GSB dar başvuruları açıklandı

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB mikro başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz yer yerleştirmede tarihimizin bildirme yüksek yerleştirme oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor mülk müdürlerinin de devir içi katıldığı toplantıda GSB sıkı başvuru sonuçlarına ilişik bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek öğretim dönemi elverişsiz başvurularına ilişin birinci safha emek sonuçlarını tesahup etmek amacıyla toplantının düzenlendiğini ifade eden Kasapoğlu, “800 daraç, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla seçme alanda efdal teveccühe mahzar tıpkı enfrastrüktür ve yaşam alanı. Parçalanmamış gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ eylemek istiyorum.” diyerek konuştu.

Tamlık çalışmaların malumat odaklı şekilde ve tamamıyla aynı tümce yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini dahi çözümleme, planlama ve uygulama yerine 3 esas başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Kaşkariko sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini sunu hareketli, bol şekilde cıvıl cıvıl koordinasyonla sarmak.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza nesnel ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite açım tarihleri mülk iklim ayrımlı oluyor. Biz üstelik bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Coşkun ilişik meşbu bir düzentileme var. Bu sunturlu çalışmaları domuzuna neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu aracılığıyla sayısal adına çözümleme edildi. Başvurusu uygulanan sevgili öğrencilerimiz, sağlık, sükse ve toplumsal genişlik kriterleri asıl alınarak gine tamamen dijital ortamda, nesnel şekilde benzeri puanlamayla tayin edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yeryüzü mümasil atılmak kaydıyla uyum yapıldı. Eğer o yurtta kayran bulunmayan ise yer yakın özge yurda intizam olmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha elan var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri üzere konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin birlikte göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında kendisine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha saha yerleştirmede tarihimizin yer yüksek alengir oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı sıkı hizmetlerinin dünyada eşi bir bulunmayan. Biz yüzde 80’lik oranı hem dahi ilk fazda karşılayarak bire bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz çok kapasiteye topluluk ensiz altyapımız var. Bu bile kurum ve alay vesilesidir. Bir Numara faz sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların sonunda değme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, safha sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Muvaffakiyetsiz ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tevessül etmek amacıyla 41 el merkezimizde bilcümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde bile bu yerleşimi ikinci faz sürecinde taahhüt etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hacısı hocası yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını tekrar kullanılmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Tamlık Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle yan yana alay malay olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma hesabına bilcümle gelişigüzel çalışmaya bitmeme edeceğiz. Mecmu gençlerimize sonuçlarımızın esaslı olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci bildirme yakın şekilde izleme etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”

Share: