HDP Kol Başkanvekili Beştaş, gündemi değerlendirdi Açıklaması

HDP Ekip Başkanvekili Meral Müşavere Beştaş, basın, içtimai medya ve genel ağ haberciliğiyle ait düzenlemeye ilgili, “Basını nefessiz tevdi, ilzam yasası.” dedi.

Beştaş, Divan’te düzenlediği matbuat toplantısında, HDP Iğdır Milletvekilli Sevgili Eksik’in, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yapılan yürüyüşte “lince maruz kaldığını” encam sürdü.

Olayla ilişkin polis kamerası görüntüleri ve MOBESE kayıtlarının verilmesini isteyen Beştaş, “Hala yegâne benzeri polis karşı soruşturma, durdurma namevcut. Kameralar bulunmayan, tığ suçlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Beştaş, Sedir Genel Kurulunda görüşmeleri süren Matbuat Kanunu ile Bazı Kanunlarda Farklılık Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’ni, “ucube” adına nitelendirerek, “Sıkı Denetim yasası devam ettiriliyor. Tek yönüyle elle tutulur tıpkı yanı bulunmayan. Basını nefessiz tevdi yasası, ilzam yasası. Bu yasayı halktan gerçekleri, yolsuzlukları, rüşvetleri, dolandırıcılıkları, üçer beşer maaşları ayırmak üzere getirdiler.” görüşünü savundu.

-“Alevileri folklorik aynı el oyunu ekibi gibi ele alıyorlar”

Beştaş, ekonomiye ilgilendiren düzenlemeleri bile içeren Sağlık Vergisi Kanunu ile Bazı Yasa ve Kanun Mesabesinde Kararnamelerde Ayrım Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’ni dahi değerlendirdi.

Kanun teklifiyle, icralık olan vatandaşın 2 bin liralık borcunun silinmesinin müjde namına aktarıldığını tamlayan Beştaş, “Vallahi ego utandım okurken. Utanması gerekenler hesabına ego utandım. 2 bin lira borcu var diyerek icralık ergin yurttaş, ‘bunu affediyorum’ diye niteleyerek sava veriyor.” şeklinde konuştu.

Hars ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi-Bektaşi Ekin ve Cemevi Başkanlığının kurulacağını anımsatan Beştaş, “Alevi çalıştayları yapanlar, günlerce tartışmalar yapılmamış üzere, Alevileri halk bilimsel bir umum oyunu ekibi üzere ele alıyorlar. Bu akide topluluğu. Kültür ve Turizm Bakanlığında benzeri başkanlıkla düzen edilmesi, muştu yerine veriliyor. İnanılmaz tıpkısı öz. Iri ayrımsız geçersizlik, hakaret.” değerlendirmesinde bulundu.

Eski Bakanlardan Misyon Karayalçın’ın katıldığı benzeri yayında “Bizim HDP ile alay malay olmamız gerekiyordu. Altılı Ganyan masadan ayrı namına HDP ile birlikteliğimiz sürüyor.” sözlerinin sorulması üzerine Beştaş, “Bizim Mücahede ve Hürriyet İttifakı dışında hiçbir fırka ile birlikteliğimiz, ittifakımız, bu konuda anlaşmamız namevcut. Tığ hep partilerle zamanı geldiğinde, ihtiyaç olduğunda görüşürüz. Bu intihap odaklı tıpkı görüşme değil.” dedi.

Share: