Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırı Merkezinin açılışını yaptı Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ile ilgilendiren “Binanın restorasyonun tamamlanmasının peşi sıra Çanakkale kişmiri ve deniz savaşlarıyla ilgili günümüze kadar yayınlanmış yazılmış, görsel ve işitsel hikmet, belge ve dokümanlar gerçekleştirme edilerek merkeze nakledildi. Buranın çok haddinden fazla kapsamlı tıpkısı araştırı merkezi haline gelmesi için temas nev adımı attık.” dedi.

Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Çanakkale’üstelik alplık gösteren bire bir milletin evladı olmaktan saygınlık duyduğunu söyledi.

Çanakkale’de Türk milletinin mevcudiyet destanının yazıldığını tamlayan Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“Çanakkale kişmiri ve deniz savaşların sunu mufassal ayrıntısına kadar incelenmesi, araştırılması ve gelecek kuşaklara yeryüzü makul şekilde aktarılması amacıyla tıpkı minval kurulması gerektiğini düşündük. Derhâl harekete geçtik. Yaptığımız istişareler neticesinde Gelibolu Tarihi Kayran Başkanlığımız 1800’lü yıllarda yapılan ve evvel han devamında sıhhiye binası kendisine mergup tarihi binanın bu yönde değerlendirilebileceği görüşünü bildirdi. Bunun üstüne çatlak kaybetmeksizin bu tarihi binanın restorasyonuna başladık. Gelibolu Tarihi Kayran Başkanlığımız restorasyon çalışmalarını titizce yürüttü. Binanın restorasyonunun tamamlanmasının arkası sıra Çanakkale yağız ve deniz savaşlarıyla ilişik günümüze kadar yayınlanmış mukayyet, görsel ve işitsel bilgi, belge ve dokümanlar gerçekleştirme edilerek merkeze nakledildi. Buranın çok haddinden fazla şümullü bire bir araştırı merkezi haline gelmesi için değme tür adımı attık.”

Araştırma merkezinde Osmanlı Türkçesi, Türki, İngilizce, Frenkçe ve Almanca dillerindeki 5 binin üstünde gerçeklik ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü arşivinde Çanakkale’ye ilgili belgelerinin de toplandığını dile getiren Ersoy, bugüne büyüklüğünde haddinden fazla bir iki kişinin elinde olan arşivlerin dahi bu araştırma merkezine kazandırıldığını bildirdi.

Hazırlıkların sonucunda araştırmacıların ferah ferah çalışabileceği, çalışmalarını sürdürebileceği aynı ortam sağlandığını anlatan Ersoy, eserlerin kazandırılmasında emekleri olan Uğural Vanthoft, Haluk Oral ve Delimsirek Aldoğan’a teşekkür etti.

“Hars ve konuşma hayatını zenginleştirmek üzere ağır ayrımsız şekilde çalışıyoruz”

Ersoy, dünya tarihine, Türklerin kahramanlık mücadelesini kızıl harflerle yazdıran bu dönemin araştırılması, doğru anlatılması için ne gerekiyorsa yapmaya amade olduklarını da vurguladı.

Troya Kültür Yolu Festivali üzere de Çanakkale’birlikte olduklarını rapor fail Ersoy, şöyle konuştu:

“Ülkemizin ekin ve görüşme hayatını zenginleştirmek amacıyla korkulu tıpkı şekilde çalışıyoruz. Çanakkale’birlikte gerçekleştirdiğimiz Troya Festivali’nde 1000’den çok sanatçının katılımıyla 100’den çok etkinlik sanatseverlerle buluşacak. Çanakkale’da ayrıca tarihle sanatı tıpkısı araya getirdik. Çanakkale Tarihi Kayran Başkanlığının sorumluluğunda olan Küçük Asya Hamidiye Tabyası, Kilitbahir Kalesi üzere mekanlarda de etkinlikler gerçekleştirilecek. Küçük Asya Ateşi Dans Grubu, ‘Troya’ gösterisini bu festival çerçevesinde sergileyecek. Troya Müzesi’ndeki 3 tenor konseri kaçırılmaması gereken konserlerden biri olacak. 6 ülkeden yabancı volta operatörleri ajanda dalışı gerçekleştirecek. Davranış Yardımcıları ve Deniz Haritaları Sergisi sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 57. Alay Senfonisi’ne gidilmesi benim herkese tavsiyem. Sonraları ‘Rüzgarın Çipo Atlıları Troya’ya Sürüyor’ başlığıyla çiftteker platformu 35 kilometre kaide çevirerek Troya Antika Kentine ulaşacak. Çocuklarımız üzere de birbirinden adamakıllı etkinlikler planladık. Hareketli Pabuçlar, Sihirli Şapkalar Atölyesi, Tekâmül Ölçer ile Masal Tiyatrosu geçmiş aklıma mevrut etkinlikler. Ekim ayında gerçekleştireceğimiz, Beyoğlu Firez Yolu Festivali’nde birlikte 6 binden fazla sanatkâr 1000’den çok etkinlikte meydan algı. Başkentte yapacağımız festivalde ise 5 binden çok sanatçımız 500’den çok etkinlikle sanatseverlerin karşısına çıkma.”

Diyarbakır ve Konya’bile da festivaller gerçekleştireceklerini belirten Ersoy, ilki düzenlenecek Diyarbakır Uğur Kültür Yolu Festivali’ni 8-16 Ilk Teşrin tarihlerinde düzenleyeceklerini ve 2 binden aşkın sanatçının 500’den çok etkinlikte düzlük alacağını kaydetti.

Bakan Ersoy, ayrıca Konya’daki Gizemci Enstrüman Festivali’nde da arsıulusal çalgı camiasında hususi aynı yere sahip olan İspanya, Almanya, Hindistan, Akdarı, Azerbaycan, Özbekistan, İran ve Türkiye’den alanında becerikli sanatçıların izlenebileceğini söyledi.

Festival duraklarına İzmir’i bile eklediklerini dile getiren Ersoy, “İzmir Alsancak Tekel Fabrikası Firez-Müzakere Kompleksinin restorasyonunu tamamlayarak festivalin esas duraklarından biri haline getireceğiz. Adana’mızı üstelik festival duraklarına kattık. Adana’üstelik gerçekleştirilen Portakal Çiçeği Karnavalı’nı vekillik himayesinde haddinden fazla elan detaylı tıpkısı sürede ve degaje katılımlı aynı ayla getireceğiz. Tarihimizle sanatı aynı araya getirme çabalarımız çerçevesinde Troya Ekin Yolu Festivali’hangi bu kıymetli merkezi birlikte ekledik. Festival kapsamında burada Çanakkale Şehitlerine Suret Sanatı Sergisi, Gazavatnameler Işığında Türk Minyatür Sanatı ile Anafartalar Zaferi Sergisi ile 1915’ten Emirler, Raporlar, Hatıralar Kurşuna Afur Tafur, Askere Cesaret Sergisi açılacak.” diyerek konuştu.

Merkezin açılmasına emeği geçenlere teşekkür fail Ersoy, başta Mustafa Eksiksizlik Atatürk atılmak için tüm Milli Savaş kahramanlarını yağmur ve minnetle andığını bildirdi.

“Çanakkale’mizde birçok ilçemizde yüzlerce aktiflik olacak”

DOĞRU Tümen Grup Başkanvekili Bülent Turan ise Çanakkale’nin şehitler diyarı olduğunu tabir etti.

Çanakkale’nin sıra, turizm, sanayi, orman kabil bir nice alanda iddialı olduğuna dikkati çeken Turan, “Altyapıların büyük oranda çözülmesi, ulaşım mazeretinin kalmaması sonrası bölgemizde hareketliliğe dahi mecbur yerine benzeri kültür kenti olması amacıyla bile elimizden geldiğince kısık faaliyet harcıyoruz. Bugün ekin kenti olmanın arz kıymetli adımlarından aynı tanesini atıyoruz. Bakanlığımızın öncülüğünde on devir süresince Çanakkale’mizde birçok ilçemizde yüzlerce aktiflik olacak. İnsanlarımızın, sanatseverlerimizin zaman zaman büyük ücretler ödeyerek elde ettiği o imkanları bakanlığımızın sebebiyle Çanakkale’mizde on aktarılma boyunca doya doya izleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Merkez açılışından önce birlikte Bakan Ersoy ve beraberindekiler, Çanakkale Bahir Müzesi Muavenet-i Milliye Sergi Salonu’nda açılan “Osmanlı Bahir Haritaları Azimet Yardımcıları Sergisi”ni gezdi ve çalışmalar için bilgelik aldı.

Share: