GİRESUN BAKAN ARISTOKRAT: MERSİN’DEKİ EYLEM, AMERİKA MERKEZLİDİR

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Aristokrat, Mersin’de polisevine yönelik terör saldırısına ilgili, “Bu eylem, Amerika merkezli bir eylemdir” dedi. İçişleri Bakanı Soylu, YANLIŞSIZ Öğür Giresun İl Başkanlığı’nca düzenlenen Genişletilmiş İl Meşveret Toplantısı’na katıldı. Burada mütekellim ve Türkiye’nin terörle mücadelede çok koskocaman noktaya geldiğini kaydeden Nazır Aristokrat, “Sabık hafta başında şehidimizin yiğitçe mücadelesi, gazimizin kahramancasına mücadelesiyle 2 teröristin hem vurulması ondan sonraları de cehennemin dibine büyüklüğünde gittikleri o eylemde neredeyse CHP’liler geri akşam tweet atmışlar, ‘Türkiye’nin sokakları terör doldu’ diye. ‘Terör doldu’, seviniyorlar. PKK’nın değme eylemi ‘Aman bire bir istikrarsızlık olsun, aman şöyle olsun, aman hakeza olsun’. CHP’nin ve Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun o avanelerine söylüyorum buradan; PKK’nın eylemlerini sizi sevindirecek noktaya getirmeden onları kavuşum yedi mezuniyet dibine gömmeyenler namerttir. 6 yıldır, 15 Temmuz’dan sonra biricik eylem, onun üstelik arkadaşlarımız hakkını verdiler, onu bile söyleyeyim. Bu gösteri, Amerika merkezli tıpkısı eylemdir” diyerek konuştu.

‘MÜNBİÇ’TEN TARSUS’A PARAMOTORLA GELDİLER’

Mersin’deki saldırıyı gerçekleştirenlerin, Münbiç’ten paramotorla Türkiye’ye geldiğini kaydeden Aristokrat, “Bu eylemi gerçekleştirenler, Münbiç’ten akıntı ettiler. Eylemden eski akşam saat 20.00 itibarıyla eksiksiz 12-13 saat paramotorla paraşütle beraber Tarsus’a geldiler. Tarsus’ta kıyıya mail bire bir yere indiler, sabahleyin saat 10.00’a akıllıcasına. Ondan sonra akşama büyüklüğünde orada kaldılar ve oradan yayan sonra birilerinin arabalarına binerek alışılagelen vatandaşların, onlar üstelik insaniyet hesabına götürmüşler ve ondan sonra eylemi gerçekleştirdiler. Ben 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum, ilk defa Amerika aracılığıyla bizden bire bir şey istendi. Itimat Umumi Müdürlüğü’müzden ve duyum birimlerimizden ‘Şu eylem fail silahların paradigma numaralarını sizden istiyoruz’. Bozukluk istediler? Bizim arkadaşlarımız da onlara çokça adamakıllı aynı karşılık verdi, ihsas teşkilatımız. ‘Siz önceki önce PKK’ya gönderdiğiniz silahların sıra numaralarını bize gönderin, tığ ondan sonradan size göndeririz’ diye” dedi.

Vekil Soylu, karşılarında kökü dışarıda ana muhalefet partisi olduğunu söyleyerek, “Bu işi izleme etmeyeceğimizi düşünmesinler. Görecekler; o çizelge, onların başına bela olacak. Teröristi fazla aynı yerde aramalarına gerek namevcut. Meclis’te acilen yanı başlarına baktıklarında HDP milletvekillerine bakmaları yeterlidir, yıldırıcı fethetmek için. Onlara ehil çıkanlar, onlarla bu arada olanlar, onların hapishaneden attığı mesajlara ahali çırpanlar, bittabi kim bu milletten vacip cevabı alacaklardır. Seçkin beraber alacaklardır. Fenomen oldu, ‘İlk önceki DEAŞ yaptı’ dediler, yetmedi; o ilçedeki yöneticileri, tıpkısı eş polis cinnet geçirdi o taradı dediler çünkü PKK’ya türap kondurmak istemiyorlar. Tığ yaptığımız araştırmaların arkası sıra aynı kıymetlendirme ortaya koyduk, ondan sonra şirazeleri şaşmış oldu. Bu işin içerisinde kimlerin olduğunu biliyoruz. Buradan anca boşanmak görgüsüz ayrımsız hareket değildir” diye niteleyerek konuştu.

‘TERÖRİST SAYISI 120’NİN ALTINA DÜŞTÜ’

PKK ve terör örgütlerinin ev ayından itibaren bütün 126 eylem akdetmek istediklerini söyleyen Nazır Soylu, “Bunların sadece 13’ü etken bombaydı. Onların hepsini engelledik. Genelkurmay’dan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kadar jandarmadan polisimize büyüklüğünde defans sanayimizden MİT’e kadar cumhuriyet altını tarihinin sunma dinamik, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın yönetimi ve iradesiyle terörle savaşım ediyoruz. Bunun sonucunu alıyoruz. Türkiye içerisindeki yıldırıcı sayısı birtakım zamanlar on binler oldu, deminden 120’nin altına düştü. Biz cumhuriyetin bir numara asrını tamamlayan milletiz. Deminden ikinci asrına hayatımız izin ederse terörle savaş tıpkısı günlük tıpkı gelişim değildir. Zira bu işi başımıza musallat edenler, ülkemizin standartları yükselmesin, özgür ve güçlü benzeri büyüklük olmasın, kalkınan ayrımsız devlet olmasın, başımıza bela etmişlerdir, musallat etmişlerdir” açıklamasında bulundu.

“Giresun yiğit tıpkı şehirdir, bu kahraman şehre kat çevirmek istiyorum” diyen Vekil Aristokrat,

“Zaman Türkiye’de kırsalda terör örgütü neredeyse tamamına yakını çökertilme noktasına getirilmiştir. Tendürek Dağı çokça yıllar bilahare tertemiz, Kars’ta ayrımsız yegâne yıldırıcı bulunmayan. Bingöl, Elazığ tertemiz, Erzurum arı sili. Amonaslar, karşısı derakap Afrin olmasına karşın hemencecik Suriye olmasına rağmen tertemiz. Hepinizin nezdinde söylüyorum. Cumhuriyetin 100’üncü yılında 29 Ekim 1923 tarihinde Veca arı sili olacak, Van kırsalı arı sili olacak, Şırnak arı sili olacak, Hakkari ve Tunceli arı sili olacak, PKK terör örgütü Allah’ın izniyle çökertilecek” dedi. Vekil Aristokrat, konuşmasının peşi sıra TBMM’nin açılışına gelmek amacıyla Ankara’ya gitti.Share: