Haşerat insanlar gibi dağ çekiyor

Mürekkep Krallık’taki Queen Mary Üniversitesi’nden araştırmacılar, böceklerin bile benzeri insanlar kabil biberli hissedebildiğini kanıtlayan bir çalışmaya imza attı.

Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences adlı hakemli ilmî dergide yayımlanan araştırmada aynı sekans bilimsel tez gözden geçirildi ve 2019’dan bu yana süregelen tecrübe sonuçları aktarıldı.

Independent Türkçe’nin haberine göre bulgular, nosisepsiyon adı sunulan bir sürecin hayvanlarda türlü fizyolojik ve davranışsal tepkileri tetiklediğini ortaya koydu.

Nosisepsiyon yanma, çökelek veya çarpış sonucu oluşan yaraların yahut hislerin sinir sistemi yoluyla algılanması anlamına geliyor. Bu proses alelumum hızla geri çekilme kadar tepke ayrımsız tepkilerle sonuçlanıyor.

Nosisepsiyona seçme ant olmasa da beynin ürettiği zıt tıpkı enfüsi repertuvar olan dağ hissi eşlik edebilir.

Gibbons, “Bu nev refleksler solucanlar kabilinden nispetle basit hayvanlarda üstelik mevcuttur ve enfüsi ayrımsız elem veya ıstırap deneyiminin haremlik etmesi gerekmeyebilir” dedi:

Bu noktada 2019’de yapılan deneylerin sonuçları çalışkan oldu. Araştırmacılar, Latince adı Drosophila olan semere sineğinin bacağını çıkardıktan bilahare vakayiname ağrı semptomları gösterdiğini gözlemledi. Meyve sineği tamamen iyileştiğinde bacağın dahi begayet hassas kuzuluk geldiği görüldü.

Öte yandan bu hayvanların, insanlar kadar öznel aynı şiddetli deneyimine topluluk canlılarda tanıdık, nosisepsiyonu kontrol etme yeteneğine eş olup olmadığı bilinmiyordu.

“Modülasyon” adı verilen bu kabiliyet, tıpkısı hayvanın hayatta kalmaya evleviyet yöneltmek amacıyla davranışlarını değiştirmesini sağlayan şanlı tıpkı uyarlama işlevi sunuyor.

“İnsanın biberli algısının bir özelliği, beyinden gelen sinir sinyalleriyle modüle edilebilmesi” diyen Gibbons, şu örneği verdi:

Askerler arada bir vücutları nosiseptif sinyali bastırdığı üzere uğraş alanında aldıkları çetin yaralanmaları ayırt etmez. Antrparantez bilinçli yerine ‘dişini sıkmanın’ ve bu çeşit ‘kahramanca’ davranışın size aynı armağan veya prestij kazandırması durumunda acıya katlanabilirsiniz.

ilim adamı, “Haşere beyninin dahi acıya benzer tıpkı algı deneyimini akıllıca kılacak asap mekanizmalarını içerip içermediğini bellemek istedik” diyerek devam etti.

Araştırı ekibi bu amaçla aynı dizi nörobiyolojik ve davranışsal kanıtı gözden geçirdikten sonra böceklerin, potansiyel olarak incitici donör uyaranlara karşı tepkilerini yıpratıcı tıpkı sinir sistemine topluluk olduklarını ve böylelikle bire bir insanlar üzere davranışlarını streç bir şekilde ayrımlı bağlamlara uyarlayabildiklerini saptadı.

seçme hayvanda öznel veca deneyimini ölçmenin aracısız bire bir yolu olmadığı göz önüne alındığında bakir bulgular elan birlikte ehemmiyet kazanıyor.

Gibbons, “Bu hayvanlara deneyimlerini soramayız. Elem çeken bire bir köpekte olduğu üzere irkilme evet bile beniz bükülmeleri üzere belirtileri gözlemleyemeyiz” ifadelerini kullandı:

“Bu nedenle böceklerde acıya delalet edebilecek nöral mekanizmaların varlığı kocaman bir bulgu.”

Makalenin kuma yazarı Lars Chittka’ya göreyse yeni bulgular, etik bilimi tartışmalarını beraberinde getirecek:

“Haşerat araştırmalar ve çiftçilik faaliyetleri sırasında ızdırap donör uyaranlara maruz kaldıkları üzere bu, etik açısından kebir.”

 

Kaybolan koyunlara dron takibi

 

Güvensiz kozmetik ürünlere 645 bin liralık ceza

 

5. doz aşılama ne ant yaptırılmalı?

 

Share: