Icra Vekili Bitkisel baskın bölgesinde incelemelerde bulundu

Vekil Bitkisel sel bölgesinde incelemelerde bulundu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati:

“Hasar tespiti yapılan yerlerde aceleci ayrımsız şekilde ifa yapıldı”

“Böylesine büyük ve birçok alanda aynı anda yaşanan sel felaketinin hızlı bir şekilde yaraları sararak ilerlemiş olması, bizleri şehrim namına bahtiyar etti”

ŞANLIURFA – Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Şanlıurfa’dahi hâkim sonrası hasar tespiti yapılan yerlerde acul tıpkısı şekilde ifa yapıldığını söyledi.

Şanlıurfa’bile baskın bölgesinde incelemelerde mevcut Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, gene bir senaryonun yaşanmaması amacıyla tedbirlerini çok çabuk tıpkısı şekilde almaları gerektiğini söyledi. Vekil Bitkisel, “Bir Iki önceki bakanımızın de rapor ettiği için yüzde 90’nın üstünde işlemler tükenik durumda. Bundan sonrası öncelikle kaybettiğimiz vatandaşlarımıza rahmet dilemek ve küsurat yaralılarımızın benzeri dakika ilk şifasına kavuşmasını dilemek, zayi vatandaşımızı da sağlamak olacaktır. Tabiatıyla bundan ahir etap DSİ başta oluşmak amacıyla Büyükşehir Belediyemiz ve özge belediyelerle beraber yapılacak çalışmalardır. Tahammülümüz namevcut, çokça acul çalıştık, ferah işler yaptık amma bu garip olağanüstü yağışlarda yine tıpkısı senaryonun yaşanmaması üzere bizim tedbirlerimizi haddinden fazla çabuk tıpkısı şekilde almamız gerekiyor. Hasar tespiti yapılan yerlerde aceleci bire bir şekilde ifa yapıldı ve ekipler dahi çok aceleci bire bir şekilde düzenli tıpkı say sergilediler. Böylesine büyük ve birçok alanda benzeri anda yaşanan yeğin felaketinin çabuk tıpkısı şekilde yaraları sararak müterakki olması, bizleri şehrim yerine bahtiyar etti. Biz buradayız ve bu hâkim afetinin üstesinden haddinden fazla aceleci tıpkısı şekilde geldik. Ama ülkemizin yüz yüze kaldığı tıpkısı deprem afeti var. 50 binin üstünde vatandaşımızı kaybettik. Yüzbinlerce hane hasar gördü, yıkıldı ve bunların yeniden inşası gerekiyor. Bununla ilgili Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız özellikle doğmak için kamu bakanlıklarımız, elbette kim AFAD’ın koordinasyonunda ait çalışmaları çokça hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor. Tanrı bu asıl afetleri benzeri henüz göstermesin. Canımız yandı. Maddesel hasar namına 104 milyar dolara mail -bu daim güncellenecek benzeri rakam- kaybımız var. Bire Bir zamanda bütçe üstünde tıpkısı yükümüz var. İşini, aşını kaybeden vatandaşlarımız var. Lüzum çadırlarda faal, gerekse üstelik konteynırlarda yaşamlarını idame ettirenlerle bundan sonra daha hemhal olacak şekilde ve Ramazan ayının bile rahmeti ve bereketiyle inşallah yaralarımızın yer azından manevi namına güçlendirilmesi noktasında işbirliğimiz bitmeme edecek” diye niteleyerek konuştu.

Share: