Giresun’da çöp yığınlarından sızan atılan akarsu sonucu Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Cengiz Varol görevden alındı

Görele’nin Çavuşlu beldesinde 10 yıl evvel faaliyete geçen ve kentin yanında kasaba bölgelerden üstelik ambarlama yapılan Çavuşlu Acımasız Atılmış Giderilmiş Tesisi’ndeki çöplerden çevreye atık akarsu sızdığı belirlendi. Civar halkı, 2021’bile tesiste depolanan çöplerin atılan sularının Karadeniz’e boşalma edildiği, atık suların içmece suyuna ve dereye karışarak balık ölümlerine hastalık olduğu, doğaya ve âdem sağlığına engel verdiği gerekçesiyle ‘ÇED olumlu’ raporunun halel edilmesi ve tesisin kapatılması üzere Ordu 2’nci İdare Mahkemesi’ne ülkü açtı. Uzman raporuna göre, tesisin hayat alanları ve su kaynaklarının yakınında olduğunun tespitiyle mahkeme, ÇED raporunu tahrip ederken kapatılması başvurusunu ise reddetti.

‘KARAR UYGULANSIN’ TALEBİ

Bölge halkı, tesisin kapatılması üzere bu misil Samsun Nahiye İdare Mahkemesi’ne başvurup, Kalaba 2’nci İdare Mahkemesi kararının iptalini istedi. Murafaa, fikir birliğiyle tesisin faaliyetinin durdurulmasına karar verdi. Giresun Valiliği ile organizasyon yöneticilerine manifesto edilen ve kanuni sürecin 29 Ağustos’ta dolmasına rağmen faaliyetin sürmesi üzerine Çavuşlu sakinleri, valiliğe kapatılmasına müteveccih kararın uygulanması talebiyle istida verdi.

TESİSİN ÖNÜNDE 4 DEVIR BOYUNCA DEFA TUTTULAR

Resmi başvurulara rağmen tesisin faaliyetinin sürmesi üstüne yöre halkı, 28 Eylül’da merhametsizce atılan tesisinin girişini araçlarla kapatarak kez tutmaya başladı. İlçelerden mevrut çöp kamyonlarının girişini durduran yöre halkının tepkisi üzerine belediye başkanlarından oluşan heyet, beldedekilerle görüşerek Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Hava ile kendilerini görüştürme sözü verdi. 4 gün süren nöbet sona erdirildi. Eylemlerine sonuç veren kişileri temsilen oluşturulan astronomi, Ankara’da Icra Vekili Çalım ile görüştü. Heyet, tesisin çevreye ve insan sağlığına verdiği zararı anlatarak Icra Vekili Çalım’dan mahkeme kararının uygulanmasını istedi.

İL MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI, TESİS BIRLIKTE KAPATILACAK

Çavuşlu Cellat Atılan Kaldırılmış Tesisi ile ilişik yürütülen yönetimsel soruşturmada, Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Cengiz Varol görevden alındı. Vekillik, ÇED raporunda yer düz belde siper şartlarının sağlanması üzere Zalimce AtıkBertaraf Tesisi yöneticilerine 1 ay müddet verdi.

“KANUNI MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR”

Bakan Gurur’u konuşma fail heyette yer düz Çavuşlu Tarz Mahallesi Muhtarı Rast Hamzaoğlu, şu ifadeleri kullandı Sayın bakanımız bu zamana kadar tesisten mevrut raporların aklık olduğunu, değme dava olmadığını kendilerine ilettiklerini belirttiler. Biz birlikte çok büyük sıkıntılar olduğunu elimizdeki vesika ve raporlarla birlikte sayın bakanımıza sunduk. Bakanımız 1 kamer içerisinde tesisteki sıkıntıların çözülmemesi durumunda tesisin nezaret tarafından kapatılacağını ve süreci izleme edeceğini tesisin sahibini arayarak şahsen belirtti. Henüz sonra Giresun ve Cıvıl Cıvıl uray başkanlarını bakanlığa çağırma edecek ve yıpranmamış yerinin bulunarak Kargaşa ve Giresun’da eş ayrımsız yapı yapılması, yerinin bulunup inşaatının başlatılması hususunda ve Çavuşlu beldesinin içmece suyu sorununun çözülmesi amacıyla talimatları oldu. Biz tesisin kapatılması için mukteza mücadelemize bitmeme edeceğiz. Yasal mücadelemiz zaten bitmeme ediyor, mahkeme kararlarını bekliyoruz. Konunun takipçisi olacağız.

Share: