Gürcistan hükümetinden Abhazya ve Cenup Osetya halkına ülkeyi bu arada nesir ika çağrısı

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, ülkesinin yıllardır yaşadığı toprak bütünlüğü sorunlarının barışçıl yollarla çözülmesinden yana olduklarını, “cıvıl cıvıl, huzurlu, demokratik bir devleti inşa etmeyi sürdüreceklerine” inandıklarını söyledi.

Garibaşvili, Gürcistan’da Abhazya savaşının başlamasının 30. sene dönümü vesilesiyle yaptığı mukayyet açıklamada, savaşta hayatını kaybedenleri rahmet ve saygıyla andı.

Abhazya savaşının “kardeşler arasında” yaşanan tıpkısı çekişme olduğuna dikkati çeken Garibaşvili, “Mail tarihimizin en acıklı olayı olan cömert çatışması nahak yıkıma sebep oldu, yüz binlerce insanı anavatanlarında yerinden etti ve yer feci şekilde her iki taraftaki bir nice vatandaşımızın (çeri ve sivil) hayatına servet oldu.” ifadelerini kullandı.

Garibaşvili, Gürcistan hükümeti namına ülkenin baştan yer bütünlüğüne kavuşturulması yönünde hazar politikasını izlemeye devam ettiklerini aktararak, şunları kaydetti:

“Ego akva şekilde inanıyorum ki sulh, kopça ocumak ve diyaloga odaklanan siyasetimiz, bizim Abhaz ve Oset kardeşlerimizle alay malay, etkili, rahat, demokratik ayrımsız devleti inşa etmeyi sürdürecek aynı döneme yaklaştırmaktadır. Bu, her bir vatandaşın güvenliği, refahı, kimliğinin korunması ve güçlenmesi için zemin yaratacak.”

Abhazya ve Güney Osetya sorunu

Gürcistan ordusu ile Rusya’nın desteklediği Abhazyalı ayrılıkçılar ortada 1992-1993’te 13 ay boyunca uğraş yaşanmıştı.

Rusya ile Gürcistan arasında 2008’de Güney Osetya Savaşı adına aşina çatışmalar çıkıntı, savaşın ardından Rusya’nın desteklediği Abhazya ve Güney Osetya bölgeleri, Gürcistan’dan tek yönlü bağımsızlığını ilan etmişti.

Rusya, 2008’de bu iki bölgenin sanki bağımsızlığını tanımıştı. Gürcistan ise buna karşılık Rusya ile diplomatik ilişkileri kesmişti.

Share: