HOŞ KOKU YÖNETİM YERLEŞMIŞ BAŞKANI ALİ METİN DURUK SERENCAM YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Hoş Koku A.Ş. ile Friterm A.Ş.?nin Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Mukavim Stator, geçmiş sabahleyin saatlerinde geçirdiği aheste grip sebebiyle 74 yaşında hayatını kaybetti. Stator için Ataköy Ömer Stator Cami’sinde cenaze töreni düzenlendi. Okkalı tıpkı katılımın olduğu cenaze töreninde Duruk’un yakınları gözyaşlarına boğuldu.Kılınan cenaze namazının ardından Statik’un cenazesi Antalya Akseki’üstelik familya kabristanına defnedilmek üzere yola çıkarıldı.

Aroma A.Ş. ile Friterm A.Ş.?nin Umumi Heyet Başkanı Yüce Takatli Statik geçirdiği itici algınlığı ve korkulu enflüanza dolayısıyla geçkin sabahleyin saatlerinde hayatını kaybetti. 74 yaşındaki Statik amacıyla İstanbul Ataköy Ömer Statik Cami’sinde düzenlenen törende ailesi taziyeleri akseptans etti. Törene Bakırköy Belediye Başkanı Op. Dr. Bülent Kerimoğlu, Akseki Belediye Başkanı İbrahim Özkan, İstanbul Beceri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, ANA KONU Vakfı Başkanı Bahir Ataç ve çokça sayıda vatandaş katıldı. Duruk’un cenazesi erte ikindi namazına mütakip Antalya Akseki’de sülale mezarlığına defnedilmek için yola çıkarıldı.

‘ÜLKESİ İÇİN SEÇME ŞEYİNİ FEDA ETMEYE HAZIR BİR İNSANDI’

Merhum Mürtefi Mütehammil Statik’un kardeşi Aroma Yönetim Kurulu Komutan Vekili Mahmut Atom Statik, ‘Çokça altın ayrımsız insandı. Doğaya tabiata insanlara saygılıydı. Irk, diyanet ayrımı yapamayan bire bir kişiydi. Vatanı ve ülkesi amacıyla herhangi bir şeyini feda etmeye hazır tıpkı insandı’ dedi.

‘BUGÜN AİLE YERINE YEMEDEN IÇMEDEN BİZ AĞLAMIYORUZ HEP AĞLIYOR’

Kuzeni Figen Aybars, ‘Bugün doğa, canlılar, hayvan bilimi, iş adamları, işçiler kimsesiz kaldı. Zaman kül canlılar üzgün ve ağlıyorlar. Yer önemlisi yurt sevdalısı Akseki’miz öksüz kaldı. Gelişigüzel şeyini canını, varlığını canlılar üzere insanlar üzere harcayan It Canlı ağabeyimin ruhu neşeli olsun. Mekanı behişt olsun. Bugün aile namina yemeden içmeden biz ağlamıyoruz, tümce ağlıyor. Çokça sadakat kırcı tıpkı insandı. O sevgisini hep canlılara verdi. Zaman dizge ağlıyor’ diye niteleyerek konuştu.

‘HEPİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR KAYIP’

Tıpkısı diğer kuzeni Atilla Stator bile cenaze töreninde yaptığı açıklamada, ‘Sadece karı için değil Akseki amacıyla, Türkiye amacıyla, âdemiyet amacıyla, hepimiz üzere çokça balaban ayrımsız zayi. Hepimizin hayranı olduğu çok cepheli benzer alınabilecek bire bir insandı. İş hayatında cemi içtimai STK’larda görev alır, herkese yardımcı olurdu. Hepimizin örnek aldığı bir insandı. Söyleyecek aynı özdek bulamıyorum Türkiye için çok balaban tıpkı kaybolma. Belki Türkiye arz koskocaman bire bir insanını kaybetti yani bu kadar tamam. Çok üzgünüz. Onun başlattığı projeler vardı Akseki üzere. Öğrenciler amacıyla ANA KONU’da görevi vardı. Onun dışında eş kooperatifleri kurulmuştu. Akseki’nin gelişigüzel şeyinde imzası vardı. Özlük işinden haddinden fazla içtimai konularla ilgiliydi. Kendi parası için değil yabanlık için çalışan birisiydi. Benzeri yaşama bulunmayan ki onun hakkında kırıcı konuşabilsin yani o kadar kusursuz tıpkı insandı’ ifadelerini kullandı.

‘İNSANLIK HADDINDEN FAZLA BÜYÜK BİR ADAMI HADDINDEN FAZLA ŞIŞMAN BİR HAYIRSEVERİ KAYBETTİ’

Duruk’un dayısının oğlu Mehmet Makineci ise ‘Bizim çocukluğumuz bu arada geçti. Bizim ağabeyimizdi. Haddinden Fazla liyakatli işlemler yaptı. Çokça hayırseverdi. Dangadak böyle olunca bizim kaybımız değil Akseki’nin ve insanlığın kaybı oldu. İnsanlık çokça büyük tıpkı adamı çokça nazik bir hayırseveri kaybetti. Bibi şoktayız. Bu hareketli onun eseridir. Ona olan sevgidir bunun parayla pulla alakası bulunmayan ağız ağıza dirim tarzıyla ilgili bire bir durumdur. Paraya servete tek değer vermezdi ama insanlığa çokça ayar verdi’ dedi.

ALİ METİN DURUK KİMDİR?

Ulu Mütehammil Stator, 1973 yılında İstanbul Maharet Üniversitesi’nden Araba Faziletkâr Mühendisi kendisine çıkışlı olduktan bilahare 1972 yılında Alarko’üstelik düzentileme hayatına başlamıştır.

1975 yılında azade emek hayatına başlayan Statik, kurduğu Friterm A.Ş.?de Yönetim Kurulu Başkanı görevini, Hoş Koku A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı, İREKS A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve Stator İcra Yerleşmiş Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Friterm A.Ş. yerine Etik İtibar Derneği Kurucu Üyesi bile olan Duruk, TEİD Umumi Heyet Üyeliği yapmıştır.

İklimlendirme Soğutma Iklimleme Cihazı İmalatçıları Derneği (İSKİD) ve Isıtma Soğutma Klima Araştırı ve Eğitim Bilimi Vakfı’nın (ISKAV) kuruluşunda fariza düz Duruk, bu cemiyet ve kuruluşların Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüştür. TMMOB-MMO’birlikte değişik dönemlerde Dümen ve Denetleme Kurulu üyelikleri birlikte Forma Saymanlığı görevini yürütmüştür.

Çeşitli Sivil Toplum Kuruşlarında fariza alan Statik, İSO Çığır Komitesi Başkanlığı, TOBB İklimlendirme Meclisi Başbuğ Yardımcılığını, İSİB İklimlendirme Sanayi İhracatçılar Birliği Başbuğ Yardımcılığı, ISKAV Başkan Yardımcılığını yürütmüştür. MMO Beceri Encümen ve Tesisat Dergisi Iz Kurulunda görev yapmış olan Stator, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti üyesiydi.

Share: