Güneydoğu’dan 7 ayda 315,3 milyon dolarlık un ihracatı

Güneydoğu Küçük Asya İhracatçı Birlikleri (GAİB) bakım binasında buluşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Fasıl Yerleşmiş Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Güneydoğu Küçük Asya Hububat Bakliyat Semirtilmiş Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ululuk Kadooğlu, Güneydoğu Un Sanayiciler Derneği Başkanı Mutlu Ihata Etmek, un sanayicilerinin isteklerini ve sorunlarını dinledi.

Kadooğlu, un sektörüyle ilişik yaşanan sorunları yakından izlediklerini, bu sorunların çözümü amacıyla ait bakanlıklarla daim kontak halinde olduklarını söyledi.

Gaziantep’ten 81 milyon 719 bin dolarlık dış satım

Un sektörünün ihracata koskocaman yardım sağladığını kaydeden Kadooğlu, şöyle konuştu:

Verilere göre bu yılının 7 aylık sürecinde Türkiye genelinden 753 milyon 487 bin dolarlık un ihracatı gerçekleştirilirken bölgemizden bu süreçte 315 milyon 304 bin dolarlık un ihracatı yapılmıştır. Gaziantep’ten ise bu süreçte ihraç edilen un tutarı 81 milyon 719 bin dolardır. Sonuç dönemlerde özellikle genişlik büyük pazarımız olan Irak’ta gıda sektörüne müteveccih üretim tesislerinin mensur ettirilerek üretime geçilmesi birçok kürsü kadar un sektörünü dahi önümüzdeki süreçte damarlı etkileyeceğine inanıyoruz. Bunun için kâin pazarlardaki ahzüita payımızı korurken on paralık muttasıl bakir pazarların kapılarını aralamak zorundayız.

İhracat reeskont kredilerinden rezervlere 1,1 bilyon dolarlık katkı

 

Tarım, besin ve meşrubat sektöründen 12,2 bilyon dolarlık ihracat

 

Kimya sektöründen 7 ayda 19,7 milyar dolarlık ihracat

 

İhracatta parite endişesi

 

EİB’nin yıllık ihracatı 18 bilyon doları aştı

 

İnşaat malzemeleri ihracatında haziran rekoru

 

Share: