Hamsi fiyatlarında yüzdelik 50’ye vasıl düşüş

Eskişehir’da balık tezgahlarında fiyatların düşüşü dikkati çekerken, güzeşte hafta kilosu 80-100 liraya satılan hamsi 50 liraya büyüklüğünde düştü.

Kış aylarında sofraların vazgeçilmezi olan ve doktorların üstelik sık sık tüketilmesini önerdiği balık, denizdeki bolluğu ve sakıt fiyatları ile vatandaşları bahtiyar etti. Palamut bittiği için hamsilerde yaşanan bolluk tezgahlara yansıdı. Balıkçılar hamsi fiyatlarının mail zamanda az buçuk henüz düşeceğini söylüyor.

Eskişehir’birlikte 30 senedir balıkçılık özne Ramazan Karatay ‘ne büyüklüğünde balık çıkarsa o büyüklüğünde değer düşer’ diyor. Fiyatların ucuzlamasıyla gelişigüzel vatandaşın daha aşkın balık yediğini ifade fail Karatay, “Bu sene palamut senesi oldu. Sivri sezonu 2 buçuk 3 ay civarı sürdü. Pelit olduğu ahit hamsi kaçar. Deminden sivri bittiği amacıyla hamsi adım adım kendini gösteriyor. Hangi kadar balık çıkarsa o büyüklüğünde eşit düşer. Hamsi fiyatları geçen hafta 80-100 lira arasındaydı, demincek ise 50-60 liralık civarında satıyoruz. Kıymet düştükçe koca artıyor. Vatandaşların talebi var, işler iyicene. Âdem 1 kilo alacaksa 2 kilogram alıyor, 3 kilo alacaksa 4 kilo alıyor. Balık ne kadar ucuzlarsa yurttaş o kadar aşkın yiyor” dedi.

“İstavrit ve uskumrunun da artmasını bekliyoruz”

Balıkçılar mümasil zamanda hamsi bolluğunun artabileceğini tabir ediyor. Karatay, hamsi fiyatlarının gününe göre değişeceğini söylüyor. Edimsel balık piyasasına dahi değinen Karatay, “Pelit dişli balık, büyük ayrımsız balık. Palamudu aslan, hamsiyi bile ceylan olarak düşünün. Ahu aslanı görünce kaçar. Sivri bittiği üzere hamsi arttı. Bunun yanı sıra istavrit ve uskumrunun birlikte artmasını bekliyoruz. Güncel balık piyasasından bahsetmek icabında, sardalya 30-50 liralık arası, uskumru 50-70 teklik arası, istavrit 50-80 arası, çinekop 70-100 arası, palamudun tanesi 50 lira, çupra 100 teklik, levrek 120 lira, barbun ve mezgit üzere balıklar dahi 80-100 teklik civarında olur. Hangi büyüklüğünde balık menfaat o büyüklüğünde bedel düşer. Mail zamanda hamsi fiyatlarında az buçuk daha düşüş bekliyoruz. Çok olmasa dahi az buçuk bolluk olmasını bekliyoruz. Hamsi fiyatları gününe göre, kararlama 40-60 lira beyninde değişir. Balığın haddinden fazla çıktığı gün 40 evet, birkaç çıktığı gün 60-70 olur. Amma biz birkaç bile olsa düşüş bekliyoruz. Balık çoğu şeyden ucuz ve sağlıklı tıpkısı şart. Günlük namına tendürüst balık getiriyoruz, vatandaşlar verimli artağan tüketsinler” şeklinde konuştu. – ESKİŞEHİR

Share: