Hamzadere Sulama Birliği Toplantısı, Vali Kırbıyık başkanlığında yapıldı

Hamzadere Sulama Birliği Toplantısı, Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık başkanlığında İpsala’üstelik gerçekleştirildi.

Valilikten yapılan açıklamaya bakarak, toplantıda birliğin çalışmaları ve gelecek sene yapılması planlanan projeler görüşüldü.

Toplantıda değerlendirmelerde bulunan Ilbay Kırbıyık, birliğin faaliyetlerini çokça önemsediklerini belirtti.

Hamzadere Barajı Sulaması projesiyle ekincilik alanlarının suyla buluştuğunu nâkil Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Halihazırda şu an 6 bin hektarlık tıpkısı düz sulanıyor. Tıpkısı an önceki proje kapsamında sulanabilir değişik yerlerde bile sulanma hizmetine başlanması çokça balaban. Sabık ziyaretimizde bunu üstelik konuşmuştuk. Demincek Sütçüler bölgesinde 800 hektar civarında tekrar P6 bölgesinde 3 bin hektarlık tıpkısı meydan var. Yani gelecek sene toplamda 4 bin hektarlık bire bir alanı sulamaya açmayı hedefliyoruz.

Sadece bugünü değil geleceği bile planlamamız lazım. Biliyorsunuz burada 20 bin hektarlık tıpkı sulamadan bahsediyoruz. Projenin bütün etapları tamamlandığında organizasyonun ana ölçeğini o ahit daha çok hissettirmiş olacağız. Makam arazilerinin bile muhakkak sulamaya açılması gerektiğini, çeltik ekilebilen yerlerde çeltik, ekilemeyen yerlerde ise değişik ürünlerin devreye konulup belki ikinci yapıt anlamında buğdaydan sonraları günâşık ekimi noktasında yarar sağlanabileceğini değerlendiriyoruz.”

Share: