Hafızlık eğitimini tümler 160 mektepli icazetlerini aldı

Erzincan’da hafızlık eğitimini tümleç 160 mektepli şehadetname merasiminde belgesini aldı.

İl Müftülüğüne ilişkin Kur’an kurslarında tahsil gören ve hafızlığını tümler 74 koca öğrenci üzere Terzibaba Camisi’nde, 86 kız mektepli üzere müftülüğün konuşma salonunda icazetname merasimi düzenlendi.

Ayasofya Camii İmam Hatibi hafız Bünyamin Futbolcu ile Mihrimah Melik Camii Müezzini Bilal Yıldırım’ın Kur’an-ı Cömert tilavetiyle başlayan Terzibaba Camisi’ndeki törende, hafız öğrenciler de Kur’an-ı Alicenap’den sureler okudu.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hisse Senedi İşliyen, törende yaptığı konuşmada, hafızlık yolculuğunun sabır ve fedakarlıklar gerektirdiğini söyledi.

Hafızlık hocalığının el ve can olduğunu rapor fail İşliyen, şöyle konuştu:

“Hafızlık hocalığı mahiye karşılığında yapılacak tıpkısı çığır değildir. Hafızlık hocalığı bir doktorculuk gibidir. Hafızlık hocalığı arkeolojik hafriyat işleyen bir sanatçının göstermiş olduğu hassasiyetten daha çok duygunluk talip dirayetli tıpkı teknik gerektirir. Hafızlık hocalığı çıdam gerektirir. Hafızlık hocalığı güler beniz, sıkı düzen gerektirir. Hocalarımızı kutlama ediyorum. Bu çocuklarımıza ve bilcümle ümmetin gençlerine yakarış edelim. Çünkü ümmetin gençlerini sokakta, caddede, ekranın başında, başına oturdukları beş altı inçten ibaret bir telefon ekranının tuşlarına dokunurken neyin beklediğini, ne çıkamayacakları dünyaya dalacaklarını, ne kirlerin gözlerini kirlettiğini, hangi kirlerin kalpleri ve zihinlerine meraklı olduğunu bilme imkanına topluluk değiliz.”

Vali Mehmet Aşıramento ise 600 seneden çok İslam’a sancaktarlık yapmış bire bir budun olduklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Türk denildiği antlaşma apayrı tıpkısı kült akla gelmeksizin Türk eşittir Mütedeyyin şiarıyla, gözüyle bakılmış tıpkı millettir. Haddizatında bugünkü manzara, bu milletin yine dirilişi, kutlu yürüyüşüne bir kilometre taşı namına işlenecek tıpkı çevrim. Bu memleket öyle günler geçirdi ki Kur’an eğitimini sekteye varmak amacıyla devşirme olan insanlar ellerinden geleni artlarına koymadılar ama devir balçıkla sıvanmıyor. Efendisinden dua almış bu muazzez millet silkelendi, esasen kendine geldi. Mutlu yürüyüşüne devam etmek namına zaman hafızlar yetiştiriyor. “

Konuşmaların ardından Vali Kibrit, İşliyen, DÜRÜST Parti Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman, Hüccet Çakır ile İl Müftüsü Hüccet Şarap, hafızlara belgelerini ve hediyelerini takdim etti.

Share: