İBB Uygulayım Bilimi Atölyeleri evvel mezunlarını verdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliğiyle, 9-10 Ekim 2021 tarihinde başlatılan “İBB Teknoloji Atölyeleri Projesi” evvel mezunlarını verdi.

Ayrımlı yaş gruplarından toplanmış 870 öğrenci için planlı “Proje Sergisi ve Tekmil Töreni”, Yenikapı’daki Dr. Mimar Ayar Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Törene katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuşması öncesinde, salonun işporta için planlı bölümünde yaratan öğrencilerle benzeri araya geldi.

Kâh projelerle ilgilendiren bando liderlerinden sokum düzlük İmamoğlu, geliştirilen icatları samimi izledi.

Elan sonradan ikmal töreninin yapılacağı alana geçen İmamoğlu tören düzeni sıralarında çocuklarla birlikte oturdu.

“Banko pes etmeyin”

Merasim; Bakırköy atölyesinden Emre Çiçek, Esenyurt atölyesinden Yusuf Taha Elmas ile veliler Elif Akay ve Özcan Poyraz Akarsu’nun konuşmalarıyla başladı.

Öğrencilerden Çiçek’in, arkadaşlarına, “Asla pes etmemeleri” yönünde tavsiyede bulunması, salondan iri alkış aldı.

“Gelişigüzel çocuk geleceğe dair umutlarımızı artırıyor”

Müracaat beğenmek üzere kürsüye sâdır İmamoğlu, şöyle konuştu:

*Burada tüvana çocuklarımız, gençlerimiz var. Ve onlardan yeryüzü yüksek umutla beslenen velileri var. Sebep beslenen diyorum? Ego bile öyle; besleniyorum. Zira geleceğe umutla bakmak, hepimizin ihtimal dahi yer büyük ihtiyacı. Bunu karşılayan aynı yürek var çocuklarımızda ve gençlerimizde.

*Ego, bunu temas yerde yaşıyorum. Zaman Zaman ‘Geleceğe neden bu kadar umutla bakıyorsun’ diye yargılayanlar dahi oluyor.

*Ya dahi ‘Elbette bu kadar ümitli olabiliyorsun’ diye niteleyerek sorgulayanlar oluyor. Ama herkese tavsiyem; elden kendi çocuklarına bakmasınlar, toplumun civarında gördüğü rastgele yavru gerçekte bizi geleceğe dayalı çok henüz umutlu kuzuluk getiriyor. Onları çokça seviyorum.

Boğaziçi Üniversitesi’hangi şükranlarını sundu

*Atölyelerimizde, İstanbul’dahi faal bala ve gençlere, teknoloji üretiminin temelini tekvin yönünde eğitimler veriyoruz. Bu eğitimler tabii haddinden fazla ehil bir grubun ya dahi heyetin kontrolünde olmalıydı. Bu konudaki sefer arkadaşlığından kontekst Boğaziçi Üniversitesi’hangi ve emeği güzeşte bütün eğitimcilere, hocalarımıza yürekten teşekkür ediyorum.

*Boğaziçi Üniversitesi’nin katkıları önümüzdeki yıl dahi devam edecek. Onları yanımızda istiyoruz, beraber yürüyeceğiz. Bunu elan da yükseltmek istiyoruz.

*Üretecekleri projeleri, millî ve uluslararası yarışmalara karışmak hesabına iki özel sınıf çalışacak.

*Üniversitedeki akademisyenlerimizin destekleriyle beraber, bizim eğitimcilerin da özel çabalarıyla bu sınıflarda mevcut öğrencilerimizi, ulusal ve uluslararası yarışmalara yollayacağız. Ve orada da nazik başarılar elde etmelerini istiyoruz.

“Dünyaya cephe verecek projeler cins”

“Atölyelerin mezunları, gelecekte teknoloji alanında haddinden fazla iri başarılara imza atacaklar” diyen İmamoğlu, konuşmasını, “Dünyayı değiştirecek projeler mümkün bunlar. Hassaten ülkemize haddinden fazla iri değer, çok büyük kazanımlar elde edecek projeleri hayata geçirecekler. Buna inancımız kül. Bu salonda, o akide ve o enerji var. Müstakil alanlar istiyorlar. Bağlılık istiyorlar. Saygı istiyorlar. Çocuklarımızı lütfen tek kısıtlamayalım. Çocuklarımızın isteklerini dikkate alalım. Zira inanılmaz zekiler, çokça kararlılar ve birkaç ilk çocuğumuzun söylediği kabil, katiyen vazgeçmeme disipline ashap. O açıdan onlara çok inanıyorum” sözleriyle tamamladı. Konuşmaların ardından hatim törenine geçildi.

İmamoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Beyin ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Kürsü Başkanı Doç. Dr. Günizi Kartal ile gelişigüzel, sembolik yerine seçkin proje grubundan 1 öğrenci ve 1 eğitmene teşekkür plaketlerini verdi.

Onurluk töreninin arkası sıra sahneyi dolduran yeni mezun öğrenciler, İmamoğlu ve beraberindeki heyet ile alay malay toplu fotoğraf çektirdi.

3500 referans arasından 870 öğrenci seçildi

İBB Teknoloji Atölyeleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toyluk ve Spor Müdürlüğü ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen “İBB Uygulayım Bilimi Atölyeleri”, faaliyetlerine 09-10 Ekim 2021 tarihinde başladı. İlkokul düzeyinden 4’üncü ve 5’inci dershane öğrencilerinin, ortaokul düzeyinden 6’ıncı ve 7’inci dershane öğrencilerinin, lise düzeyinden ise 9’uncu ve 10’uncu dershane öğrencilerinin katılabileceği İBB Uygulayım Bilimi Atölyeleri üzere 3 bin 500 emanet, teklonojiatolyeleri.ibb.istanbul adresi üzerinden sınav başvurusu yaptı.

Atölye çalışmalarına katılmaya doğruluk kazanan bütün 870 öğrenci ile kısaca 8 kamer süren eğitimler, 19 Haziran 2022 tarihinde tamamlandı.

Atölyelerde; teknoloji tüketicisi değil, teknolojide yenilikçi icatlar yapan cemiyet olma önünde bireylerin yetişmesine katkıda mevcut olmak ve sonunda teknolojide dışa bağımlılığın azalmasını temin etmek hedeflendi.

Atölye çalışmaları Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri marifetiyle planlanan içerikler, müfredat ve etkinlikler kapsamında gerçekleştirildi.

Geciken 2 metro hattı için İBB’den baştan münakasa

Türk yaratan ‘Yok olan plastik’ üretti

Marmara Üniversitesi Kampüsü Boğaziçi’ne tahsis edildi

 

Share: