Hakkari haberleri: Hakkari Valiliğinden Yüksekova’daki yürüyüşe ilgilendiren izah

Hakkari Valiliği, Yüksekova ilçesinde evvel HDP Milletvekilleri Sait Ağababa ve Sevgili Muallel’in birlikte katılımıyla planlı yürüyüşün, “gayrikanuni” olduğu yönündeki uyarılara karşın sürdürülmek istenmesi konusunda görevlilerce orantılı kilolu kullanılarak sonlandırıldığını bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, “Terör örgütüne arkalayan oluşumlar” marifetiyle evvel saat 14.00’te Yüksekova ilçesi Cengiz Topel Caddesi’nde yıldırı örgütü sergerde Abdullah Öcalan’ın tutukluluğunu çıkıntılık etmek üzere toplanan, aralarında HDP Hakkari Milletvekili Sait Ağababa ve Iğdır Milletvekili Sevgili Eksik, HDP İl Başkanı Lokman Özdemir ve İlçe Başkanı Şoreş Diri’nin dahi bulunduğu 45 nefis grubun sloganlar atarak yürümeye başladığı belirtildi.

Gruptakilerin “Zecir kararının bulunduğu, yapılan eylemin gayrikanuni ve terörü desteklemeye müteveccih olduğu” yönündeki uyarılara rağmen eyleme bitmeme ettikleri belirtilen açıklamada, bunun üstüne orantılı bati kullanılarak “gayrikanuni” eylemin sonlandırıldığı ve grubun dağılmasının sağlandığı tabir edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Takım içindeki milletvekilleri, görevlilerimiz vasıtasıyla darbedildiklerine ve çılgın ağır kullanıldığına dair alacak inşa etmek için çatışma esnasında kendilerini yere atmışlardır. Peşi Sıra yaralanma görüntülerini toplumsal iletişim araçları aracılığı ile paylaşmışlardır. gayrikanuni şekilde cereyan etmek maksut bu eyleme katılanlarla ilgili muktezi adli işlemler devam etmektedir.”

Share: