Günindi Karadeniz’de pelit, balıkçıların yüzünü güldürdü

Mağrip Karadeniz’in majör limanlarından Düzce’nin Akçakoca ilçesindeki balıkçılar, tahminî 250 titrem sivri avlayarak limana dönmenin sevincini yaşadı.

Sinop, İstanbul, Samsun, Trabzon, Kalabalık kabil illerden Karadeniz’e açılan balıkçılar, Akçakoca Limanı’na teknelerini doldurarak döndü.

Balıkçılar, gırgır tekneleriyle çizin çizin limana girdi. Teknelerden indirilen palamutlar, burada muntazır araçlara yüklenerek, mekân illerin birlikte İstanbul ve Ankara’ya gönderildi.

Akçakoca Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine, liman içerisinde korkulu bir sivri sevkiyatı olduğunu belirterek, “Balıkçılar açısından şu anda umduğunuzu bulduk diyebiliriz. Liman içinde kamyonlardan adım atılacak kayran namevcut. Balıkçılar sıra namına kamyonlara yüklemeye çalışıyorlar, aynı an evvel işlerini bitirip avlanmak üzere…” diye niteleyerek konuştu.

Bolluğun balık fiyatlarını de etkilediğini ve düşüş yaşandığını tabir fail Karakaş, şunları söyledi:

“Şu zaman birlik feyiz zamanı. Bu şekilde bitmeme edeceğini durum ediyoruz. Havalar sıcak olduğu için palamudun tüketilmesi geçişsiz. Bu yoğunluğu sıkça göreceğiz diye adisyon ediyorum. Bu akşam tahminimiz 200-250 ton civarında. Tekne başı averaj 7 ton ile 10 ton arası benzeri balık geliyor. Yani sandık yerine hesaplarsak bin, bin 200 civarında. Balıkçıların yüzü kesinlikle güldü.”

Balıkçı Mustafa Kıroğlan da bereketli miktarda sivri avladıklarını ve 6 bin çift palamudu gönderme ettiklerini açıkladı.Share: