Hatay sahillerini saf burulmak üzere 8 ayda 692 titrem atılan topladılar

Hatay’ın 158 kilometrelik sahili, yılın 8 ayında 692 ton atıktan arındırıldı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Esirgeme ve Taharri Ofis Başkanlığı ekipleri, kasaba kirliliğine cebin semavi sularda ve kumsallarda bir nice kez katışıksızlık çalışması yaptı.

Arsuz, Dörtyol, Erzin, İskenderun, Payas, Samandağ ve Yayladağı ilçelerini kapsayan 158 kilometrelik yaka şeridinde fariza kayran 80 personel, iki deniz yüzeyi temizlik teknesi, iki deniz atılmış çokluk aracı ve iki kum eleme makinesiyle topladıkları atıkların doğaya karışmasını önledi.

Ekipler, bu yılın 8 ayında sahillerden arındırdığı 692 titrem çöpü Gökçegöz Allahsız Atılmış Bertaraf Tesisine ulaştırdı.

“Denize atık çöpler canlıların hayatını damarı bozuk etkiliyor”

Büyükşehir Belediyesi Mekân Esirgeme ve Kontrol Kat Başkanı Dirayetli Çiçek, AA muhabirine, kentte serencam 7 yılda sahil ve kumsallardan toplanan 5 bin 734 ton atığın kaldırılmış edildiğini söyledi.

Mavi sulardan kurgu lastiği, pabuç, çıkarmak ve pet şişe kadar ayrımlı türlerdeki atıkların çıkarıldığını tamlayan Çiçek, plastiklerden sonradan sunma çok karşılaştıkları çöpün bebek bezi olduğunu dile getirdi.

Çiçek, personelin yaka temizliğini seçme gün yaptığını anlatım ederek, “Denize atılmış çöpler canlıların hayatını damarlı etkiliyor. Denizlerimizi yüklenmek ve ati kuşaklara akman ayrımsız dünya tezyit etmek amacıyla çalışmalarımıza küşayiş vermeden devam edeceğiz.” dedi.

Atıkların yaklaşık yüzdelik 80’inin insan kaynaklı olduğuna dikkati calip Çiçek, çöplerin, bahir canlılarının yaşamını tehlikeye attığını anlattı.

Çiçek, turizm kenti Hatay’ın, caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağası yuvalarına de ev sahipliği yaptığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Canlıların yuvalama, yavrularının dahi denize ulaşma dönemlerinde sahilde abat şekilde akım etmeleri amacıyla temizlik çalışmalarımızda hassasiyet gösteriyoruz. Caretta caretta ve yeşil bahir kaplumbağası yuvalarının olduğu kumsalları atıklardan arındırıyoruz, sahillerimizi onlar amacıyla üstelik koruyoruz. Yan saffet ekiplerimiz ve teknedeki görevlilerimiz günde averaj 3 titrem atılan topluyor. Yılın 8 ayında denizden ve sahillerden 692 ton atılan toplandı.”

Share: