Gönüllü hoca ve öğrenciler yaptıkları 100 nüsha sobayı hareket bölgesine yollayacak

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin peşi sıra, Bitlis’in Tatvan Mesleki ve Beceri Rum Lisesi sarıklı ve öğrencileri ile esnaf tarafından depremzedelerin istinas ihtiyacını durdurmak için soba üretimi yapılıyor.

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde nazik yıkıma sebep olan 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremlerin ardından başlatılan yardım seferberliği büyüyerek bitmeme ediyor. Yaşanan sarsıntı felaketinin ardından birlik Türkiye’da olduğu üzere Bitlis ve ilçelerinde de depremzedelerin yaralarını kaldırmak için kısık çaba sarf ediliyor. Yıkmacı depremlerin ardından Milli Eğitim Bakanlığının talimatları konusunda Tatvan Mesleksel ve Teknik Küçük Asya Lisesi Esrar Bölümü sarıklı ve öğrencileri ile Tatvanlı esnafın üstelik katkılarıyla facia bölgelerindeki tehlikesiz alanlara kurulan deri kentlerde hareketli vatandaşların soğuktan korunmaları üzere soba üretimi yapılıyor. Bitlis İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Tatvan Mesleksel ve Teknik Küçük Asya Lisesinde ve esnafın soba imalat alanlarında kestirmece 100 soba üretimi yapıldı. Kıran bölgesinde kurulan çadırlarda kullanıma makul üretilen sobaların, AFAD koordinasyonunda zelzele bölgelerindeki illere sevkiyatı sağlanıyor.

“Sobaları tamamladıktan sonra konteyner kabinlere birlikte başlayacağız”

Meslek Müdürü Saim Özçınar, yaşanan yıkıcı depremlerden etraf ümitsiz olduklarını dile getirerek, depremzedelerin içini kızdırmak amacıyla fahri mektepli, hoca ve esnafla seferber namına ürettikleri 100 sobayı kıran bölgesine göndereceklerini söyledi. Soba istihsal ihtiyacından sonra ateş parçası abdesthane üreteceklerini anlatım eden Özçınar, “Ülkemizin yaşamış olduğu bu 2 şişman afetten sonraları Tatvan Mesleki ve Beceri Rum Lisesi adına bizler dahi hangi yapabiliriz yahut zahir bire bir katkı sunabiliriz diyerek düşündük. İlk namına okulumuzda fariza fail öğretmenlerimizin ailelerine öğretmenler beyninde sosyal görüntü oluşturarak bire bir katkıda bulunduk. Henüz bilahare Milli Terbiye Bakanlığımızın başlatmış olduğu soba üretimi projesi vardı. Tığ de burada ulama sunmak istedik. Yaklaşık 100 soba üretimine başladık ve 1 haftadır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve Tatvanlı esnafımızın birlikte katkısı ile bir dakika geçmiş tamamlayıp zelzele bölgesine göndereceğiz. Öğrencilerimiz tatillerini burada geçirdiler ve bütünü isteyerek geldi. Gâh malzeme eksiklerimiz vardı, il dışından realizasyon etmeye çalıştık. Tabiatıyla zorluklarla bizler birlikte karşılaştık ama esnafın dahi sebebiyle ayrımsız zaman ilk tamamlayıp sarsıntı bölgelerine göndereceğiz. Soba üretiminden sonradan hele tahaffuz ve kâh ana ihtiyaçları izale, tuvalet ihtiyaçları için kabinler tekvin kabil üretimlere dahi yakında başlayacağız. İlk geçmiş sobaları tamamladıktan bilahare konteyner kabinlere bile aynı zaman ilk başlayacağız” dedi.

“Günce 25-30 adet soba yapıyoruz”

Milli Yetişek Bakanlığının tamam illere, depremzedelere soba üretimi yapmaları amacıyla mir gönderdiğini tamlayan Metal Uygulayım Bilimi Öğretmeni Muhsin Bronz ise, “Ülkemizin başında hakeza ayrımsız görüngü yaşandığı üzere hepimiz üzgünüz. Bu süreçte ne yapabiliriz diyerek düşündük. Bakanlığın da talimatıyla soba yapmaya değişmeyen verdik. Bazı eksiklerimiz vardı amma iyi olsunlar esnafımız de bizlere müzaheret etti. Onların katkısı birlikte çokça iri. Bu el süreci ayrımsız şekilde atlatmaya çalışıyoruz. 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerimiz var. Onlarla alay malay soba yapımına başladık. Henüz ilk öğrencilerimiz bunların eğitimini almıştılar. Bu yetişek istikametinde uygulamaya geçtik. Hem öğrencilerimiz üzere de ongun oldu çünkü bu komütatör ile onlar bile öğrenmiş oluyorlar hem da bu duruma katkıları oluyor. Depremden çarçabuk bilahare soba üretimine başlamaya karar verildi. Bölgede okkalı benzeri hammadde eksikliğinden muhit biraz gecikme yaşadık. Fakat hammaddemiz elimize ulaştığı dakika seri üretime başladık. Günce 25-30 sayı soba yapıyoruz. Meslek kendisine 100 nüsha göndereceğiz. Bitlis Mesleki ve Maharet Lisesi ve Güroymak Mesleksel ve Ustalık Lisesi de üretim yapıyor. Henüz bilahare aktif abdesthane yapımına başlayacağız” diye niteleyerek konuştu. – BİTLİS

Share: