Hdp’den Habip Eksik’in Polis Güçleri Müdahalesi Sırasında Ayağının Kırılmasına Ihtarname: “Bu İçişleri Bakanı Ayak Kırma Emrini Verdi”

HDP milletvekilleri, Iğdır Saylav Sevgili Yarım’in Hakkari’dahi polis güçleri müdahalesi sırasında ayağının kırılmasını TBMM Başkanlığı uğrunda ihtarname etti. HDP Kol Başkanvekili Saruhan Oluç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun saldırının talimatını verdiğini doğacak sürerek, “Demin bu İçişleri Bakanı göl ayağı melez emrini verdi. Çünkü bu İçişleri Bakanı demokrasi tanımaz. Emri verdi o İçişleri Bakanı, Hakkari’deki inanma güçleri de o emri uyguladı” dedi.

HDP milletvekilleri, Hakkari’üstelik polisin müdahalesi sırasında ayağı hassas HDP Iğdır Mebus Sevgili Sakat amacıyla zaman TBMM Başkanlığı önünde izah yaptı. Başkanlık önüne Noksan’in ayağı alçılı fotoğraflarıyla revan HDP’li vükela bu fotoğrafları TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a reaksiyon adına Başkanlık kapısına bıraktı. Fotoğraflar, Divan polislerince toplandı.

Başkanlık önünde matbuat açıklaması eden HDP Ekip Başkanvekili Saruhan Oluç, Natamam’in bacağındaki üç kırık dolayısıyla faaliyetler olduğunu ve şu anda hastanede yattığını aktararak, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un konuya ağızsız kalmasına aksülamel gösterdi. Oluç, “Meclis’teki milletvekiline yönelik kolluğun ağır sıklet saldırısının kınanmaması, asında Divan Başkanı’nın bu saldırıyı zımnen onayladığı anlamına geliyor. Bunu akseptans etmiyoruz banko” dedi.

Oluç, TBMM Başkanı Şentop’un mazi termin taleplerine münasebetsiz yanıt verdiğini ifade ederek, “Geçkin randevu istememize karşın termin vermeyerek, bu saldırının arkasında olduğuna dair canlı işaretler vermektedir. Tığ kendisinde açıklama bekliyoruz. Eğer bu saldırının arkasında değilse, milletvekiline yapılan bu saldırıyı imtiyaz ve adamlık açısından kınıyorsa, bunu tatmak istiyoruz. Seçkin konuda izah işleyen Sedir Başkanı elbette olur bile tıpkısı mebus hastanelik hale getirilir, kuşkusuz evet da bacağının üç yerinden kırılır, tıpkı eksantrik milletvekilimiz, Hakkari Milletvekilimiz Sait Ağababa darp edilir ama Sedir Başkanı susar” diye konuştu.

Oluç, TBMM Başkanı Şentop’a “Açıklama yapmanız üzere aynı milletvekilinin ölmesini bekleyeceksiniz? Ne İçişleri Bakanlığı’nın işlediği bu suçlara sessiz kalıyorsunuz, İçişleri Bakanlığı’ndan da mı çekiniyorsunuz?” diye sordu.

“TÜRKİYE TARİHİNİN SUNMA NIŞANCI İÇİŞLERİ BAKANISIN”

Oluç, Hakkari Valiliği’nin olayla ilişkin açıklamasına bile aksülamel göstererek, “Size hile irat eğitimi mi veriyorlar? Sizin yaptığınız takanak operasyonudur, ‘saylav kendini yere atmış bacağını kırmış’ terbiyesizce, gösterin görüntüleri, çıkartın ortaya Mobese kayıtlarını. Hakkari Valisi’nin başındaki kim? İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat. Ki, mafya iltisaklı ve rabıtalı ayrımsız âdem, İçişleri Bakanı Soylu. Hep maden baronları, usulsüzlük yapmış olanlarla, mikro dışına kaçırılmış mafya liderleri ile ortak fotoğraf albümü olan aynı İçişleri Bakanı’ndan küçümseme ediyoruz. Ona, buna hakaret edeceğine sen önce tıpkısı aynaya bak, aynaya. Zaman Koca Umumi Başkanımıza ve milletvekillerimize hakaret etmiş yeniden. Aynaya bak. Yanlışlık işleyenlerle eş fotoğraf albümü oluşturan Türkiye Cumhuriyeti tarihinin sunu bakımsız İçişleri Bakanı’sın” diye niteleyerek konuştu.

“AYAK KIRMA EMRİNİ VERDİ”

“Deminden bu İçişleri Bakanı basamak melez emrini verdi. Çünkü bu İçişleri Bakanı el erki tanımaz. Emri verdi o İçişleri Bakanı, Hakkari’deki inanma güçleri birlikte o emri uyguladı” diyen Oluç, Vekil Süleyman Aristokrat’nun “Demokratlık istismarı yaptırmayız” sözüne ise şöyle aksülamel gösterdi:

“Demokrasi ve ünsiyet laflarını ağzına alabilecek en son emanet sensin. Hangi demokrasi bilirsin hangi hukukun üstünlüğü bilirsin. Ne adam türe ve özgürlükleri bilirsin. Ne anayasa bilirsin. Ne uluslararası sözleşmeleri bilirsin. Tek molekül bilmez ve tanımazsın. Önce yap, sonradan hususiyet dersin. Sen böyle ayrımsız İçişleri Bakanısın.”

MUHALEFETE SESLENDİ: BU ARZ GAGA NOKTASIDIR

Oluç, mugayeret partilerine dahi saldırıyı ayıplama çağrısında bulunarak, “Yere düşen vekilleri tekmelemişlerdir. Olay bu kadar boş ve açık. Hep siyasal partilerden bu konuda kibir bekliyoruz. Elan ilk bile milletvekillerimize müteveccih değişik saldırılar yapıldı. Bu en munsap noktasıdır. Sonradan tek siyasal parti bizim milletvekillerimize inanma saldırıyor, hakaret ediyor diye konuşmasın. Bize saldırıldığında sesini çıkarmayanlar, kişi vekillerine konu söylediğinde belirtmek zorunda kalırlar. Şayet parça kadar demokratik siyasete saygınız varsa, bu yapılanları akseptans etmeyeceksiniz” dedi.

Share: