Hayatını 52 yaşında okuma çit öğrenerek kolaylaştırdı

Konya’da işlek 6 çocuğu, 8 torunu olan Raife Dursun, gerçekleştirdiği kıraat barı öğrenme hayalinin ardından eğitim bilimi hayatını ilerletmek istiyor.

Mardin’bile çok istemesine rağmen babası aracılığıyla okula gönderilmeyen Dursun, zihayat yaşta evlenip Konya’ya yerleşti.

Çocuklarını ibret çalışırken görünce özengen Dursun, ilerleyen yıllarda okuma çit öğrenmek için kurs arayışına girdi.

Dursun, aynı tanıdıklarının Selçuki Umum Eğitimi Merkezi’nde kurs açıldığını söylemesi üzerine araç yaptırdı.

Azmiyle 52 yaşında kısa sürede okuma çit öğrenen Dursun, AA muhabirine, okuma yemeni bilmediği amacıyla biricik başına hariç çıkamadığını, dolmuşa de binerken müşkülat yaşadığını söyledi.

Hayalini temin isteğini yaşadığı sıkıntılarla birleşince harekete geçtiğini vurgulayan Dursun, “Hastaneye gittiğimde ağırlık çekiyordum. Kıraat yazma öğrenmeyi kafama taktım. Eşime bu kursa katılacağımı söyledim. Eşim, ‘Sen pekâlâ kursa gideceksin, karı işleri var’ dese bile kızımla kaydımı yaptırdım.” dedi.

Kıraat sevgisi on paralık dinmedi

Dursun, kursa başladıktan sonra kendini daha gür hissettiğini belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Ayrımsız şeyleri okumaya başladığımda dünyanın arz bahtiyar insanı ego oldum. Kursa gelmeden evvel ocak işlerini bitirip, derslerime hazırlandım. Ağırşak saatini bütün sabırsızlıkla bekledim. Hiç vazgeçmedim, okulumu çokça seviyordum. Okula devam etmek istiyorum, ortaöğretim hatta üniversiteye kadar okumayı istiyorum. Okumayı seviyorum. Demin yegâne başıma hastaneye gidiyorum, dolmuşa biniyorum, çarşıya çıkıyorum. Kimseye muhtaç olmadan Mardin’e kadar de gidebilirim. Kıraat barı bilmeyen bütün kurslara gitsin, pişman olmazlar. Elan ferah, henüz bahtiyar, bağımsız milletvekili olurlar. On Paralık kimseye kadın olmazlar.”

Merkezde dershane öğretmenliği eden Hüsna Üzülmez da Dursun’un seçme bölüm sınıfa enerjiyle geldiğini, değişik öğrencileri bile motive ettiğini söyledi.

Üzülmez, Dursun’un 5 ayda okuma çeper öğrendiğini, kursu başarıyla tamamlayarak mezun olduğunu kaydetti.

Dursun’un eğitimine beklemek istediğine değinen Üzülmez, bu süreçte kendilerinin da herhangi bir soy desteği vermeye amade olduklarını sözlerine ekledi.

Share: