“Giresun’un Pamukkale’si” iki ayda 60 bini aşkın ziyaretçi çekti

Giresun’de mineralli suyun aktığı beyaz ahcar ve firuze mülevven göletlerden oluşan Göksu travertenlerini iki ayda 60 bini fazla gönül gezdi.

Dereli ilçesinin Pınarlar köyünde kâin Göksu travertenlerinde 2020 yılında Giresun Valiliği İl Özel İdaresi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürlüğünce başlatılan proje kapsamında, balkon şeklinde büyüklü küçüklü çok sayıda akmaz oluşturuldu.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının da desteklediği proje kapsamındaki çalışmaların ardından Giresun Valisi Enver Ünlü’nün talimatıyla travertenler bu mevsim 7 Temmuz’birlikte ziyarete açıldı.

Dereli- Şebinkarahisar karaca yolu güzergahında mevcut travertenler, domestik ve ecnebi ziyaretçilerden sakil rabıta gördü.

Giresun İl Özel İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye bakarak, ziyarete açıldığı günden bu yana travertenleri 60 binin üstünde can gezdi.

“Haddinden Fazla beğendik, natür temiz, daha da güzelleşmiş”

Samsun’dan müracaat etmek üzere kente mevrut Duygu Kocaoğlu, AA muhabirine, arkadaşlarıyla internette gördükleri Göksu travertenlerini ziyaret ettiklerini söyledi.

Travertenlerin görseliyle yüce aynı yer olduğunu ifade fail Kocaoğlu, “Açıkçası hiç beklemediğimiz kadar güzel, Giresun’a ve Doğu Karadeniz’e yakışan tıpkısı saha reşit. Mavi Göl’den çıkıp de buraya geldik. Haddinden Fazla beğendik, doğa saf, daha dahi güzelleşmiş.” dedi.

Iştiyak Küçük da travertenleri ilk defa gezdiğini anlatarak, “Pamukkale kadar, haddinden fazla sunturlu tıpkı vadi. İnşallah halkımız burayı temiz cirim ve bozulmaz. Doğu Karadeniz’de böyle benzeri saha olacağını tek durum etmezdim, haddinden fazla şaşırdım. Turkuaz keyfiyet fena hâlde, suyu birlikte soğuk ve iyice.” diyerek konuştu.

“Pamukkale ayağımızın dibindeymiş birlikte haberimiz yokmuş”

Giresun’un Görele ilçesinden gelen Gülizar Arkadaş de Göksu travertenlerine hayran kaldığını belirterek şunları kaydetti:

“Ben rastgele devir Pamukkale’ye başvurmak isterdim, meğerse Pamukkale ayağımızın dibindeymiş dahi haberimiz yokmuş. Burayı yapanlardan Tanrı razı olsun, çokça iyice, süper tıpkı kayran. Bilcümle söylüyorlardı böyle tıpkısı düz olduğunu, bu büyüklüğünde gani olduğunu ummuyorduk, kısaltmak nasip oldu.”

Ordu’dan gelerek ailesiyle travertenleri gezen Emel Münevver, Göksu travertenlerinin “mini aynı Pamukkale” olduğunu dile getirerek, “Başmak ile girilemiyor olması haddinden fazla hoşuma gitti. Henüz gittikçe eminim oluşumlar büyüyecektir ve daha birlikte evire çevire olacaktır.” ifadesini kullandı.

Kızı Su Vazıh ise travertenlerin, insanların derece vermesi ve koruması gereken ayrımsız yer olduğunu vurguladı.

Share: