Hollanda’da icar sınırlandırma planı ilgi çekiyor

Hollanda’daki konutların yüzdelik 42’sinde kiracılar yaşıyor. Bu da ülkede 3 milyondan çok evde müstecir bulunduğu anlamına geliyor.

Serencam yıllarda ülkedeki ev piyasasında sunma sıkıntısı yaşanıyor. Hollanda’dahi 300 bin civarında bölük açığı olduğu belirtiliyor.

Hollanda’birlikte akıbet dönemde kiralar çarçabuk artarken, özellikle düşük ve mutedil gelirliler basamak bulmakta çetin teessürat yaşıyor.

Hollanda modeli

Hollanda’da kiralık konutlar “hususi” ve “toplumsal konutlar” olarak iki anne gruba ayrılıyor.

Mevki genelindeki kiralık konutların yüzdelik 75’lik kısmı sosyal göz kapsamına giriyor. Sosyal konutların kira bedelleri benzeri yorum ile belirleme ediliyor.

Konuta uygulanabilecek eşit “puanlama sistemi” yoluyla belirleniyor.

Konutlar; boyutu, yaşı, dide sayısı, mutfağı, banyosu, bahçesi, erke verimliliği gibi haddinden fazla sayıda ayrımlı kriterle tıpkı benek alıyor. Bu unsurlar sonucu ortaya sâdır puanın toplamı belirli sınırın altında kalıyorsa karı “içtimai konut” kapsamına giriyor.

bahis konusu nokta sisteminde fiyatı 763 avronun altında sâdır konutlar “içtimai” kabul ediliyor. Bu puan, içtimai konuta uygulanabilecek maksimum kirayı bile belirliyor. Bu konutların kiralarındaki artışı de hükümet tespit ediyor.

Toplumsal göz başvurusu üzere familya derneklerine pusat yaptırmak gerekiyor. Ülkenin ayrımlı bölgelerinde mütenevvi dernekler hareketlilik gösteriyor.

Bu imkandan feyizlenmek üzere belediyelerden ev izni alınması gerekiyor. İzin amacıyla belediyeler, kişinin bölgede yaşamasının yasal ve uygulanan nedenlerini bellemek istiyor. O bölgede belediyeden cevaz ahzetmek amacıyla ailenin benzeri yerde yaşaması, hisse senedi yerinin bulunması yahut eğitim alındığını kanıtlaması gerekiyor.

Ailedeki güç sayısı ve sağlık seviyesi kabil unsurlar bile aile derneklerinden faydalanmak amacıyla ölçülüyor.

Düşük gelirliler veya lüzumlu koşulları karşılayanlara ilave adına icar desteği üstelik veriliyor.

hür teşebbüs

Ev piyasasında özel sektör, daha pahalı ve amme yoluyla desteklenmiş edilmeyen benzeri alternatif yerine duruyor.

Sistemde yüksek nokta düzlük evler özel sektörün sayılıyor. Karı kıymetlendirme sisteminde 737 avrodan erdemli bedele vasıl konutlar bu tazammun giriyor.

Bu evlerin kiralarını ocak sahipleri başıboş meydan koşullarında belirliyor. Bu evlere tavan denk uygulanmıyor.

Bakir bütün

Hollanda, faziletkâr kiralarla aile sahiplerine icar sınırlaması getiren puanlama sisteminin kapsamını uzun uzadıya savaş etmeye çalışıyor.

Bölük ve Planlama Bakanı Hugo bile Jonge, ülkedeki basamak sıkıntısına müteveccih hazırlanan ve kiraları doğru seviyelere indirmeyi hedefleyen yeni planı geçen hafta açıklamıştı.

Plana göre, ülkedeki hane kiraları baştan düzenlenecek.

Bağan ve ılımlı dirimlik grubundakiler elan ferah korunacak ve bunların doğru seviyelerde icar ödemesi sağlanacak.

Orta gelir grubundakilerin kiraladıkları konutların elan akla yatkın fiyatlı olması için halihazırda erkin piyasada belirlenen kiralara üstelik müdahale edilecek.

Ülkede konutlara uygulanan puanlama sisteminin kapsamı genişletilecek. Daha önceki 763 avroya büyüklüğünde olan konutlara meri sistemin sınırı 1.250 avroya büyüklüğünde yükseltilecek. Sonunda daha fazla sayıda konutun kirası bütün aracılığıyla belirleme edilecek. Bu konutların kiralarını ev sahipleri belirleyemeyecek.

Orta ve bağan gelirlilere müteveccih eskimemiş hane inşasına dahi yordam verilecek. 2030 yılına büyüklüğünde düz yazı edilecek konutların yüzdelik 40’ının bağan ve mutedil gelire müteveccih olması sağlanacak.

söz konusu dönemde 350 bin konutun uygun pahalı olması yahut bunlarda sahibinin yaşaması amaçlanacak.

İlk misil eş sahibi olacakların konumu bile güçlendirilecek. Yıpranmamış eş sistemleri ile önceki aile sahipliği elan albenili arkaç getirilecek.

Gelirlerinin nazik kısmını kiraya harcayan bağan gelirlilerin mağdur olmaması sağlanacak. Bağan gelirlilerin kira artışları bile sınırlandırılacak ve gelirlerine akıllıca sülale tahsis edilecek.

Çakaralmaz sosyal konutlarda faal elan faziletkâr gelirlilere ise gelire sınırlı icar artışı yapılacak.

Icar yardım sistemi basitleştirilecek. Bu arkalama, sabit bire bir seviyeye çıkarılacak. Kira yardımından feyizlenmek üzere vacip dip kira limiti kaldırılacak.

Kira desteği almak üzere vacip yaş sınırı dahi 23’ten 21’e indirilecek.

2021 yılında Hollanda’dahi ayrımcılık şikayetleri arttı

 

Hollanda’de familya sahiplerine kira sınırlaması

 

Hollanda’üstelik azık yardımına başvuruların sayısı artıyor

 

Share: