Iblağ ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Akarsu Ürünleri Av Sezonu açılışında konuştu Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Boğazı’nın 40 bin civarındaki geminin geçiş yaptığı çokça mefret güzergahlardan birisi olduğunu belirterek, “Bu önemli trafik yoğunluğunun olduğu bölgede balıkçılarımız de balaban tıpkı işlevi hesabına getiriyorlar. Elbette Sınır İstanbul’un planlaması haddizatında buradaki bu ihtiyaçlarından doğan bir planlama.” dedi.

Karaismailoğlu, Poyrazköy Balıkçı Barınağı’nda 2022-2023 Su Ürünleri Av Sezonu açılışına katıldı.

Açılış öncesi Karaismailoğlu, Poyrazköy Meydanı’nda esnafı ülfet etti, vatandaşlarla arkadaşça etti. Daha sonraları balıkçılarla ayrımsız araya gelerek sorunlarını dinleyen Karaismailoğlu’na, Beykoz Şehremini Maksat Aydın ile farklı ilgililer eşlik etti.

Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, bakir sezonun açılmasından belde ateşin olduklarını dile getirerek, “İnşallah çoğalan, anlı şanlı bir mevsim geçiririz ve teknelerimiz balıkla dolar. Biz bu akşam sizleri dinleyeceğiz. sizlere haremlik edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, daha sonraları beraberindekilerle yıpranmamış sezonun açılışını gerçekleştirmek üzere Tokerler 2 gemisiyle denize açıldı.

Denize açılmadan geçmiş matbuat mensuplarına açıklamalarda kâin Karaismailoğlu, 4,5 aylık bir aradan sonra yeni sezona amade olunduğunu söyledi.

Karaismailoğlu, balıkçılığın pres ve sarp olduğunu, balıkçıların kül vatandaşların sofrasına çakaralmaz ve nitelikli balık yollamak için şişman benzeri cansiparane çalışacaklarını, emek üreteceklerini kaydetti.

İstanbul Boğazı’nın önemine meni fail Karaismailoğlu, “Derbent bile balık göç yollarının mefret tıpkı geçiş güzergahı. İstanbul Boğazı’nın kıyılarında Karadeniz tarafında, Marmara Denizi’nde cesim balık avlanma alanları var. Poyrazköy, Rumeli Feneri, Sarıyer bunlar tabiatıyla balıkçılıkla geçinen köylerimiz. İnşallah bu zaman eli nimetli bir sezon kendisine geçecektir.” diyerek konuştu.

Nazır Karaismailoğlu, İstanbul Boğazı’nın dünyanın arz print intikal güzergahlarından biri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Alelhusus 40 bin civarındaki geminin intikal yaptığı çok balaban güzergahlardan birisi. Bu kebir gidiş geliş yoğunluğunun olduğu bölgede balıkçılarımız dahi yüce tıpkısı işlevi hesabına getiriyorlar. Bittabi Sınır İstanbul’un planlaması haddizatında buradaki bu ihtiyaçlarından doğan ayrımsız planlama. O yüzden hem bu küresel geri hizmet, ticaret hacimlerinin artması hem Marmara Denizi’nde, Karadeniz’deki bekleme sürelerinin azaltılması, İstanbul Boğazı’nın yükünün hafiflemesi gerekiyor. Onun amacıyla dahi sunu gücük zamanda Çizgi İstanbul’u üstelik yaparak Argıt’daki bu riskleri, tehlikeleri ortadan kaldıracak ve İstanbul Boğazı’nı İstanbulluların hizmetine sunacak mefret tıpkı proje Biçim İstanbul projesi. Orada da çalışmalarımız aşama hamle başladı, devam ediyor. Tabii teferruatlı soluklu, dünyanın sunma şişman altyapı projelerinden ayrımsız tanesi. Onu de süresi içerisinde izafe etmek amacıyla da şu anda erişim yollarıyla birlikte hizmetimiz devam ediyor.”

“Denizlerimiz bizim semavi vatanımız”

Nazır Karaismailoğlu, Möntro Boğazlar Sözleşmesi’nin ülkeye vermiş olduğu hakları hesabına getirerek Boğaz’daki uğraksız geçişlerdeki değer tarifesini baştan düzenlediklerini hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Tığ Türkiye yerine İstanbul Boğazı’ndan uğraksız geçenlerden fener, tahlisiye ve keyif ücreti alıyorduk. Onu birlikte günümüz koşullarına uyarlayarak kullanılmamış tıpkı düzenlemeyle faaliyete geçirmiş olduk. Elbette denizlerimiz bizim mavi vatanımız. Buyruk sınırlarımızın devamı. O yüzden gökçe vatanımızdaki gücümüzü de herhangi bir güzeşte zaman pekiştiriyoruz. Hem balıkçılarımızı destekliyoruz, onların henüz nitelikli, güvenle hizmet verebilmesi için ülkemizin ciharıyek tarafında nitelikli, konforlu balıkçı barınakları yapıyoruz, yapmaya üstelik devam edeceğiz. Antrparantez balıkçı barınaklarımızdaki akarsu seviyelerini çoğaltmak için da tarama gemilerimiz bedelsiz yerine balıkçılarımıza hizmet etmek üzere dört bir tarafta da çalışıyorlar.”

Türkiye’de, balıkçılık, liman sektörlerinde, bahir ticaretinde ve sefine mensur sanayisinde çokça kebir gelişmeler bulunduğunu aktaran Karaismailoğlu, “Dünyanın balıkçılık sektöründeki sunma şişman ülkeleri olan İzlanda, İrlanda, İngiltere gibi ülkelere balıkçılık avlama ve balık nakil tekneleri ihraç ediyoruz. Gene yat gemilerinde de ülkemiz dünyanın öncülerinden aynı tanesi. Bilcümle sektörlerle birlikte denizcilik sektöründe varlığımızı hep dünyaya hissettiriyoruz. artık birlikte bunlar devam edecektir. ” dedi.

Yeni sezonun hayırlı olmasını dileyen Karaismailoğlu, sözlerini “Pruvanız neta, dümeniniz viya, rüzgarınız kolayına, bahtınız açık olsun. Allah’a güç olun.” diye niteleyerek tamamlayarak balıkçılarla denize açıldı.Share: