Giresunlular, 101 yıl geçmiş şehit sakıt dedelerini Ankara Haymana’da andı

Ankara’nın Haymana ilçesinde Sakarya Meydan Savaşı sırasında martir olan 42. Giresun Gönüllü Alayı Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ile askerleri üzere yapılan “Giresunlular Şehitliği”nde anma programı düzenlendi.

İstanbul ve Giresun’dan gelen haddinden fazla sayıda Giresunlu, Sakarya Düz Muharebeleri sırasında martir olan 42. Giresun Gönüllü Alayı Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ile askerleri için yapılan “Giresunlular Şehitliği”ndeki anma programına katıldı.

Kur’an-ı Alicenap tilavetiyle başlayan programda, martir Alparslan ve askerleri üzere dualar edildi, faydalı yemeği verildi.

Binbaşı Alparslan ve askerleri anısına geçen sene açılan şehitlikteki programda önsezi kırcı anlar yaşandı.

Daha sonra çekişme döneminden kalan mermi ve silahların vadi aldığı Çaldağ Müzesi gezildi.

Programa, Haymana Kaymakamı Muhammed Yavuz, TBMM Milli Eğitim Bilimi, Firez, Toyluk ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, DÜRÜST Parti Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk, Sabri Öztürk, Kıymetiharbiye Aydınlık, DOĞRU Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Tirebolu Belediye Reisi Burhan Tatır, Tirebolu Dernekler Federasyonu Başkanı İbrahim Okumuş, Giresun, İstanbul ve Tirebolu’dan mevrut haddinden fazla sayıda cemiyet temsilcisi, siyasi parti ilçe başkanları, sedir üyeleri, muhtarlar, sivil topluluk bünye temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan, 1876’da Giresun’un Tirebolu ilçesi Cintaşı Mahallesi’nde doğdu.

Birinci Dünya Savaşı’na katılan Alparslan, Sakarya Meydan Savaşı’nde fahri kurduğu 42. Alay’ın komutanlığını yaptı. Binbaşı Alparslan, muharebenin serencam kalesi Tembel’da kestirmece 50 cebe arkadaşıyla şehit düştü.

Share: