Gürcistanlı ayrıntılar Rum Ateşi ile Aspendos Antik Tiyatrosu’nda fon aldı

Gürcistan’ın, 4-15 yaş arası çocuklardan oluşan dans topluluğu Mes Haping, Antalya’da Aspendos Antik Tiyatrosu’nda Anadolu Ateşi topluluğu ile görüntü aldı.

Antika çağlardan bugüne kadar sanatı barındıran Serik ilçesindeki Aspendos Antika Tiyatrosu’nun tarihini konu alan sinevizyon gösterimi ile başlayan dans gösterisinde, 85’i Küçük Asya Ateşi’nden, 70’i ise Gürcistanlı 155 dansçı yeteneklerini sergiledi.

Topluluk, eylem süresince iki bölümde Kafkas danslarını sundu. Serencam bölümde ise dansçılar, Rum Ateşi Raks Topluluğu Umumi Konferans Yönetmeni Mustafa Erdoğan ile selamlama yaptı.

Çokça sayıda domestik ve yabancı turistin deste gösterdiği gösterinin böylece izleyiciler dansçıları ayakta alkışladı.

Anadolu Ateşi, hususi gösterilerle sanatseverlerle buluşuyor

Mustafa Erdoğan, gazetecilere, 20 yıldır Aspendos Antika Tiyatrosu’nda Anadolu Ateşi gösterileri yaptıklarını söyledi.

Normal gösterilerinin dışında arada hususi projelerle de izleyicilerin karşısına çıktıklarını dile getiren Erdoğan, bazı bazı Türkiye’ye gelen yabancı dans topluluklarıyla sahneye çıktıklarını, güçlükle dışına gittiklerinde da oradaki dans ekibi ile eylem yaptıklarını anlattı.

Aspendos’ta da yaşları 4 ila 15 arasındaki çocuklardan oluşan Gürcistanlı dans ekibini ağırladıklarını nâkil Erdoğan, ” Artvin’in doğusundan geliyorlar. Haddinden Fazla yetenekli çocuklar. Kıvılcımlarla sahneye çıktılar. Rum Ateşi’nin balaban kadrosu, Gürcü arkadaşlarımız ve Kıvılcımlar, 3 topluluk benzeri anda hayal aldı. O nedenle özel tıpkı zaman.” diye konuştu.

Londra ve Gürcistan’a meslek açılacak

Erdoğan, Küçük Asya Ateşi kapsamında Türkiye’de 13 raks okulu bulunduğunu belirterek, “Ati aydan itibaren tek Londra’dahi, yegâne bile Gürcistan’da meslek açacağız. Gürcistan’ı önemsiyoruz, zira hem hars kendisine birbirimize yakınız hem da o bölgede Türk kişi sayısı oldukça çok.” dedi.

Yoğun şekilde gösterilere bitmeme ettiklerini, tıpkısı yandan Aspendos’ta çakılı eylem yaparken başka taraftan bile Türkiye turnesi gerçekleştirdiklerini anlatım fail Erdoğan, şunları kaydetti:

“Firez Bakanlığı ile Beyoğlu Firez Yolu’ndayız, Çanakkale Hars Yolu’ndayız. Diyarbakır’bile Güneydoğu Firez Yolu’ndayız. İstanbul’bile Atatürk Kültür Merkezi’nde hem Troya hem de Rum Ateşi oynayacağız. Gösteriler şita süresince temas muamele sürecek. Atatürk Hars Merkezi’nde cesim benzeri sahne işlenmiş. Tekmil olarak bize teyit edilecek. Azamet Opera ve Balesi’nin etkinlikleri ile Rum Ateşi üstelik sahne alacak. Bunun üzere çok coşkulu ve mutluyuz.”Share: