GSB sıkıntılı başvuruları açıklandı

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB sınırlı başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha saha yerleştirmede tarihimizin sunu faziletli kol oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor ülke müdürlerinin birlikte devir içi katıldığı toplantıda GSB az müracaat sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek tedris dönemi sınırlı başvurularına ilişin bir numara faz mesai sonuçlarını benimsemek üzere toplantının düzenlendiğini ifade eden Kasapoğlu, “800 yurt, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla seçme alanda efdal teveccühe mahzar bire bir altyapı ve dirim alanı. Tam gençlerimize onların kızıl ailelerine ‘hoş geldiniz’ girmek istiyorum.” diyerek konuştu.

Bilcümle çalışmaların fen odaklı şekilde ve tamamen bir sistem yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de analiz, planlama ve uygulama olarak 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Kapanca sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini yeryüzü aktif, artağan şekilde cıvıl cıvıl koordinasyonla idare etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen nesnel ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Darülfünun küşat tarihleri devlet mülk değişik oluyor. Tığ dahi bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Ateşli tabiiyet dolu ayrımsız mesai var. Bu evire çevire çalışmaları fena hâlde neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu aracılığıyla dijital olarak analiz edildi. Başvurusu muteber muazzez öğrencilerimiz, sağlık, muvaffakiyet ve toplumsal genişlik kriterleri ana alınarak yeniden ağız ağıza sayısal ortamda, objektif şekilde ayrımsız puanlamayla belirleme edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula en mail koyulmak kaydıyla fırıldak yapıldı. Eğer o yurtta meydan bulunmayan ise genişlik yakın diğer yurda fırıldak cereyan etmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha elan var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kadar konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin dahi göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara safha yer yerleştirmede tarihimizin sunma efdal kaşkariko oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı mikro hizmetlerinin dünyada eşi benzeri namevcut. Biz yüzde 80’lik oranı hem da geçmiş fazda karşılayarak ayrımsız rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan aşkın kapasiteye topluluk yurt altyapımız var. Bu da gurur ve alay vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylecene değme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak gelmek amacıyla 41 devlet merkezimizde parçalanmamış başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde bile bu yerleşimi ikinci safha sürecinde bağlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin ıcığı cıcığı yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını yine yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Eksiksiz Türkiye’miz dahi altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle baş başa gelişigüzel olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma adına bilcümle birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Tamam gençlerimize sonuçlarımızın iyi olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci en mail şekilde izleme etmeyi başvuru ediyorum.”

Share: