Icra Vekili Insan: Kamuya çağrıştırmak isteyen doktor sayısı 6 bini aştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Eş, şu temel büyüklüğünde 6 binden çok hekimin kamuya çalmak üzere referans yaptığını, bunlardan 5 binini eksper hekimlerin oluşturduğunu söyledi.

Nazır Eş, Kabine Toplantısı’nın peşi sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sabık hafta Kovid-19’a yakalanan ve testi negatife dönen Eş, hastalığı belli belirsiz ayrımsız soğuk algınlığı üzere geçirdiğini belirterek, “Çabucak tıpkı çağ belli belirsiz ayrımsız boğaz ağrısı oldu. Negatife dönmesi tıpkı hafta sonradan oldu. İlaç kullanmadım, tatil ettim ve bereketli nakit aldım.” dedi.

Salgında 6. dalganın anbean azalmaya başladığını, fenomen sayılarının günlük 5-6 binlerin altına büyüklüğünde indiğini kaydeden Herif, bu süreçte hastaneye yatışların de sarih şekilde düştüğünü dile getirdi.

Bazı hastanelerde Kovid klinikleri ve bati bakımların gene kapanmaya başladığını anlatan Eş, “Önümüzdeki 3-4 hafta içre bu elan birlikte belirginleşecek. Ama bu bir elan mümteni anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonradan geçmiş Avrupa’dan başlayıp bilahare bize akilane gelen ayrımsız dalga teşrinisani, antrakt kadar yeniden olanaklı. Daha Çok Kovid ile yaşamayı öğrendik. daha çok korumamız gereken, ati yaşlarda katma hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Kullanılmamış dönemin gribi daha çok Kovid.” diyerek konuştu.

“Çor belirtisi hissedenler, bulaştırmamak amacıyla peçe takmalı”

Icra Vekili Koca, aynı gazetecinin okulların açılmasına ilişkin sorusuna, “Endişe edilmemeli, maske kalmak isteyen gibi, takabilirler ancak zorunlu değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan ahir süreçte hiçbir kısıt olmadan eğitimlerine devam edecek.” yanıtını verdi.

Koruma açısından tıpkı majör grubun üstelik melfuf hastalığı mevcut dallar olduğuna dikkati calip Eş, şöyle devam etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları yüce. Onların henüz tetik korunması gerektiğini özellikle ifade etmek istiyorum. Maske için genel anlamda bundan sonra benzeri ıztırar mümteni. Hastalık belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak üzere takmalılar. Mülhak hastalığı olan ve gelecek yaştaki vatandaşlarımız canlı ortamlara girmeden geçmiş maske takmalıdırlar.”

Bire Bir gazetecinin Türkiye’deki primat çiçeği vakalarına ait sorusunu Eş, “Sabık kez da söyledim. Taklitçi çiçeğinin bizler için hangi endemi hangi birlikte pandemi olmayacağını çokça kesin ifade edebiliriz. Şu anne büyüklüğünde 12 hikâye tespit edildi. Taklitçi çiçeği ancak haddinden fazla yakın temasla, tıpkı ortamda ince müddet alay malay kalmakla bulaşabiliyor.” şeklinde yanıtladı.

“Amme hastanelerine dönüşler elan birlikte artacak”

Sağlıkta Beyaz Islah çerçevesinde kamu hastanelerine kesilmek üzere başvuran hekimlerin sayısına ilgili birlikte bilgi veren Kayırıcı, şunları kaydetti:

“Şu anne büyüklüğünde 6 binden çok doktor kamuya yaklaşmak amacıyla başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman hekim. Yemeden Içmeden İstanbul’birlikte 1350’yi buldu. Ankara’da 650’yi geçti. İzmir’üstelik 600’e yaklaştı. Hatay’üstelik 130’u buldu. Diyarbakır’birlikte 170’i buldu. Batman’birlikte 44 hekimi buldu. Bütün illerden faziletli oranda başvuru var. Yemeden Içmeden Bayburt ve Gümüşhane’de henüz başvuru olmadı.

Başvuranlardan çocuk hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, eş mevlit ve dahiliye uzmanı gelişigüzel biri yaklaşık 400, radyolog 300’ü geçti. beyin cerrahı 120, dermatoloji 115, ayn, KBB, hikmet otama ve kardiyoloji her biri 200 kişiyi geçti.

Önümüzdeki dönemde kamuda harıldamak bu anlamda avantajlı olacak ve amme, hekimlerin güvenilir limanı olacak. Şunu çok net söyleyebilirim, kamu hastanelerine dönüşler daha üstelik artacak. Bu sayı yalnız ‘Ben Beyaz Düzelti çerçevesinde bu avantajlardan feyizlenmek için kamuya okşamak istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Kullanılmamış dönemde tığ ‘Sağlıkta Beyaz Düzelti’ diye sağlık çalışanlarına ve hekimlere bir gelecek vadediyoruz. Ayak Tabanı ücret dışında herhangi bir işlemin tıpkı karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, zımnında seçkin çalışanın kategorik munzam ödeme aldığı tıpkısı devir başlattık. Adil olan ve keyif çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği tıpkı çağ.”

Icra Vekili Insan, daha evvel açtıkları açıktan atamalarda referans sayısının 800’ü geçmediğini bildirdi.

Kamuda bütün ehlivukuf sayısının 46 bin olduğunu nâkil Kayırıcı, “Düşünün kim 5 bini ustalaşmak için 6 bin hekim idraksiz yaklaşmak istiyor. Bu aynı daha dahi artacak. Bunu bütün birlikte göreceğiz. Ati hafta açılacak açıktan tayin kadrolarına elan aşkın başvuran hekimin olacağını tutum ediyorum.” diye konuştu.

Ayrıca 85 bin sağlık çalışanı alımıyla ilişik de çalışmaların sürdüğüne meni fail Herif, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Tam bu poliklinik odalarında hizmet çevirmek üzere bu sene tıbbi yazman koyacağız. Hekimler kâtiplik işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya elan fazla odaklanmasına, elan mebzul bakım vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan bilcümle aksaklıkların bir bir çözüldüğünü bütün beraber göreceğiz. Hep 85 bin tayin bu yıl içerisinde yapılacak. Bugüne kadar zar edilmiş sunu nazik gurur. Kademeli yerine bu yıl hepsini alacağız. Çizin Çizin gruplar halinde gurur gerçekleşecek. Sabırla izlersek sene sonu aramızda yeni arkadaşları göreceğiz.”

Share: