İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bayburt’ta vatandaşlara seslenme etti Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin gelecek 100 yılının altyapısını yaptığını belirterek, “Eski 100 yılın birlikte başımıza mevrut felaketlerden yağlık oluşan açığını kapatmaya çalıştı.” dedi.

Çeşitli ziyaretlerde mevcut olmak üzere kente mevrut Soylu, Bayburt Valiliği önünde kendisini istekle karşılayan vatandaşlara seslenme etti.

Nazır Aristokrat, Bayburt’ta olmaktan değer duyduğunu dile getirerek, vatandaşlara Cumhur Reisi Erdoğan’ın selamlarını iletti.

“Dünyadaki aynı bando ülkeler ona çelme giymek istese birlikte dönüyorlar, dolaşıyorlar ayağına geliyorlar ve dünyada aynı yerde problem varsa bunu ‘Tayyip Erdoğan, Türkiye çözsün’ diyorlar.” ifadesini kullanan Aristokrat, “Vakit Kaybetmeden Türkiye’nin lideri değil, dünyanın de umudu olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Bayburtlu hemşehrilerimize selamları var, sevgileri var, muhabbetleri var.” diye niteleyerek konuştu.

Aristokrat, terörle her alanda uğraş fail kahramanların komutanı Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in dahi selamları ve muhabbetlerini hemşehrilerine iletti.

Dünyanın ayrımlı bir dönemden geçtiğinin altını çizen Aristokrat, şu değerlendirmede bulundu:

“Cümle 2,5 yıldır güneş tacı denilen benzeri illetle acun karşı karşıya. Suriye’birlikte, Irak’ta, Libya’üstelik, Yemen’da ve etrafımızdaki neredeyse hep coğrafyada koronadan özgür vekalet savaşları dediğimiz, alelhusus Müslümanların bulunduğu coğrafyada ayrımsız karmaşıklığı oluşturabilmek amacıyla Garp dünyası elinden geleni ortaya koyuyor. Bitti mi? Yarayışlı. Çin bir taraftan istihsal bantlarını, istihsal sıkıntısına döndürüyor. Ayrıksı taraftan Karadeniz’in lahzada üstünde Rusya ile Ukrayna beyninde belki de ‘geliyorum’ diyerek bağıran ve hep dünyayı besin krizi başta atılmak üzere bir nice süreçle etkileyen benzeri savaşın olduğuna tanık oluyoruz. Bunları bütün beraber yaşıyoruz. Bir taraftan bu sıkıntıların içerisinde ‘Türkiye’yi acaba ekonomik saldırılarla diz çökertebilir miyiz, Irak’ın kuzeyinde, Suriye’nin kuzeyinde tıpkısı terör devleti kurabilir miyiz?’ diyerek traksiyon, program ve baziçe kurmaya çalışanlar var.”

Soylu, PKK’nın, Amerika ve Avrupa tarafından ihtimal üstelik yer çok bu dönemde desteklendiğini, akıbet 3 yılda Amerika senatosunun PKK’evet 2 bilyon dolar resmi müzaheret yaptığını aktardı.

“Onlar zannettiler kim milletimiz bu işi anlamıyor”

Milletin her şeyden haberi olduğuna dikkati çeken Vekil Aristokrat, şöyle devam etti:

“Zannediyorlar ki paralarıyla, oyunları ve tuzaklarıyla, PKK’lı teröristlerle bire bir araya gelerek bize diz çökertecekler. Onlar ne adımı atarlarsa atsınlar, ne oyunu kurarlarsa kursunlar… Bir taraftan Gezi olaylarını yaptılar bizi diz çökertemediler. Ayrımsız taraftan 17-25 Mabeyin FETÖ darbesini yaptılar bizi diz çökertemediler. Onlar zannettiler ki milletimiz bu işi anlamıyor, onlar zannettiler ki Bayburtlu hemşehrilerim bu işleri takip etmiyor. Ego tıpkı özdek biliyorum, şurada Bayburt’ta bir kahveye oturayım, şayet Amerikan Başkanına fesini pahal giydirmezse benim hemşehrilerim bambaşka tıpkı molekül bilmiyorum. Dünyayı dahi strateji ediyor, Türkiye’yi birlikte strateji ediyor, dünyada neler olduğunu biliyor ve bize ne oyunların kurulduğunu biliyor.”

Aristokrat, Libya’bile ve Doğu Akdeniz’birlikte varlığını ortaya koyan, birtakım yerde huzuru, bazen yerde dahi barışı gerçekleştirme fail benzeri Türkiye olduğunu belirtti.

Vekil Aristokrat, onlar Türkiye’ye çelme takmaya çalışırken şehir hastaneleri, dünyanın arz balaban havalimanları, Çanakkale’deki köprüsü, insansız gelgel araçları, dünyadaki yeryüzü balaban barajları ve Ayasofya’sı ile bu arada bütün dünyaya varlığını ifade fail benzeri Türkiye olduğunu dile getirdi.

“Bu sıkıntıları Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ve avanesi mi çözer?”

Dünyada yaşanan sıkıntıların bazılarının Türkiye’ye üstelik intikal ettiğine değinen Soylu, şunları kaydetti:

“Şu tercihi tabiatıyla ki bu şişman milletimiz yapacaktır. Bu sıkıntıları Kemal Kılıçdaroğlu ve avanesi mi çözer? Bu sıkıntıları bugün, dünyanın karşısında çırağ üzere durduğu Tayyip Erdoğan mı çözer? Bugüne büyüklüğünde reise inanma ettiniz. Bugüne kadar Cumhurbaşkanımıza inanma ettiniz. Değerlerimize hakaret edenlere cebin milletinin yanında olan kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a güvendiniz ve güvenlik ettiniz. Hiç beş altı kişi geleceği amacıyla dirlik için dayak amacıyla ne eğildi, hangi dahi büküldü. Sadece bu dünyanın, ülkemizin büyümesinin ve zenginleşmesinin değil, ego yaşıyorum ve görüyorum ki vesair dünyanın dahi hesabını özne, bu milletin bilcümle değerlerine eş çıkmaya müteharrik, her kalem oyunu ve tuzağı hoppadak milletin iradesiyle ve sizinle bu arada bozmaya müteharrik Cumhurbaşkanımız var.”

Soylu, Almanya’dan İngiltere’ye, Amerika’dan Çin’e kadar dünyada balaban geçinen ülkelerde iri karmaşıklıkların olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alışmışlardı bedavacılığa. Problemlerini, sorunlarını Mutekit ülkelerin üzerine yık, Türkiye’nin üzerine yık, Türkiye ile beraber cidal, kendi ülkelerinin insanlarını şen ettirmek üzere buralarda ihtilat oluştur. Onların fotoğraflarda foyaları ortaya çıktı. Afganistan’dan koruyucu uçağın fotoğrafını bütün bu arada gördük. Öyle ayrımsız kaçtılar kim dünyada Amerika’nın rezilliğini kendilerinden sonra ati nesillere tezyit etmek zorunda kaldılar. Herkesin tıpkı hesabı var. Yaptığın zulümlerin hesabını Tanrı bilir ve sana gösterir. Onun için içerisinde bulunduğumuz müşkülat ve sıkıntılar var. Bize emniyet edin ve güvenin. Etrafımızdaki coğrafyada sıkıntılar var, bize güven edin ve güvenin.”

Vekil Soylu, Tunceli Pülümür’deki güvenlik kulelerinin yapımı öncesinde yaşanan benzeri olayı bile vatandaşlarla paylaştı:

“Hatırlarsınız bundan 4-5 sene ilk Yaşar Paşamızla beraber Tunceli’den Bayburt’a gelmiştik. Tunceli’birlikte o dönüş 300’ün üstünde yıldırıcı vardı. Tunceli Valiliğinde ayrımsız derinti yaptık, dedik kim ‘Şu Tunceli Pülümür yolundan kimesne geçemiyormuş, bilcümle bu arada atlayayım Tunceli Pülümür yoluna gidelim.’ Etrafımızdakilerin gözleri böyle açıldı, ‘Efendim gidilemez’ dedi. Devletin Güllabi Genel Komutanı ve devletin İçişleri Bakanı gidemezse kavim hangi yapsın? Tığ bu arada oraya gittik, yeryüzü ciddi yerde durduk. Aşağıya indik ve orada bir çekim yaptık. Dedik kim ‘Bu yolun sağına, soluna, sunu tepesine, temas tarafına kuleler yapacağız, vatandaşımız buradan şen tıpkısı şekilde geçecek teröristi de burada arı sili edeceğiz, ortadan kaldıracağız.’ İlk etapta 21 kule yaptık ve Tunceli Pülümür yolundan sistem bayındır bire bir şekilde geçmeye başladı. O çevrim 300’ün üzerindeki yıldırıcı sayısını söyleyeyim geçenlerde elimize düşerler, 5’e düştü. Onların da peşindeyiz.”

“Cumhuriyetin 100. yılında bu ülkenin içerisinde ayrımsız yegâne yıldırıcı kalmayacak”

Pülümür’ün yanı sıra sair bölgelerde gerçekleştirdikleri faaliyetlere dahi değinen Icra Vekili Aristokrat, “Tendürek Dağı arı sili. Mersin’den Adıyaman’a kadar Amanoslar arı sili. Yine Kars’ta Çemçe Madur arı sili. 2023, 29 Ekim’de aynı evladınız ve kardeşiniz adına söylüyorum, Tanrı yıldız ederse rahmetli dedem öyle söylerdi, sağsak ta yaşarsak, Cumhuriyetin 100. yılında bu ülkenin içerisinde aynı tek terörist kalmayacak. Doğu ve Güney Maşrık’üstelik bu ülkenin vatandaşları sokağa çıkmaya korkarlardı. Çocuklarını okula göndermeye korkarlardı. İş yerlerine varidat onlardan haraç alırlardı. Baç alanları de tepeledik, çocukları korkutanları bile tepeledik. Huzuru, güveni, kalkınmayı ve herkese hürriyetini ve özgürlüğünü getirdik. Sizin sayenizde ve sizle bu arada.” diye niteleyerek konuştu.

“Biz ne Amerika’evet güveniyoruz, hangi Avrupa’ya güveniyoruz”

Türkiye’nin birlikte etrafındaki coğrafyadan birlikte mesul olduklarını rapor fail Soylu, bu coğrafya rahat olmazsa, bura üzerinden Türkiye’yi karıştırmaya çalışacaklarını vurguladı.

Soylu, bu coğrafyaya huzuru tekrar Türkiye’nin getireceğine işaret ederek, “Esasen burada Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşı, tıpkısı evladınız, bu ülkeye güvenen bire bir kardeşiniz yerine söylüyorum, Suriye’üstelik bile Şam’de da huzuru tığ getireceğiz. Irak’ta, Bağdat’ta huzuru tığ getireceğiz, etrafımızdaki coğrafyaya üstelik huzuru biz getireceğiz. Mutekit coğrafyanın üstüne biçilen bu kundak tohumlarını Tanrı’ın izniyle bu kavim kaldıracak.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşlardan kendilerine güvenmelerini ve emniyet etmelerini isteyen Soylu, şunları kaydetti:

“Eksiğimiz gibi tığ insanız. Eksikten mahrum Cenab-ı Allah’tır. Amma bu millete ihanetimiz, bu millete yalanımız, bu millete dolanımız ve bu millete yanlış aynı işimiz bugüne kadar olmadı, Allah nasip etmesin, imdi üstelik olmayacak. Tığ hangi Amerika’evet güveniyoruz, hangi Avrupa’ya güveniyoruz. Benim liderim Recep Tayyip Erdoğan benzeri yegâne madde söylüyor, ‘Ben hoppadak milletin ve Cenabıhak’ın önünde eğilirim’ diyor.”

Soylu, Bayburtluların ayvaz, bıçkın, vatanperver olduğunun altını çizerek, “Hani ayrımsız otağın orta direği peki evet Bayburt benim milletimin otağının mutedil direğidir. Hiç uzatmaya, lafı bambaşka yere götürmeye icap yok. Siz elden bu ülkenin otağının bildirme tüvana itidalli direği değilsiniz. Bu memleketin değerlerinin sahibisiniz. Birisi aynı madde yapmaya kalkarsa, ‘Biz buradayız’ diye haykıranlardansınız. Bu millete taraf ve yan veren kül ayrımsız anlayışın sahibisiniz. Cenab-ı Cenabıhak bizi size mahcup etmesin inşallah.” dedi.

Bakan Aristokrat, “Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin önümüzdeki 100 yılının altyapısını yaptı. Esbak 100 yılında başımıza mevrut felaketlerden ortalık oluşan açığını kapatmaya çalıştı. İki iş yaptı yani. Demin Cumhuriyetin bir numara asrından sonradan, 2023’den sonra hem Türkiye’yi tutamayacaklar, hem etrafımızdaki coğrafyayı tutamayacaklar, dünyaya medeniyetimizi nakşeden aynı mutluluk olacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Halk İttifakı’nın sadece aynı seçim ittifakı yerine değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızla alay malay bu ülkede doğrunun, hakkın ve hakkaniyetin savunucusu olan Ulusalcı Debi Partisi Genel Başkanı Dr. Çap Bahçeli’ye de minnetlerimizi ve şükranlarımızı ifade ediyoruz. Halk İttifakı bilmenizi isterim kim 2023’dahi gireceğimiz tıpkısı seçimin ittifakı değildir hemen. O aynı seçimdir, böyle benzeri sözleşme gibi. Biz ayrımsız değerler ittifakıyız. Tığ, bize bırakılan tarihin emanetlerine cemaat sâdır tıpkı anlayışın ittifakıyız. Bu memleketin geleceğine, ati nesillerine kıvrak bire bir Türkiye, şişman bire bir Türkiye, ayakları üstünde duran aynı Türkiye ve dünyadaki saldırılardan bire bir henüz etkilenmeyecek bire bir Türkiye artırmak amacıyla ortaya koyan tıpkısı anlayışın temsilcileriyiz.”

Soylu, konuşmasının peşi sıra Bayburt Valisi Cüneyt Epcim ve Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci’yi makamlarında ziyaret etti.

Share: