Icra Vekili Kirişci: “2023 yılında su ürünlerinde ihracat hedefimiz 2 milyar dolar”

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Sabık yıl su ürünleri ihracatımız 1,4 milyar doların üzerinde gerçekleşti. 2022 yılı ihracatımızın 1,5 bilyon doları aşmasını bekliyoruz. 2023 yılı dış satım hedefimiz 2 milyar dolar, emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 21 Son Teşrin Dünya Balıkçılar Günü zımnında yaptığı değerlendirmede bire bir yandan denizlerdeki varlıkları korurken, ayrıksı yandan balıkçılık sektörünü bile hep güçleriyle desteklediklerini belirtti. Bu çerçevede sonuç 20 yılda balıkçılara 10,2 milyar teklik ÖTV indirimli yakıt desteği, 7,2 bilyon teklik yetiştiricilik desteği, 82,9 milyon liralık kıtipiyoz ölçekli balıkçılık desteği verdiklerine dikkati calip Kirişci, bugünkü değerle balıkçılara mecmu 18,2 milyar liralık ödeme yapıldığını bildirdi.

“2023 yılında su ürünlerinde ihracat hedefimiz 2 bilyon dolar”

Balıkçılık sektörünün büyüklük ihtiyacının üstünde tıpkısı avcılık kapasitesine topluluk bulunduğunun altını çizen Kirişci, şu ifadeleri kullandı:

“Geçen yıl su ürünleri ihracatımız 1,4 bilyon doların üzerinde gerçekleşti. 2022 yılı ihracatımızın 1,5 milyar doları aşmasını bekliyoruz. 2023 yılı ihracat hedefimiz 2 bilyon dolar, sakıncasız adımlarla ilerliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde imzaladığımız balıkçılık anlaşmaları ile reislerimiz, Atlantik’ten Hint Okyanusu’na büyüklüğünde arsıulusal sularda avcılık yapmaktadır.”

Türk balıkçıların, Türkiye sularında avlanan balık miktarının sunma bir iki üç katını, yani 1 milyon ton balığı arsıulusal sularda ve okyanuslarda avladığını dile getiren Kirişci, “Avladıkları balıkları üstelik iş birliği yaptığımız ülkelerde kurdukları fabrikalarda işliyorlar. Böylece bulundukları ülke vatandaşlarına istihdam imkanı sağlarken, tıpkısı zamanda ülkemize de beniz milyonlarca dolar kazandırıyorlar” açıklamasını yaptı.

Kirişci, su ürünleri politikalarının esas hedefinin denizlerdeki ve çöz sulardaki su ürünleri kaynaklarını yüklenmek ve sulardaki varlıkların sürdürülebilirliğini sağlamak olduğunu kaydetti.

“Dünyadaki oksijen üretiminin yüzdelik 50-80’i denizlerdeki planktonlar ve özge nebatat marifetiyle üretilmektedir”

Kirişci, şunları aktardı:

“Daha Çok şurası çok bereketli biliyoruz: Tabii kaynaklar sonsuz değildir. Sağlam bilinmiyor ama dünyadaki müvellidülhumuza üretiminin yüzdelik 50-80’i denizlerdeki planktonlar ve diğer bitkiler marifetiyle üretilmektedir. Nedeniyle vakit kaybetmeden balıkları değil, bahir çayırlarını, algler ve deniz ekosisteminin tamamını korumalıyız. Bu çerçevede taharri ve teftiş botlarımızla bahir ve çöz sularımızı koruyor, araştırma gemilerimizle inceliyoruz.”

Kullanılmamış hizmete aldıkları Su Ürünleri Jen Bankası ile genetik materyalleri himaye ettiklerini ifade eden Kirişci, su kaynaklarının korunması için Ekincilik ve Orman Bakanlığınca balık üretilmesine bile ayrı aynı ehemmiyet verdiklerini anımsattı.

“Balıklandırma miktarını 2023’te 100 milyon adede çıkarmayı hedefliyoruz”

Kirişci, sözlerine şöyle devam etti:

” Güneydoğu Anadolu’bile şabut balığı, Akdeniz’dahi orfoz, lahoz ve mercan, Ege’de çipura ve levrek, Karadeniz’bile kalkan, sazak ve saf alabalık ilkin almak amacıyla 15 ayrı türden balığı akarsu kaynaklarına bıraktık. Bu kadar değişik türle balıklandırma fail bildirme idareci ülkelerden biriyiz. 2022 yılı böylece her bir vatandaşımız amacıyla birer nüsha kalkmak üzere kısaca 84 milyon yavru balığı akarsu kaynaklarına bırakmış olacağız. İnşallah, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yani Türkiye Yüzyılı’na yakışır şekilde, balıklandırma miktarını 2023’te 100 milyon adede çıkarmayı hedefliyoruz. Bu vesileyle kül balıkçılarımızın 21 Kasım Acun Balıkçılar Günü’nü kutluyorum.” – ANKARA

Share: