç 1-2 senede müesses fonlar, bu alanlara yatırım fail fonlar… Enformatik Vadisi olarak dedik kim biz öncü olalım, zat etap sermayesi fonumuzu kurduk. Gailesiz yeteneklere ve güre şirketlere envestisman yapıyoruz. Bunu gören özel sektör de bu alanlarla ilgilenmeye başladı. İnşallah daha çok bu işler çok elan macerasız olacak.” diye konuştu.

Varank, bire bir girişimcinin en nazik sıkıntısının yatırım ahzetmek olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

“İşte bu fonlar yardımıyla tığ bu imkanları da tüvana kardeşlerimizle buluşturmaya başlamış olacağız. Şurada elde ettiğiniz deneme sakıncasız olun bundan ahir hayatınızda sizinle beraber size yoldaşlık yapacak. Bu manada bu tecrübeden faydalanmış tutmak haddinden fazla büyük benzeri imkan. İnşallah tığ bu kamplarımızı arttıracak, imdi arkadaşımızı bu işlere dahil edeceğiz ve hele oyun sektöründe yakaladığımız ivmeyi devam ettireceğiz.”

“Bu alanlar sıradan bizim gençlerimizin kabiliyetleri olan alanlar”

zamanında Türkiye’birlikte sinema ve paradigma sektörünün kimesne eliyle bilinmediğini nâkil Varank, şunları kaydetti:

“Yeni Balkan seyahatinden geldik. en üst Hırvatistan’ı ülfet ettik. Orada Başbakanlıkta mutfakta insanlar Türk dizisi izliyordu. İşte onları gördüğünüzde gerçekte bizim kabiliyetlerimizin hangi kadar cihanşümul olduğunu üstelik yani uluslararası kabiliyetlere bile erbap olduğumuzu görüyoruz. İşte bizim baziçe firmalarımız dayanılmaz yatırımlar alıyor. en üst 2 kamer önceki Hacettepe’bile tıpkısı firmaya gittik. Hacettepe’üstelik Bilkent mezunu tıpkı arkadaşımız, daha 5-6 sene önceki çıkışlı olmuş. 9 kişilik ekibiyle bire bir oyun yazmış. Oyununu 200 milyon dolara Amerikalılara satmış. Arkadaşımıza şunu sordum, ‘Amerikalı şirket şüphesiz süreci sürdürebiliyor mu?’ Dedi ki ‘Sayın Bakanım performansları çokça ferah değil ama heybetli üstelik değil biz doğrusu yenisini şu anda yazıyoruz.’ İşte bu alanlar amiyane bizim gençlerimizin kabiliyetleri olan alanlar. Arkadaşımızın beni etkileyen tıpkısı cümlesi oldu, ‘Sayın Bakanım bu oyunu 200 milyon dolara sattık, inşallah bu sene Ankara’de kazanç rekortmenlerinden birisi olacağız.’ İşte memlekete yardım bu şekilde oluyor. Dedi kim ‘Sayın Bakanım bu yola tığ 9 dirilik çıktık, şimdi 11 kişiyiz ve ego bütün arkadaşlarıma de şirketten behre verdim. Burada müteharrik beher arkadaşım şu anda milyoner.’ dedi. İşte bakir tohum iktisat dediğimizde bundan bahsediyoruz. Bu hikayeyi sizler yazacaksınız. Tığ size sonuna büyüklüğünde güveniyoruz ve inanıyoruz. Filhakika sizlere inandığımız için bu imkanları sizlerle buluşturuyoruz.”

Bakan Varank, 2002 yılında bu ülkede etken halde hoppadak 2 kıta teknopark olduğunu, bu teknoparklarda toplam 630 kişinin çalıştığını aktararak, “Şu anda 90’ın üzerinde teknopark, 8 binin üstünde firma ve 80 bine yakın insan teknoparklarda Ar-Ge yapıyor, tasarım yapıyor, ekleme değer üretiyor. Bu imkanları sunduğumuz için bu noktalara gelebildik. İnşallah tığ bu imkanları sizlere sunmaya devam edeceğiz. Sizlerin önünü açmaya devam edeceğiz. Sizlerde bu muvaffakiyet hikayesini yazacaksınız.”Share: