Güney Afrikalı liderler Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde tıpkısı araya geliyor

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin (KDC) başkenti Kinsaşa 17-18 Ağustos’ta Cenup Afrika Kalkınma Topluluğu’nun (SADC) “42. Liderler Zirvesi”hangi aile sahipliği yapacak.

KDC Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Kinsaşa’da bulunan El Sarayı Kurultay Merkezinde düzenlenecek toplantıya SADC’ye uzuv bütün ülkelerin celal başkanlarının beraberinde Esvatini Kralı 3. Mswati ve birçok eğin dozaj yöneticinin katılacağı bildirildi.

Açıklamada, SADC üyesi ülkelerin ilgili bakanlıklarının doruk öncesinde Kinsaşa’da tıpkı araya gelerek bilcümle hazırlıkları tamamladığı bilgisi paylaşıldı.

SADC Çevrim Başkanı ve KDC Cumhur Reisi Felix Tshisekedi’nin himayesinde gerçekleşecek toplantıda, ilkin mıntıka ekonomisini pahal etkileyen Ruanda ile KDC arasındaki akse girmek için tarıma dair uran, madenlerin zenginleştirilmesi, bölgede sanayinin teşvik edilmesi gibi konular gündemde olacak.

SADC 2021’deki “41. Liderler Zirvesinde” organ ülkelerin ortak eylem planı “tarımsal sanayi, ilaç endüstrisi ve madencilik endüstrisinin gelişimine yardım arz etmek” adına hedeflenmişti.

Güney Afrika Kalkınma Topluluğu

Merkezi Botsvana’nın başkenti Gaborone’de bulunan SADC, 1992’de Namibya’da 9 Cenup Afrika ülkesinin aralarında düzenlilik ve iktisat alanlarında hareket birliğini nail olmak için bir araya gelmesiyle kuruldu.

Angola, Botsvana, KDC, Lesoto, Madagaskar, Malavi, Mauritius, Mozambik, Namibya, Güney Afrika, Svaziland, Seyşeller, Tanzanya, Komorlar, Zambiya ve Zimbabve’nin oluşturduğu birliğin 16 üyesi bulunuyor.

Share: