Giresun haberi: Giresun Belediye Reisi Aytekin Şenlikoğlu, görevdeki 3,5 yılını değerlendirdi

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, göreve geldikleri müddet süresince 359 milyon teklik yatırım yaptıklarını dile getirdi.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Kale Şehremaneti Içtimai Tesislerinde matbuat mensuplarıyla tıpkı araya geldi. Başkan Şenlikoğlu, göreve geldikleri günden bu yana sabık 3,5 almanak süreci değerlendirerek tamamlanan projelerin 359 milyon liralık olduğunu, devam eden projelerin maliyetinin ise 600 milyon lira olduğunu rapor etti.

Şenlikoğlu, Millet bahçesi projesinin yeniden planlı eksiltme süreciyle ilişkin, “TOKİ ihaleyi yeniden yaptı. Tekâlif var. İnşallah 1 kamer içerisinde düzlük teslimi yapılarak Budun bahçesinin yapımı bitmeme mesabe” dedi.

Giresun’un trafik sorununu nazik ölçüde rahatlatacak projelerden olan art-çık projesiyle ilgilendiren planlamaların bitmeme ettiğini tamlayan Şenlikoğlu, “Fehamet bütçesi açısından ağırbaşlı bire bir maliyet. bazı bazı tartışmalara konu oluyor. Maharet olarak güzeşte hafta itibariyle umumi müdürümüz ve kat başkanımız nahiye müdürümüzü yönlendirdi. Yine maharet arkadaşlarımızla proje üstüne düşünüm alışverişinde bulunduk. Biliyorsunuz geçen yıl envestisman programına alınmıştı. İnşallah hedefimiz gelişmemiş müddet içerisinde yeryüzü azından seçim öncesinde projeye bir kazma yankılanmak ve başlayabilmek. Tabi bizim açımızdan zorlayarak gittiğimiz benzeri süreç. Beribenzer kerem açısından saygınlık bire bir hareket ama şehrimiz açısından birlikte elzemdir” dedi.

Şenlikoğlu, yapımı bitmeme fail Balıkçı Barınağı ve Su Ürünleri Merkezi projesinin tamamlandığında Türkiye’nin sunma şişman balıkçı barınağı olacağını belirtti. Giresun’u balığın merkezi yapacaklarını söyleyen Şenlikoğlu, “Giresun’u balığın merkezi yapacağız demiştik. Bizim bir tane ittifak kaynağımız fındık değil. Balıkçılık bu şehir üzere vahim benzeri anlaşma kaynağıdır. Türkiye’nin yeryüzü şişman balıkçı barınağına güzeşte sene Cumhurbaşkanımızın talimatı ve Iblağ Bakanımızın destekleriyle başlandı. Balıkçı barınağının kenarında tahminî 50 dönümlük araziye itici hava deposu ve balık zifos planlamamız var. Eriştirme Bakanlığı aracılığıyla burası yapıldıktan sonradan inşallah Ekincilik Bakanlığına devredilecek. Bizlerde uray kendisine bakanlığımızla gelişigüzel oradaki imalatımızı tamamlamış olacağız” diyerek konuştu.

Arka bina ve madun çatı çalışmalarıyla ilgili üstelik hikmet veren Şenlikoğlu, “Eğin çatı çalışmalarında 70 bin ton asfalt, 23 kilometre bakir defa, 18 bin metreküp beton nöbet, 15 bin metreküp taş duvar ve tahkimat, 175 bin metrekare parke yol ve yaya kaldırımı 5 bin 500 metre ferforje korkuluk, 1409 metrekare lif ağ, 7 bin 950 metrekare kaldırım gravite beton, 5 nüsha muhtarlık evi yapıldı. Ast yapı çalışmalarında ise 8 bin 750 metre kaya lifi borazan değiştirildi. 5 nüsha içmece suyu derin kuyu açıldı. İçme suyu, şebeke, terakki ve abone hattı şeklinde 187 bin 500 metre minval çekildi. 657 adet içme suyu motosiklet ve materyal alımı yapıldı. 37 bin metre lağım döşemi ve yağmur suyu hattı çekildi” şeklinde konuştu.

Başkan Şenlikoğlu, planlanan projelerle ilgili ise şu bilgileri verdi:

“Plajlar bölgesi 2. kadem çalışmaları, Cinahmet pazarı bölgesinde kentsel tahavvül, Cumartesi pazarı bölgesinde otopark, yerel üretim fabrikası, Hürriyet amacında aranjman, içme suyu hattı projesi, başarısız atılan tesisi projesi, fındık müzesi, gündüz enerjisi projesi, çiftteker ve reviş yolu çalışmaları, Boztekke caddesinde yenileme, Nizamiye mahallesine bükülmüş park yeri, Eriklimanı bölgesinde yöresel fındık ürünleri satış noktası, Ülper bölgesinde yapı yeri planlaması, hayvan kesimhanesi ve efsanevi pazarı projesi.” – GİRESUN

Share: